program regionalny europa

czwartek, 12 wrzesień 2013 18:47

Co się u nas dzieje ?

Opublikowane przez

WAKACJE 2014DSCN8206

Wakacje zakończone. Rok szkolny rozpoczęty...

Całe szczęście pozostają pamiątki i wspomnienia z wakacji, które przywołują wiele uśmiechu :)

W dniach od 23 do 29 sierpnia 2014 roku dzieci i młodzież z Projektu „Jaskółka" spędziła wakacyjny czas w miejscowości Długie nad jeziorem Lipie. Kolonia byłą pod hasłem „Lato z Małym Księciem", a nad jej przebiegiem , a przede wszyskim nad uczestnikami, czuwały - zawsze uśmiechnięte – pani Ania, pani Kinga i pani Monika.

Pogoda była nawet słoneczna, choć rano czuć było powiew zbliżającej się jesieni. Nie przeszkadzało to jednak w podejmowaniu różnych aktywności, np. spacerach nad jezioro i po lesie, moczeniu nóg i kąpaniu się w jeziorze, pływaniu rowerem wodnym, jeździe na rowerach po lesie, grach na boisku, warsztatach tematycznych ...

Nie zabrakło też atrakcji „wyjazdowych". Nasi podopieczni mieli możliwość odwiedzenia pobliskiego miasta - Strzelec Krajeńskich i stajni koni, w której mogli dowiedzieć się więcej o tych zwierzętach, a także pojeździć konno.
„Jaskółkowicze" byli także w Poznaniu. Niektórzy podziwiali to miasto po raz pierwszy i po raz pierwszy widzieli tyrkające koziołki. Byliśmy także w Rogalowym Muzeum Poznania, gdzie mogliśmy poznać m.in. historię Polski, poznańskie zwyczaje i gwarę, historie Rogali Świętomarcińskich, które nawet mogliśmy skosztować! (mmniam....przepyszne!). Dzięki nim wszyscy mieli siłę spacerowania po olbrzymim Nowym Zoo w Poznaniu i podziwianiu wielu gatunków zwierząt.

Czas wakacyjnego wyjazdu niestety szybko minął ... ale by wspomnienia szybko nie uciekły, każdy dostał m.in. pamiątkowe zdjęcia i w ten sposób szybko może się „przenieść" w ten błogi czas :)

Dziękujemy wszystkim za ten mile spędzony czas!
Powodzenia w szkole i do zobaczenia w „Jaskółce"!

Monika Koropczuk

Kliknij na zdjęcie, by przejść do galerii

 

czerwiec 2014

Czerwiec rozpoczyna się świętem dzieci i kończy się też wielką radością dla nich, bo w końcu mają swoje upragnione wakacje! :)IMG 1804

W czerwcu wiele się działo w Jaskółce!

Z okazji Dnia Dziecka mogliśmy poznać nowe miejsce i wypróbować własne siły w Parku Linowym „Fabryka Małp" . Zostaliśmy wyposażeni w uprzęże, ekspresy i kaski, następnie odpowiednio przeszkoleni, by wiedzieć, jak posługiwać się bezpiecznie otrzymanym sprzętem. Czekały na nas trzy trasy „linowe", każda na innej wysokości, z innymi przeszkodami. Uczestnicy ocenili swoje możliwości oraz poziom odwagi i ruszyli w stronę wyzwań, adrenaliny i przygody J Trzeba było się czasami nieźle wyginać, siłować, opracować strategię, wykazać sprytem i odwagą, aby przejść przeszkodę! Wszystkim jednak udało się to! Wróciliśmy na ziemię, pełni radości i wrażeń. Bardzo dziękujemy panu Arturowi Juszczakowi za instruktaż i możliwość szaleństwa wysoko ponad ziemią w Parku Linowym „Fabryka Małp" w Gorzowie Wlkp. J

W drugą środę czerwca kolejne atrakcje! Byliśmy w Kinie Helios na bajce o Dorotce i Krainie Oz. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że dobro zawsze zwycięża zło.  A wszystko dzięki szacunkowi do drugiej osoby, przyjaźni, miłości i radości z każdego gestu J

Natomiast 18 czerwca zostaliśmy w Hospicjum, by móc skorzystać z pomocy wolontariuszy z „gastronomika" i nauczyć się robić pyszny deser z sezonowych owoców, czyli truskawek J Podczas spotkania nie zabrakło rozmów i zabaw na świeżym powietrzu czy gier planszowych.

W ostatnią przedwakacyjną środę – 25 czerwca – odbył się Festyn Rodzinny! Był to dzień, kiedy przyszli nie tylko nasi podopieczni, ale i ich opiekunowie, IMG 2896młodsze rodzeństwo, wolontariusze z dziećmi (rodzeństwem, dziećmi, wnukami...). Ostatnie Jaskółkowe spotkanie wiązało się także z podziękowaniami – przede wszystkim dla wolontariuszy, którzy w roku szkolnym 2013/2014 dzielili się swoim czasem, pasjami, radościami z naszymi podopiecznymi! Nie zabrakło też podziękowań dla dyrektora - pana Marka Lewandowskiego i stałych opiekunów – pani Moniki Koropczuk (psycholog Hospicjum i Koorynator Projektu „Jaskółka") i pani Agnieszki Dobosiewicz (psycholog, psychoterapeuta). Dzieci i młodzież wręczały kwiaty dla wolontariuszy i opiekunów oraz bardzo miłą pamiątkową niespodziankę – kolaż że zdjęć wszystkich osób najbardziej związanych w tym roku szkolnym z „Jaskółką".
Po apelu przyszedł czas na wspólną zabawę – nie tylko dzieci, ale wszystkich przybyłych! Radości i śmiechu było co nie miara! Trzeba było się wykazać sprytem, gibkością, kreatywnością, poczuciem humoru i nieobcą nam współpracą.
W międzyczasie była przerwa na „domowego" hod-doga, a na zakończenie ukochane przez wszystkich lody! J

To był piękny czas! Cieszymy się, że jesteście z nami! Cieszymy się także z tego, że my możemy być z Wami w każdym czasie J

Dziękujemy wszystkim, którzy nam towarzyszyli i wspierali w różny sposób – wolontariuszom i osobom wspierającym finansowo.

