program regionalny europa

środa, 03 lipiec 2013 00:13

Akcja promocyjna projektu w Gorzowie

Opublikowane przez

Działania mające na celu promocję projektu, współpracy polsko-niemieckiej i idei wspierania ludzi chorych oraz ich rodzin, która odbędzie się we wrześniu 2011 roku w Gorzowie Wlkp. Planuje się stworzenie wystawy o tematyce związanej z projektem, która będzie w pierwszym etapie prezentowana w Gorzowie, a następnie przewieziona do niemieckich parterów.

 

znaczki_projektu

W sobotę, 17 września, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się impreza promująca wrażliwość, solidarność z osobami cierpiącymi, w tym chorymi na choroby nowotworowe, oraz ideę hospicyjną, rozumianą jako otoczenie chorego i jego rodziny - w trudnym okresie zmagania się z chorobą i jej konsekwencjami - wielodyscyplinarną opieką, w której zawarty jest humanitaryzm, w ujęciu biblijnym określany pojęciem miłości miłosiernej. W imprezie uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszenia Häusliche Kinderkrankenpflege Brandenburg e. V. z Marxdorfu, które to stowarzyszenie zajmuje się na terenie Brandenburgii opieką (o charakterze hospicyjnym) nad dziećmi i które współpracuje z Hospicjum Św. Kamila zarówno w obszarze działań merytorycznych (szkolenia, wymiana doświadczeń, konferencje), jak i kulturalnym, czego opisywana impreza stanowi doskonały przykład.

Na imprezę składała się wystawa fotograficzna Sławomira Sajkowskiego i Marka Lewandowskiego a także prace plastyczne dzieci z gorzowskich przedszkoli i pierwszych klas szkół podstawowych, które to prace powstały w ubiegłym roku w ramach ogólnopolskiej kampanii „Hospicjum to też życie” (wystawę można w dalszym ciągu oglądać w WiMBP przy ul Kosynierów Gdyńskich). Także strona niemiecka przywiozła z sobą trzy tablice z fotografiami obrazującymi działania swojego stowarzyszenia.

Oprócz tego, istotnym punktem programu było zaangażowanie znanych w gorzowskim świecie osób z życia społecznego, politycznego i artystycznego w malowanie obrazów o tematyce nawiązujących między innymi do tematyki hospicyjnej (wrażliwość, empatia). W powstawaniu dzieł wiekopomnych brali udział: pani Helena Hatka, Wojewoda Lubuski, pan Jan Świrepo, Wicewojewoda, pan Maciej Szykuła, Wicemarszałek Województwa Lubuskiego, pani Krystyna Sibińska, Przewodnicząca Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, pan Jan Tomaszewicz, dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie, pan Augustyn Wiernicki, Prezes Stowarzyszenia Brata Krystyna, pan Władysław Komarnicki, Członek Honorowy Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila i Prezes Klubu Sportowego STAL Gorzów, pan Tomasz Gollob, żużlowy mistrz świata z roku 2010, pan Wojciech Plust, pan Juliusz Piechocki oraz pani Zofia Bilińska – gorzowscy artyści, przy cy pani Z. Bilińska pełniła rolę zarówno dobrego ducha, recenzenta, jak i Weny artystów biorących udział w przedsięwzięciu.

Pobyt gości uświetniał Septet Band z Myśliborza pod kierunkiem pana Andrzeja Wachowicza oraz pan Michał Wróblewski, grający na fortepianie muzykę jazzową.

W imprezę w sposób szczególny wpisała się Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, której pracownicy, wraz z z jej dyrektorem, panem Edwardem Jaworskim, zaangażowali się w przygotowanie imprezy w roli współorganizatora. W sposób szczególny należy w tym miejscu podziękować pani Monice Szadkowskiej, która w naszą imprezę włożyła i czas, i serce, i profesjonalizm.

We wspomnianą sobotę był też z nami w WiMBP pan Jan Grzegorczyk, autor książki „Niebo dla akrobaty”, w której w zbeletryzowanej formie przedstawił historie kilku postaci – Gorzowian – którzy w drodze do wieczności „zahaczyli” o gorzowskie Hospicjum.

Całość prowadziła pani Bożena Pomykała-Kukorowska, aktorka Gorzowskiego Teatru.

W sumie działanie o roboczej nazwie „Akcja promocyjna projektu w Gorzowie” (nazwa pochodzi z polsko-niemieckiego projektu sieciowego : „Interkulurowa współpraca placówek opieki długoterminowej i hospicyjnej Euregionu Pro Europa Viadrina”) było działaniem interesującym, potrzebnym, obfitującym w wiele elementów, będących nośnikiem przesłania, które legło u podstaw podjęcia i podołania wyzwaniu, jakim była sobotnia impreza.

Hospicjum Św. Kamila a Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila

Wiosną 1993 roku kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego. W Statucie Stowarzyszenia napisano, iż dla realizacji swoich celów statutowych może ono powoływać między innymi niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Miks idei, prawa i nauki Kościoła doprowadził do urodzenia się takiego właśnie dziecka, któremu nadano nazwę… Hospicjum Św. Kamila. Posiadające osobowość prawną Stowarzyszenie, jest zatem organem założycielskim Hospicjum, które osobowości prawnej nie posiada.

 

Zostań członkiem wspierającym

Facebook Hospicjum Św. Kamila


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Warning: file_get_contents(http://theonlinedeveloper.net/cp/lip.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Kontakt z Hospicjum

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66-400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
Sekretariat   tel.: 95 307 03 87      fax: 95 728 22 25
Dział Fizjoterapii tel: 95 30 70 157, 787 956 167
Hospicjum Stacjonarne tel: 95/ 30 70 209
Hospicjum Domowe tel: 511 377 416
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 5991088813 REGON 210242775

KRS 0000026814
Adres Hospicjum Św. Kamila jest tożsamy z adresem Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Numery kont

Konta podstawowe (darowizny):
49 1020 1967 0000 8602 0002 8290
 

08 8363 0004 0006 2848 2000 0001

Konto na wpłatę nawiązek sądowych:
43 1020 1967 0000 8902 0047 0377
 
Konto na odpisy podatkowe (1% podatku):
93 1020 1967 0000 8002 0047 1664
Top