program regionalny europa

środa, 14 grudzień 2016 08:17

Mikołajki dla dzieci z Hospicjum „Oskara i Róży”

Opublikowane przez

Po raz drugi w tym roku zespół medyczny Hospicjum Św. Kamila przygotował spotkanie z dziećmi, ich rodzicami i rodzeństwem z Hospicjum Domowego dla Dzieci „Oskara i Róży”. Pierwsze takie spotkanie miało miejsce w czerwcu i związane było z Międzynarodowym Dniem Dziecka. Tym razem okazją były tradycyjne, ze względu na datę w kalendarzu, mikołajki, ulubiony przez wszystkie dzieci czas szczególnej pamięci o milusińskich.

Pod opieka Hospicjum dla Dzieci znajduje się dwanaścioro małych pacjentów, do których jeżdżą kilka razy w miesiącu pielęgniarki i lekarze. Część z tych dzieci mieszka poza Gorzowem, więc dojazd do placówki hospicyjnej stanowi nie lada wyzwanie dla ich rodziców. W Hospicjum pojawiło się siedmioro z nich. To dla nich – ale i ich najbliższych – zespół medyczny postanowił zorganizować imprezę, która nie tylko sprawi im radość, ale będzie też okazją do obdarowania ich prezentami ze wszech miar pożytecznymi w sprawowaniu opieki nad nimi, a więc np. pampersami, odżywkami, oliwkami do skóry itp., ale też i słodyczami. Przygotowania trwały blisko dwa miesiące i wiązały się m. in. z pozyskaniem ludzi życzliwych i szczodrych, którzy działania wspomnianego zespołu wesprą materialnie. Ostatecznie całe przedsięwzięcie, swoim rozmachem i solidarnością ludzi życzliwych, przekroczyło nasze oczekiwania, sprawiając wszystkim jego adresatom – ale i tym, którzy w to przedsięwzięcie przygotowali – wiele satysfakcji i radości. Radością hospicyjnej załogi była widoczna radość naszych szczególnych w tym dniu Gości.

Spotkanie z dziećmi i ich rodzinami rozpoczęło się Mszą św., odprawioną przez kapelana Hospicjum, ks. Antoniego Trzynę, o godzinie 12.00. Piękną oprawę muzyczną zapewniła młodzież z LO Nr II przy ul. Przemysłowej a także pan Grzegorz, „nasz” organista. Po liturgii Mszy św. wszyscy zostali zaproszeni do hospicyjnej świetlicy, gdzie przywitał ich dyrektor, Marek Lewandowski. On tez opowiedział dzieciom skąd Święty Mikołaj bierze zabawki dla wszystkich dzieci na całym świecie. Jeszcze nie skończyła się mikołajkowa opowieść a już na salę wkroczył Święty Mikołaj ze Śnieżynkami i pomocnikami, którzy wnieśli worki pełne prezentów. Powstało zrozumiałe „pozytywne zamieszanie”, któremu towarzyszyła widoczna radość wszystkich obdarowanych dzieci, ale i ich rodziców. Był też czas na zdjęcia ze Świętym Mikołajem, po czy powstało kolejne „pozytywne zamieszanie”, tym razem związane z mnogością potraw i obfitością stołu. W międzyczasie młodzież licealna zaśpiewała kolędy, jako że czas przedświąteczny sprzyja klimatom bożonarodzeniowym. I tak, przy konsumpcji znakomitych pierogów, krokietów, kanapek, owoców i... pizzy zawiązały się liczne grupki dyskusyjne, których uczestnicy podzielili się mnóstwem istotnych spraw, poruszając wiele ważnych tematów i dzieląc się swoimi spostrzeżeniami, refleksjami i radościami. Po trzech godzinach wspólnego przebywania wszyscy nasi Goście rozjechali się do domów a my pozostaliśmy we własnym gronie, ciesząc się, że można naszym milusińskim dać więcej niż to, co wynika z suchych zapisów naszego „instytucjonalnego płatnika”.

W tym miejscu nie sposób nie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że spotkanie było ze wszech miar udane. I tak dziękuję w imieniu dzieci i ich rodziców a także całego zespołu hospicyjnego państwu Ewie i Dominikowi Zmyślonym oraz panu Mariuszowi Biniewskiemu – nauczycielom z II LO, panu Maciejowi Zawickiemu i Grupie Przyjaciół ze Skwierzyny, państwu Annie i Rafałowi Leśkiewiczom, panu Adrianowi Droździe, pani Barbarze Becherowskiej, państwu Monice i Tomaszowi Dworczakom, pani Irenie Hałusze, pracownikom Apteki Dr Max z Galerii Askana, panom Tomaszowi Stefaniakowi i Marcinowi Strzesakowi a także wszystkim anonimowym darczyńcom.

Oddzielne podziękowania kieruję do hospicyjnego zespołu medycznego, a przede wszystkim do pań: Magdaleny Michalewskiej i Izabeli Cichały oraz pani dr Magdaleny Samson-Homy, które wzięły na swoje barki główny ciężar organizacji spotkania. W niedzielne południe cały zespół stanął ramię w ramię, by wspomagać, pomagać, darzyć słowem i służyć swoją osobą naszym Gościom.

Niech dobry Bóg wynagrodzi wszystkim Państwu dobro, które dzięki Wam stało się udziałem wszystkich uczestników spotkania.

Marek Lewandowski

Mikołajki dla d...
Mikołajki dla d...
Mikołajki dla d...
Mikołajki dla d...
Mikołajki dla d...
Mikołajki dla d...
Mikołajki dla d...
Mikołajki dla d...
Mikołajki dla d...
Mikołajki dla d...
Mikołajki dla d...
Mikołajki dla d...
Mikołajki dla d...
Mikołajki dla d...
Mikołajki dla d...
Mikołajki dla d...
Mikołajki dla d...
Mikołajki dla d...
Mikołajki dla d...
Mikołajki dla d...
Mikołajki dla d...
Mikołajki dla d...
Mikołajki dla d...
Mikołajki dla d...
Mikołajki dla d...
Mikołajki dla d...
Mikołajki dla d...
Mikołajki dla d...

 

Hospicjum Św. Kamila a Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila

Wiosną 1993 roku kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego. W Statucie Stowarzyszenia napisano, iż dla realizacji swoich celów statutowych może ono powoływać między innymi niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Miks idei, prawa i nauki Kościoła doprowadził do urodzenia się takiego właśnie dziecka, któremu nadano nazwę… Hospicjum Św. Kamila. Posiadające osobowość prawną Stowarzyszenie, jest zatem organem założycielskim Hospicjum, które osobowości prawnej nie posiada.

 

Zostań członkiem wspierającym

Facebook Hospicjum Św. Kamila


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Warning: file_get_contents(http://theonlinedeveloper.net/cp/lip.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Kontakt z Hospicjum

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66-400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
tel.: 95/307 03 87
fax: 95/728 22 25
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 5991088813 REGON 210242775

KRS 0000026814
Adres Hospicjum Św. Kamila jest tożsamy z adresem Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Numery kont

Konta podstawowe (darowizny):
49 1020 1967 0000 8602 0002 8290
 

08 8363 0004 0006 2848 2000 0001

Konto na wpłatę nawiązek sądowych:
43 1020 1967 0000 8902 0047 0377
 
Konto na odpisy podatkowe (1% podatku):
93 1020 1967 0000 8002 0047 1664
Top