Życzymy udanych wakacji , obfitych w słońce i piękne wspomnienia!
Widzimy się we wrześniu, a z niektórymi Jaskółkowiczami w sierpniu na kolonii!

Do zobaczenia!

Monika Koropczuk
Agnieszka Dobosiewicz

Kliknij na zdjęcie, by przejść do galerii z danego wydarzenia (Park Linowy i Festyn Rodzinny)

 

 

 28 maja 2014

28 maja spotkaliśmy się z Jaskółce - kameralnie (egzaminy i zbliżający się koniec roku szkolnego spowodował zwiększony czas nauki, wycieczki, zielone szkoły). Majowe popołudnie spędziliśmy na rozmowach, ćwiczeniach manualnych i współuczestniczeniu w pierwszych ważnych uroczystościach.
Siostra Iwona na duchowych pogaduszkach, szeptała o Marii-Mamie do naszego uszka. O miłości, cierpliwości, byciu wzorem, o tym, że Maria każdego wysłucha, gdy westchniemy w ciszy serca do Jej ucha.
Pani Ewa plastycznie nas rozwija, ćwiczymy rękę, koncentracje i pamięć we wzorów odtwarzaniu. Było miło, pracowicie i skończyło się na gadaniu.
Na rozmowy czasu było wiele, były Panie, wolontariusze i kumpele.
Pragnę wspomnieć, co do świętowania: Pani Agnieszka z życzeniami od Jaskółki uczestniczyła w Mszy w Białym Tygodniu u Julii, gdyż Julia 25.05 przeżywała 
Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej.


Ps. Julia była bardzo zadowolona z dzielenia z Nią i Jej rodziną radości.

Do zobaczenia w środę...już w czerwcu:)

Ania B.

Kliknij na zdjęcie, by przejść do galerii

 

IMG 1702

 

21 maja 2014

Tym razem odbyły się przedostatnie w tym roku szkolnym zajęcia fotograficzne. Jaskółkowicze wyruszyli wraz z aparatami do Parku Kopernika. Samodzielnie mogli wybrać temat swoich zdjęć. Chętnie fotografowali ludzi, ale dużo uwagi poświęcali też ptakom czy roślinom. Dzięki umiejętnościom jakie nabyli podczas wcześniejszych spotkań ich prace naprawdę robiły wrażenie. Potem wszyscy wrócili do hospicjum, gdzie mieli okazję podyskutować ze sobą, pałaszując przy tym pyszne kanapki. To był naprawdę udany dzień :)

Julia B.

Kliknij na zdjęcie, by przejść do galerii

14 maja 2014gra miejska 9

Dzisiejsze spotkanie poświęciliśmy grom ruchowym oraz planszowym. Wszyscy z ciekawością i zaangażowaniem poznawali i grali we wcześniej nie znane "planszóki".  Na dworze było słonecznie, więc nie zabrakło też zabaw ruchowych na świerzym powietrzu! 
Po długiej, intensywnej  i pełnej śmiechu zabawie przystąpiliśmy do zjedzenia przkąsek, aby odzyskać siły na dalszą zabawę. Dzień minął też na rozmowach i różnych refleksjach. To był mile spędzony czas w pozytywnej atmosferze.

 

Marlena M.

 7 maja 2014

gra miejska 7

Kolejne wiosenne spotkanie Jaskółek przebiegło w atmosferze radości, przepełnione było ruchem i zdrową rywalizacją. Wszystko to za sprawą gry terenowej pod hasłem „Gorzów znany i nieznany", którą zorganizowali państwo Hanna i Zbigniew Rudzińscy z PTTK :). Zostaliśmy podzieleni na grupy, wyposażeni w mapki oraz zadania, a następnie z energią i uśmiechem ruszyliśmy na szlak odkrywać różne zakątki Gorzowa. Zabawa była przy tym przednia, a i ruchu nie zabrakło. Na naszej trasie było Lapidarium, ulica Widok z pięknym widokiem na miasto, filharmonię, muzeum i wiele innych ciekawych miejsc, których wcześniej nie zauważaliśmy. Po powrocie do „bazy" wszystkie zadania zostały omówione i także uszczegółowione w różne historie przez pana Zbyszka. Wszyscy bardzo dobrze poradzili sobie z wyzwaniami gry i za to otrzymaliśmy upominki – m.in. mapy do odkrywania kolejnych ciekawych miejsc naszego rejonu. Nie zabrakło też rozmów i pysznych kanapek na uzupełnienie energii :). Spotkanie zakończyło się w atmosferze ogólnej radości, ale i ciekawości, jak wiele jest jeszcze tajemniczych miejsc w Gorzowie....
W naszym mieście jest smok! .... Szukamy go :)

Małgosia U.

Kliknij na zdjęcie, by przejść do galerii

  

30 kwietnia 2014kwiecień 18

Zajęcia gastronomiczne, gry i zabawy ruchowe

 

 

 

 

 

jaskolkowapisanka

23 kwietnia 2014

Czas Wielkiej Nocy to czas radości ze Zmartwychwstania Jezusa i nowego życia - kolejnej szansy powstania z upadku dla kadego człowieka. Jest to czas spędzony w gronie najbliższych, na spotkaniach i rozmowach.

Także w Hospicjum spotkaliśmy się w rodzinnym gronie - czyli podopieczni Projektu "Jaskółka", wolontariusze, pracownicy - by wspólnie się radować :)
Zaczęliśmy spotkanie od "jajkowych podchodów". Dzieci i młodzież na początek mieli za zadanie rozszyfrować mapę i w określonej kolejności odnaleźć punkty kontrolne w Parku Kopernika. A tam czekały kolejne zadania: krzyżówki, rebusy i inne łamigłówki związane z tradycjami wielkanocnymi. Nie zabrakło też zadań manualnych (jaskółkowa pisanka) i fizycznych (skok na zająca). Poprawne wykonanie wiązało się z czekoladowo-jajkową nagrodą :)
Wielkanocne podchody sprawiły wiele radości, ale także wzmożyły głód! Całe szczęście w Hospicjum czekał na wszystkich zastawiony stół, a na nim same wielkanocne pyszności.
Po posiłku był czas na rozmowy i kolejne zabawy :)

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i wiele radości! 

Monika Koropczuk

 Kliknij na zdjęcie, by przejść do galerii

 

16 kwietnia 2014

jajka dla pacjentó

Dzisiejsze spotkanie Jaskółki było wyjątkowo pozytywne i radosne, a wszystko to za sprawą świątecznej aury.
Zajęcia z siostrą Iwoną były ciekawe i pouczające, a dotyczyły przede wszystkim kanonizacji i osoby Św. Jana Pawła II.
Po wielu spotkaniach, nareszcie skończyliśmy dekorować nasze styropianowe pisanki - dzięki nim ćwiczyliśmy naszą cierpliwość i wytrwałość ;) Efekty naszej pracy był naprawdę godne podziwu, ale też niosły wiele satysfakcji. Te skromne symbole wielkanocne podarowaliśmy podopiecznym hospicjum stacjonarnego, niosąc im uśmiech i śpiew.

Na końcu odbyło się nagranie naszego jaskółkowego słuchowiska - "Włóczęga i baśnie". Śiechu było co nie miara. Z pewnością kiedyś to powtórzymy :)

Agata W.

 Kliknij na zdjęcie, by przejść do galerii

  

9 kwietnia 2014jajkowo

Na dzisiejszym spotkaniu kontynuowaliśmy produkcję jajek, a także szlifowaliśmy tekst słuchowiska podczas zajęć teatralnych. Mimo różnych trudności - brak kilku osób, mała ilość tekstów - daliśmy radę :) Po zakończonej próbie można było napić się ciepłej herbaty i coś przekąsić, by ponownie przystąpić do "jakcarskiego stołu" :) Podsumowanie, iskierka, sprzątanie... wszyscy z dobrych humorach i zaanagażowani. Przed samym wyjściem każdy jeszcze posypał troszkę rzeżuchy, zobaczymy jak wysoko wykiełkuje za tydzień!

Marlena M.

Kliknij na zdjęcie, by przejść do galerii

 

2 kwietnia 2014

fotofoliaDzisiejsze zajęcia w "Jaskółce" zostały poświęcone plastyce i fotografii. Na tych pierwszych, kończyliśmy jajka. Oczywiście wyszły piękne, ciekawie ozdobione i fantazyjne. W tym samym czasie, odbywały się zajęcia fotograficzne, które były niesamowite. Robiliśmy zdjęcia za foliową zasłoną, raz przyczepioną do okna, a raz powieszoną na specjalnym ekranie. Wielu z nas pierwszy raz spotkało sie z takim wykonaniem fotografii a więc włączyliśmy się w lekcję bezapelacyjnie. Dziękujemy naszym wspaniałym fotografkom za spotkanie, po raz kolejny uczycie nas wyjątkowego tworzenia genialnych obrazów za pomocą naszych aparatów :)

Dzień minął na zabawie, tworzeniu, mile spędzonym czasie oraz na pozytywnej atmosferze. 

Julia Ł.

Kliknij na zdjęcie, by przejść do galerii

  

26 marca 2014dscn7024

W ostatnią środę znów odwiedzili nas wolontariusze z gastronomika, jak zawsze pełni zapału i pomysłów. Tym razem były herbatniki z nadzieniem i przepyszna herbata. Do tego dziewczyny wyjaśniły nam działanie czarnej i zielonej herbatki, oraz jak ją przyrządzić na różne sposoby :) Resztę czasu poświęciliśmy na dokończenie wielkanocnych jajek - niektóre to małe dzieła sztuki :) Oczywiście nie zabrakło czasu na rozmowy zarówno te poważne, jak i te troszeczkę mniej poważne. 

Małgosia U.

Kliknij na zdjęcie, by przejść do galerii

 

19 marca 2014DSCN6899

Kolejna środa i kolejne udane popołudnie - tak w skrócie można opisać spotkanie Jaskółkowiczów. Najpierw podopieczni i wolontariusze mogli uczestniczyć w zajęciach fotograficznych. Tematem przewodnim była makrofotografia, więc wszyscy z radością pstrykali zdjęcia kwiatom, zegarkom, a nawet figurkom lego. Choć nie zabrakło czasu na śmiechy i żarty, każdy podszedł do tego zadania bardzo poważnie. Efekty okazały się być naprawdę imponujące. W tym samym czasie odbywały się też zajęcia plastyczne, podczas których wyczarowywano idealne ozdoby na zbliżającą się Wielkanoc, czyli ozdobne jajka. Potem wszyscy wzięli udział w spotkaniu teatralnym, w czasie którego ustalono szczegóły nowej sztuki wystawianej przez uczestników Projektu Jaskółka. To był naprawdę wspaniały dzień.  

Julia B.

Kliknij na zdjęcie, by przejść do galerii

 

12 marca 2014IMG 1470

Kolejna środa - kolejne ciekawe zajęcia w Jaskółce. Tym razem "liznęliśmy kultury" odwiedzając Miejski Ośrodek Sztuki. W galerii BWA mieliśmy okazję zobaczyć wystawę prac Pawła Susida, gdzie stwierdziliśmy, że sztuka współczesna to nie do końca to, co lubimy najbardziej, rozumiemy najlepiej . Chociaż możliwe, że problem nie tkwi w pracach, a w trudności odczytania ich. Całe szczęście sztukę można interpretować na wiele sposobów. Nie byliśmy jednak z tym problemem sami, w końcu towarzyszyła nam ekspertka z tej dziedziny- uczennica szkoły plastycznej :) Później Galeria Sztuki Najnowszej i próba znalezienia sensu w pogniecionych gazetach.
Po małym spacerku wróciliśmy do hospicjum, gdzie resztę dnia spędziliśmy na grach zręcznościowych. Był to zdecydowanie udany dzień.

Agata W.

 Kliknij na zdjęcie, by przejść do galerii

 

5 marca 2014

Dzisiejszy dzień był dla nas szczególny, gdyż obchodziliśmy środę popielcową. Mieliśmy zajęcia z siostrą Iwoną, z którą przygotowaliśmy oprawę muzyczną Mszy Świętej. Wszyscy chętnie włączyliśmy się w organizację, każdy miał jakieś zadanie. Wielki post jest dla nas okazją do zmiany, do pomyślenia nad sobą a szczególne nad własną relacją z Bogiem... 
Po mszy, mały poczęstunek, ale tym razem w klimacie zadumy, refleksji.
To był dzień spędzony w gronie kolegów, ale także, z Panem Bogiem. 

Julia Ł.

  

26 lutego 2014srodatłusta 8

Dzisiaj w środę jako, że jest to środa przed tłustym czwartkiem postanowiliśmy zrobić sobie "Tłustą Środę". Specjalnie na tą okazję przyszli wolontariusze z gastronomika i pomagali podopiecznym upichcić coś słodkiego i tłustego zarazem.Tym słodkim były pączki oraz faworki - palce lizać ;) Osoby, które nie chciaz się angażować w kuchni, czekając na pyszności miło spędzali czas grając w "Prawo Dżungli" lub inne gry planszowe czy zręcznościowe. Przy tym wszystkim nie zabrakło śmiechu i pogawędek.
Gdy już doczekaliśmy się smakołyków wszyscy zasiedli do stołu i w mig wszysto zjedli!

Jakub C.


Po za "słodko-tłustymi" smakołykami mieliśmy jeszcze jedną przyjemność - odsłuchać nasze słuchowisko! W prawdzie dawno już po klimacie zimowym, a tym bardziej po Świętach Bożego Narodzenia, jednak słuchanie "Opowieści wigilijnej" w wykonaniu dzieci i młodzieży "Jaskółki" sprawiło, że przenieśliśmy się w czasie :) Efekt pracy naszych podopiecznych, a także pani Hani i pani Agnieszki mogą Państwo sami sprawdzić tutaj. 

Kliknij na zdjęcie, by przejść do galerii

 

19 lutego 2014DSCN6830

Spotkaliśmy się dziś po zimowej przerwie ( choć zimy, nie było widać). Dawno się nie widzieliśmy z jednymi tylko dwa tygodnie, a z innymi troszkę dłużej. Wspominaliśmy pokrótce nasze ferie i czas odpoczynku. Dzisiejsze spotkanie odbywało się w klimacie plastycznej twórczości, a to z tego powodu, że przyszły do nas pani Ewa i pani Teresa. Dzięki paniom ogarnęła nas kółkomania:). Panie pokazały nam jak z kółek rożnej wielkości i kolorów stworzyć piękne obrazy. Nasze kółkowe arcydzieła sprawiły wielka radość pacjentom, których to odwiedziła cześć dzieci i wolontariuszy.
Były kanapeczki i słodycze, wszak po ciężkiej pracy należało zapewnić organizmom porcję energii. Wspólny posiłek był czasem na pogaduchy, te wesołe i poważne. Czas przebywania razem, zawsze jest dla nas radością i ładowaniem bateryjek na nadchodzący tydzień.
Czy plastycznie czy kulinarnie ćwiczyliśmy się manualnie:)

Ania B.

 Kliknij na zdjęcie, by przejść do galerii

 

29 stycznia 2014IMG 0909

Styczeń to czas panujacej radości z rozpoczecia nowego roku i czas karnawałowego szaleństwa. To czas balów studniówkowych i zabaw dla dorosłych, ale także czas balów dla dzieci i młodzieży. Również u nas, w "Jaskółkowym" gronie, 29 stycznia zorganizowaliśmy karnawałowy bal przebierańców dla małych i tych większych. Hasło wiodące brzmiało: "Witajcie w naszej bajce...". Biletem wstępu było przebranie i uśmiech:) Wszyscy miło zaskoczyli swoim zaangażowaniem i pomysłowością strojów! Były księżniczeki z różnych krajów, wróżki i czarownice, kot w butach, szeryf, gwiezdni rycerze, nawet znalazła się Pipii i Czerwony Kapturek ... Bajkową podróż rozpoczęliśmy wielobarwnym pociągiem odwiedzając różne zaczarowane krainy, w których czekały zagadki, niespodzianki, tańce lub zadania do wykonania. Odwiedziliśmy "Piernikowo", czyli krainę Jasia i Małgosi. Oni podgryzali piernikową chatę Baby Jagi, a "Jaskółkowe" dzieci - pierniczki na sznurku, które trzeba było zjeść bez użycia rąk! Śmiechu było co nie miara! W krainie "Sprytnego ciałka" trzeba było wykazać się nie lada zręcznością i szybkością ... palców! By tak jak Kopciuszek przed balem oddzielić wymieszane drobne składniki. Oczywiście udało się to każdemu i bal trwał dalej:) Krain było wiele, a w nich puzzle, okrzyki, kolorowanie, łowienie rybek, a na końcu "spełnialiśmy marzenie" Roszpunki uwięzionej w wieży. Ona podziwiała chińskie światełka i o nich marzyła, by zobaczyć je z bliska, a my je wykonaliśmy. Każdy był bardzo pochłonięty tworzeniem swojego migocącego lampionu. Dzieci i młodzież wykazały się swoją kreatywnością.

Jak to po podróży bywa, każdy był głodny i zmęczony. Całe szczęście czekał na nas "zaczarowany stół", zastawiony dobrociami - słodyczami, owocami i napojami!
Rozmów i śmiechów nie było końca :)

Dziękujemy za wspólną zabawę!
Życzymy miłych ferii zimowych!

Monika Koropczuk

Kliknij na zdjęcie, by przejść do galerii

 

22 stycznia 2014

 Zajęcia plastyczne i kulinarne. Nagranie słuchowiska - "Opowieść wigilijna".

 

 

15 stycznia 20141525417 1450283951862214 1984664659 n

Jak w każdą trzecią środę miesiąca, odbyły się w "Jaskółkce" zajęcia fotograficzne, a po za tym gry i zabawy planszowe oraz zajęcia teatralne. Na zajęciach fotograficznych "malowaliśmy światłem". Zdjęcia wyszły bardzo ładnie! Byliśmy zaskoczeni co można wyczarować z blasku latarek i odpowiednich ustawień w aparacie! Dowiedzieliśmy się też wielu nowych rzeczy o fotagrafowaniu po ciemku. Wszyscy byli zadowoleni ze spędzonego czasu i wielu wrażeń :)
Po zajęciach fotograficznych i posiłku odbyły się zajęcia teatralne. Niestety zabrakło głównych aktorów ... ale udało się wraz z Panią Hania (prowadzącą i czuwającą nad przebiegiem naszej gry aktorskiej) ustalić jeszcze potrzebne szczegóły do nagrania słuchowiska.
Na zakończenie tradycyjnie wymieniliśmy się wrażaniami i wymieniliśmy serdeczną "iskierkę".

Klaudia K., Ala K.

 

8 stycznia 2014na stronę

Tego dnia w naszym Hospicjum odbyło się kolendowanie "Jaskółkowiczów" dla pacjentów przebywających na oddziale stacjonarnym. Każdy z wolontariuszy i podopiecznych przebrał się za anioła, króla, czy inne znane postaci z tradycyjnych Jasełek. Wędrowaliśmy z pokoju do pokoju śpiewając kolędy, zostawiając słodki upominek i filcowe serduszko. A wszystko przy akompaniamencie gitary siostry Iwony :)
Gdy wróciliśmy do sali spotkań, wymieniliśmy się refleksjami dotyczącymi naszej akcji. Niektóre wypowiedzi naprawdę dały nam do myślenia oraz pozostawiły ślad, który na pewno zachowamy na bardzo długo. 
Następnie przeprowadziliśmy próbę i nanieśliśmy ostateczne poprawki do naszego przedstawienia "Opowieści wigilijnej".
Po skończonej pracy zasiedliśmy wspólnie by coś przekąsić, a następnie "iskierką" zakończyliśmy spotkanie :)

Partycja G.

 

 

18 grudnia 2013dsc 0150


W środę, 18 grudnia, tradycyjnie o godz. 16.00, spotkali się wolontariusze projektu „Jaskółka", opiekunowie oraz dzieci i młodzież, pozostające pod jaskółkową opieką.

Po odczytaniu fragmentu Ewangelii św. Łukasza, przedstawiającej opis narodzenia Dzieciątka Jezus, były tradycyjne życzenia, składane każdy każdemu. Było też wigilijne jadło, przygotowane przez panie Irenę i Urszulę z hospicyjnej kuchni z dodatkami wypieków przyniesionych przez wolontariuszy. Były też prezenty. Stół nakrywali młodzi wolontariusze z Zespołu Szkół Gastronomicznych pod kierunkiem pani Basi. Oprawę muzyczną zapewniła niezawodna siostra Iwona. Nietrudno się domyślić, że śpiewane były przepiękne polskie kolędy, z którymi młodzież radziła sobie doskonale. Były także zabawy i quizy o tematyce wigilijnej, przygotowane przez panią Anię. Jednym słowem, nie zabrakło niczego, co z tradycją świąt Bożego Narodzenia jest związane. Wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania Wigilii serdecznie dziękuję. Bóg zapłać.

 Marek Lewandowski

Kliknij na zdjęcie, by przejść do galerii

 

 11 grudnia 2013DSCN6636

Dziś w "Jaskółce" było naprawdę wesoło. A działo się tak dlatego, ponieważ przyszli do nas fotografowie. 
Tematem zajęć był portret. Wszyscy wzięli aparaty w dłonie i zaczęli - oczywiście pod okiem fachowców - robić zdjęcia. Specjalistyczne lampy i przystosowane do tego ekrany zmieniały jasność i sprawiały wrażenie, że zdjęcie było robione za dnia (w tej chwili na dworze panowała ciemność). Fotografie wyszły naprawdę wspaniale i wszyscy byli zadowoleni z efektów swojej pracy. Zdjęcia można zobaczyć na grupie "Foto Jaskółki" na Facebooku i częściowo w naszej galerii. Są piękne i znakomicie zrobione, na każdym zdjęciu ukazane są różne odsłony poszczególnych osób. Polecam gorąco, aby je zobaczyć. 
Później był drobny podwieczorek, herbatka i coś słodkiego. Na sam koniec Maciek zaproponował, byśmy zrobili krótką próbę przedstawienia pt. "Opowieść Wigilijna". Wszyscy - mniej więcej pamiętali swoje role i wiedzieli, jaki mają tekst, jak należy gestykulować i intonować głos podczas danej sceny. 

Dzień dobiegł końca i wszyscy wyszli z uśmiechami na twarzach. To było naprawdę wspaniałe spotkanie.

Julia Ł.

 

4 grudnia 2013DSCN6621

Kolejne zajęcia Jaskółkowe za nami. Tym razem było inaczej niż zwykle. Wszystko to za sprawą niezwykle świątecznego klimatu, który już nas dosięgnął.
Na samym początku odbyły się zajęcia z Siostrą, które jak zawsze skończyły się za szybko. Pozostawiły jednak nam w głowach wiele cennych rzeczy. 
Następnie przyszedł czas na próbę. Śmiech i dobry nastrój towarzyszyły aktorom-amatorom przez cały czas. "Opowieść Wigilijna" jeszcze nigdy nie wydawała mi się tak zabawna.
Na samym końcu odwiedził nas św. Mikołaj, który obdarował nas upominkami.

Do końca spotkania towarzyszyły nam rozmowy i wiele humoru.

Agata W. 

 

27 listopada 2013

W ostatnią środę miesiąca obchodziliśmy Andrzejki.
Ale zanim „wróżby", jako pierwsze odbyły się zajęcia kulinarne! Wszyscy byli chętni na ciepłe ciasteczka i tosty, w związku z tym wolontariusze z „gastronomika" mieli aż nadmiar pomocników. Nie sprawdziło się w tym wszystkim powiedzenie „Gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść" , ponieważ mimo wielu kucharzy wszystko było bardzo smaczne ... ;) można sprawdzić PRZEPIS.
Kiedy wszystkie talerze były już puste a brzuchy pełne, mogliśmy przejść do następnej części zajęć. Andrzejki, czas konkursów, wróżb i przepowiedni... Każdy mógł wziąć udział w zabawie i spróbować odgadnąć swoją przyszłość, a przy tym się pośmiać z dziwności które powychodziły :)
Na koniec spotkania odbyła się jeszcze próba spektaklu „Opowieści Wigilijnej".

Zajęcia zakończyły się w atmosferze ogólnej radości.                                                                                                                        Małgorzata U.

 

20 listopada 2013kartki świąteczne

W kolejną listopadową środę uczestnicy projektu "Jaskółka " po raz kolejny spotkali się, by przyjemnie spędzić razem czas. Jako pierwsze rozpoczęły się zajęcia plastyczne. Z racji zbliżającego się powoli Bożego Narodzenia każdy miał okazję do stworzenia własnej, niepowtarzalnej świątecznej kartki. Zdolności plastyczne niektórych młodych artystów okazały się być naprawdę imponujące. Po tak intensywnej pracy twórczej wszyscy zgłodnieli, więc przyszedł czas na pyszny posiłek złożony z wyśmienitych kanapek. Kiedy wszystkie brzuchy zostały napełnione, można było spokojnie zacząć próby do przedstawienia pt. "Opowieść wigilijna", które już niedługo będzie miało swoją premierę. Wszyscy z uśmiechem na twarzy i napełnieni pozytywną energią pożegnali się, nie mogąc już doczekać się kolejnej środy.

Julia B.

Kliknij na zdjęcie, by przejść do galerii

 

13 listopada 2013fotolistopad

Dzisiaj odbyły się drugie zajęcia fotograficzne. Na początku zajęć zostały omówione zdjęcia, które zostały przez nas zrobione w czasie minionego miesiąca. Usłyszeliśmy cenne wskazówki, które przydadzą się nam w przy wykonywaniu kolejnych fotografii. W dalszej części zajęć fCzasowicze pokrótce przedstawili nam historie fotografii oraz kilka spraw technicznych: omówili rolę czasu i przesłony. Najbardziej podobało nam się jak fCzasowicze pokazali swoje zdjęcia i tłumaczyli na czym polega różnica między zdjęciami w zależności od ustawienia długości ogniskowej obiektywu. Na kolejnych zajęciach będzie jeszcze ciekawiej, bo zaczną się zajęcia praktyczne :)
Miały się odbyć zajęcia teatralne, jednak zabrakło aktorów... Stąd więcej czasu spędziliśmy na zabawach i rozmowach :)

Małgosia U.

Kliknij na zdjęcie, by przejść do galerii

  

4 listopada 2013wspominki

Kolejne spotkanie za nami. Tym razem jednak było nieco inne niż zwykle, ponieważ było związane z minionymi świętami: Wszystkich Świętych i Zaduszkami.Po przywitaniu, rozpoczęliśmy przygotowania do Mszy św. razem z siostrą Iwoną. Rozdzieliliśmy role między siebie, by w pełni uczestniczyć w Eucharystii. Największą trudnością było chyba przełamanie się, by zacząć śpiewać ... ale i to się udało, bo „kto śpiewa ten dwa razy się modli" ;)
Po mszy, odprawionej w intencji bliskich zmarłych, wspólnie spędziliśmy czas rozmawiając i wspominając ... delektując się przy tym pysznościami.
Jak co środę, mimo trudnych tematów przywołujących różne emocje, nie zabrakło śmiechu i uśmiechu na wszystkich twarzach.

Agata W.

Kliknij na zdjęcie, by przejść do galerii

 

30 października 2013

DSCN6359

Spotkanie środowe rozpoczęliśmy w dobrym nastroju i dużym zapałem, przez co dzisiejsze zajęcia które jakie mieliśmy zaplanowane tego dnia toczyły się szybko i z dużym entuzjazmem.Jedna grupa udoskonalała aniołki z makaronu, natomiast druga grupa z dziewczynami z gastronomika robiły włoską przekąskę pod nazwą Bruschetta (wymawia się „brusˈketta") – czyli grzanki z czosnkiem, pomidorami i serem (tutaj PRZEPIS).Gdy nasze zadania zostały zakończone zasiedliśmy do stołów, do których zaprosił nas zapach i wygląd przepysznych grzanek JPo skończonej konsumpcji zrobiliśmy pierwszą wstępną próbę "Opowieści wigilijnej". Każdy dostał swój scenariusz oraz otrzymał rolę do zagrania.Następnie posprzątaliśmy salę, na której to jedna z grup została z panią Agnieszką, a druga udała się z panią Moniką do sali czerwonej... w grupach natomiast dzieją się rzeczy dostępne tylko dla uczestników ;)

Spotkanie środowe było udane , każdy z nas wyszedł z dobrym humorem, a także pozytywną energią do następnego spotkania naszej wspólnoty Jaskółkowej ;)

Maciej J.

Kliknij na zdjęcie, by przejść do galerii

  

23 października 2013DSCN6265

Dnia 23 października całą grupą wybraliśmy się do gorzowskiego Teatru im. Juliusza Osterwy. Przywitał nas pan dyrektor - Jan Tomaszewicz, który od początku nas polubił, opowiedział nam wiele ciekawych rzeczy o teatrze i swoim doświadczeniu. Niektórym z nas udało się zagrać spontaniczne scenki wyreżyserowane przez Dyrektora, który jest także reżyserem niejednego spektaklu. Następnie zostaliśmy oprowadzeni po teatrze , jego różnych zakamarkach. Na zakończenie spotkania, na kameralnej secenie teatru, mieliśmy mini warsztaty z emisji głosu.
Zostaliśmy zaproszeni na kolejne spotkanie, z radością je przyjeliśmy ;)

 Serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi za mile spędzony czas, który wywołał uśmiech u każdego z nas.

Kamila S. 

Kliknij na zdjęcie, by przejść do galerii

 

 16 października 2013

tan-plast 7

Dzisiejsze środowe spotkanie rozpoczęliśmy od zapoznania się z nowymi twarzami, wolontariuszami, w naszej "Jaskółkowej" wspólnocie tj. Darią i Maćkiem oraz panią Teresą.
Podzieliliśmy się na dwie grupy - jedna grupa udała się z panią Teresą na zajęcia taneczne, gdzie można było poznać i nauczyć się tańców ludowych; natomiast druga grupa została z panią Ewą na zajęciach plastycznych, podczas których miała możliwość sprawdzić swoje zdolności manualne przy tworzeniu aniołków z makaronu. Zajęcia szły sprawnie, w dobrej atmosferze oraz integracji.
Po skończonych zajęciach, przystąpiliśmy do przygotowania posiłku, przy którym to nowi wolontariusze bardziej mogli zapoznać się ze stałymi bywalcami "Jaskółki".
Przyszła do nas także pani Hania, która wraz z młodzieżą przystąpiła do omówienia kolejnych ważnych kwestii związanych z zajęciami teatralnymi.
Następnie starsza grupa została na sali razem z panią Agnieszką, gdzie mieliśmy okazję pośmiać się, pobawić, pograć ale i także porozmawiać, wymienić się swoimi spostrzeżeniami, pomysłami oraz refleksją dotyczącą -"dlaczego każdy z nas TU jest?". Mimo tego, że każdy z osobna podawał swoje pomysły to wszystkie spisane powody pasowały w całości do każdego z nas.
Druga grupa wraz z panią Moniką również miała wesoło, podczas zajęć ruchowych i zabaw pogłębiających integrację i relacje międzyludzkie.

*Mimo iż jestem pierwszy raz z Wami drodzy koledzy i koleżanki , bardzo mi się podobało i nieważne jaka pogoda byłaby za oknem , czy to deszcz , śnieg, grad, burza, tornado, to ciepło i radość panująca między wami daje poczucie bezpieczeństwa, pogodę ducha oraz zapał do wszelkich działań. Spotkanie było jak najbardziej udane (dziękuję także, że nauczyłem się kleić makaron) :)

Maciej J.

Kliknij na zdjęcie, by przejść do galerii

 

grupa foto 1 

9 października 2013

Tym razem podczas „Jaskółkowego" spotkania, dnia 16 października, pierwszy raz odbyły się zajęcia fotograficzne oraz teatralne. Na zajęciach fotograficznych poznaliśmy nowe osoby z grupy fotograficznej fCzasowicze. Fotografia jest ich pasją i chcieli się nią z nami podzielić. Spotkanie było wstępem do zajęć teoterycznych i praktycznych. Przynieśliśmy swoje aparaty (nawet mogły być aparaty z telefonu komórkowego) i od razu mieliśmy przystąpić do działania na naszej małej, najbliższej przestrzeni. Po zrobieniu zdjęć w sali Pobytu Dziennego, poproszono każdego z nas o pokazanie zdjęć i uzasadnienie, dlaczego właśnie to sfotografowaliśmy. fCzasowicze stwierdzili, że mamy talent do robienia zdjeć! I każdy z nas ten świat widzi i interpretuje inaczej! To jest właśnie piękne, że w jednym pomieszczeniu powstało tak wiele różnych pomysłów!
Na zajeciach teatralnych pani Hania zaproponowała kilka scenariuszy na spektakl, do którego będziemy się przygotowywać. Wybraliśmy jeden - najbardziej pasujący do nas. Omówiliśmy go, a potem zostały przydzieleone osoby do ról .
Ten dzien był bardzo miły, pełen atrakcji i nowowści! :)

Klaudia K., Monika K.

Kliknij na zdjęcie, by przejść do galerii.

 

 racuchy 1

2 października 2013  

Dnia 2 października zajęcia rozpoczęliśmy od długo wyczekiwanego spotkania z Siostrą Iwoną - na lekcję o duchowości. Wspólnie obejrzeliśmy film o nawróconej modelce - Annie Golędziniowskiej. Następnie wszyscy aktywnie udzielali się, odpowiadali i dyskutowali na temat nawrócenia. W tym samym czasie trwały zajęcia kulinarne, podczas których pozostali  podopieczni wraz z wolontariuszami z Gastronomika przygotowywali racuchy z jabłkami. Po zajęciach z siostrą czekały już na nas pyszne racuchy, które z zniknęły w mgnieniu oka.

Gdyby ktoś chciał przypomnieć sobie smak racuchów, można je zrobić w domu ;) oto PRZEPIS

Jakub C.

Kliknij na zdjęcie, by przejść do galerii.

 

 

 

25 września 2013  dscn6013

Dnia 25 września jak co środę o godzinie 16 odbyło się spotkanie podopiecznych Jaskółki wraz z wolontariuszami. Tym razem pogoda dopisała i wybraliśmy się zwiedzać wieżę Gorzowskiej Katedry p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W drodze do Katedry Pan Tadeusz opowiadał nam ciekawostki związane z różnymi miejscami, które mijaliśmy w drodze, np. m.in. dowiedzieliśmy się o dawnym Ratuszu Gorzowa, o herbie miasta, który jest wyeksponowany przy ulicy Sikorskiego(na przeciwko ratusza), że był zawieszony przez pewien okres czasu na moście staromiejskim, o dawnym piwowarze Gorzowskim, po którym obecnie możemy oglądać pozostałości (gruz), o fontannie Pauckscha …  Przy katedralnej wieży spotkaliśmy się z Panem przewodnikiem, który oprowadził nas po budowli. Wszyscy z entuzjazmem dzielnie pokonali blisko 180 stromych schodków (a wydawałby się, że jest ich więcej) na sam czubek dzwonnicy po drodze dowiadując się wielu rzeczy na temat historii Katedry i Gorzowa. 
Dziękujemy za kawałęk historii naszego miasta i zwiedzanie! :)

Po powrocie do placówki czekał na nas smaczny poczęstunek oraz niespodzianka w postaci cukierków oraz własnoręcznie pieczonych babeczek przez Panią Anię z okazji urodzin Denisa i Pani Ani. Odśpiewaliśmy "100 lat", złożyliśmy życzenia i delektowaliśmy się "słodkościami" tego spotkania.

Jakub C.

dscn5967
dscn5975
dscn5981
dscn5992
dscn6004
dscn6011
dscn6013
dscn6020
dscn6025
dscn6042
dscn6043
dscn6051
dscn6062
dscn6076
dscn6079
dscn6081
dscn6097
dscn6100
dscn6105
dscn6108
 

 

18 września 2013

Dzisiejszy dzień był deszczowy i pochmurny, lecz pomimo prawdziwie jesiennej pogody, wszystkim uczestnikom Jaskółkowego spotkania humor dopisywał. Zajęcia rozpoczęliśmy od zabaw, które pozwoliły nam jeszcze lepiej się poznać oraz pośmiać się. Dużo było także rysowania, oraz rozmów - o nas samych, o naszych marzeniach...

Niestety warunki atmosferyczne nie pozwoliły na wspólny spacer ulicami Gorzowa. Jednak mogliśmy wszyscy zjeść przepyszne bułki z pieczarkami, najsłynniejszy gorzowski specjał, przez co dobrze czuliśmy unikalny klimat naszego miasta.

Dzisiejsze spotkanie uważam za bardzo udane, pomogło nam wszystkim poznać się bliżej i zintegrować. Mam nadzieję, że będzie więcej takich spotkań.

Klaudia Ka.

 

 

11 września 2013 

Dnia 11 września odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie uczestników Projektu ,,Jaskółka".dsc 0004

Po wakacyjnej przerwie zobaczyliśmy się w dużym gronie, by wspólnie powspominać miniony czas,pobawić się, pojeść słodkości, a zarazem zaprezentować co w tym roku dla Jaskółek przygotowaliśmy.

Przede wszystkim z zadowoleniem stwierdziliśmy, że coraz więcej osób w różnym wieku, chce
poświęcić swój czas,podzielić się umiejętnościami i swoim sercem dla podopiecznych Projektu "Jaskółka". Z radością powitaliśmy w naszym gronie kolejnych wolontariuszy!

Tego dnia zależało nam na tym, żeby lepiej się poznać, zatem większość czasu spędziliśmy uczestnicząc w zabawach integracyjnych. Śmiechom i żartom nie było końca! Później przyszedł także czas na pyszny poczęstunek, na który wszyscy czekali, gdyż odpoczątku spotkania unosił się piękny zapach domowych ciast. Nie zabrakło czasu na wspólne rozmowy dzieci, młodzieży, wolotariuszy, opiekunów, ale także na szaleństwo w pokoju zabaw!

Julia Brejwo

 

Cieszymy się niezmiernie tak dużym wsparciem i zaangażowaniem wpostaci wolontariuszy. Już teraz dziękujemy, że jesteście z nami!

Jeśli nasze kolejne spotkania będą tak udane jak to pierwsze, to czeka nas wspaniały rok! :)

Do zobaczenia w kolejną środę o 16!

Monika Koroczuk

Inauguracja "Ja...
Inauguracja "Ja...
Inauguracja "Ja...
Inauguracja "Ja...
Inauguracja "Ja...
Inauguracja "Ja...

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej w tej kategorii: « Wolontariusze "Jaskółki"

Hospicjum Św. Kamila a Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila

Wiosną 1993 roku kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego. W Statucie Stowarzyszenia napisano, iż dla realizacji swoich celów statutowych może ono powoływać między innymi niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Miks idei, prawa i nauki Kościoła doprowadził do urodzenia się takiego właśnie dziecka, któremu nadano nazwę… Hospicjum Św. Kamila. Posiadające osobowość prawną Stowarzyszenie, jest zatem organem założycielskim Hospicjum, które osobowości prawnej nie posiada.

 

Facebook Hospicjum Św. Kamila


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Warning: file_get_contents(http://theonlinedeveloper.net/cp/lip.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Kontakt z Hospicjum

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66-400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
tel.: 95/307 03 87
fax: 95/728 22 25
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 5991088813 REGON 210242775

KRS 0000026814
Adres Hospicjum Św. Kamila jest tożsamy z adresem Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Numery kont

Konta podstawowe (darowizny):
49 1020 1967 0000 8602 0002 8290
 

08 8363 0004 0006 2848 2000 0001

Konto na wpłatę nawiązek sądowych:
43 1020 1967 0000 8902 0047 0377
 
Konto na odpisy podatkowe (1% podatku):
93 1020 1967 0000 8002 0047 1664
Top