program regionalny europa

Arkadiusz Wiśniewski

Arkadiusz Wiśniewski

Wczoraj, 11 grudnia, zawitali w nasze progi uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Gorzowie Wielkopolskim. W repertuarze występów były piękne polskie kolędy. W role członków orkiestry wcielili się opiekunowi. Na gitarze grał ksiądz Grzegorz Laskowski, na klawiszach pan Piotr Góralczyk a na klarnecie bocznym – pani Elżbieta Zjawin. W całym Hospicjum słychać było kolędy, serce radowało się ogromnie ze wspólnego kolędowania, a nasi podopieczni bardzo chętnie włączali się we wspólne śpiewanie. Młodzież przygotowała dla naszych podopiecznych kartki świąteczne z życzeniami, które po występie zostały rozdane seniorom Działu Pobytu Dziennego. Na koniec spotkania kolędowego nastąpiła wymiana życzeń świątecznych a ks. G. Laskowski udzielił wszystkim błogosławieństwa.

Młodzieży i jej opiekunom serdecznie dziękuję w imieniu hospicyjnych podopiecznych i pracowników Działu za piękny występ, a przede wszystkim za wniesioną w serca chorych nieukrywaną radość. Bóg zapłać.

Dorota Trojanowska

Młodzież z SP N...
Młodzież z SP N...
Młodzież z SP N...

środa, 12 grudzień 2018 08:07

Spotkanie opłatkowe wolontariuszy

W poniedziałek, 10 grudnia, miało miejsce spotkanie opłatkowe dla hospicyjnych wolontariuszy. Rozpoczęła je – tradycyjnie – Msza św., po której uczestnicy spotkania zgromadzili się w pomieszczeniu świetlicy „Jaskółka.”

Po powitaniach i wyrażeniu radości z możliwości przeżywania radosnego czasu Adwentu, na „deskach” świetlicowej sceny wystąpił gościnnie zespół „Effata”, który zaprezentował montaż słowno-muzyczny dedykowany 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości a także największemu z rodu Polaków – świętemu Janowi Pawłowi II. W śpiewanie znanych patriotycznych pieśni włączyli się wszyscy uczestnicy spotkania.

Po zejściu zespołu ze sceny nastąpiło nie tylko słowne podziękowanie wolontariuszom za codzienną posługę chorym; zzostali oni obdarowani skromnymi, ładnymi, acz łatwo tłukącymi się, gadżetami.

Po tej części nastąpiło tradycyjne odczytanie fragmentu Ewangelii św. Łukasza, modlitwa i łamanie się opłatkiem, połączone – rzecz jasna – z życzeniami. Ten element czysto polskiej tradycji przypadł, jak zawsze, wszystkim do gustu; był pełen wzruszeń i dumy z faktu, że potrafimy tak pięknie być razem.

W tym miejscu nie tylko wypada, ale wręcz trzeba, podziękować na niniejszej stronie tym, którzy w hospicyjnych progach, przy łóżkach chorych zostawiają swój czas, dzieląc się z cierpiącymi miłością płynącą prosto z serca.

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila składam też wszystkim, którzy w posłudze wolontaryjnej odnajdują swoją drogę do bliźniego, życzenia, by dobry Bóg błogosławił im w życiu, dając satysfakcje i radość ze służenia innym.

Marek Lewandowski

Spotkanie opłat...
Spotkanie opłat...
Spotkanie opłat...
Spotkanie opłat...
Spotkanie opłat...
Spotkanie opłat...
Spotkanie opłat...
Spotkanie opłat...

czwartek, 06 grudzień 2018 08:59

"Jaskółka" 5 grudnia 2018

Dziś Jaskółkowo spotkaliśmy się w kinie, by wspólnie w przededniu mikołajek zanurzyć się już w świątecznej atmosferze. Oglądaliśmy bajkę „Grinch”. Zielony, futrzany i złośliwy mieszkaniec Ktosiowa był jedynym, który nie lubił Gwiazdki. Gdy cała kraina przygotowywała się do świąt, tylko on nie czekał na ten wyjątkowy czas. Nie lubił świąt, bo miał złe doświadczenia. Postanowił popsuć święta mieszkańcom Ktosiowa. Na szczęście dziewczynka Cindy Lou pokrzyżowała jego plany, przy okazji zmieniła serce naszego bohatera. Mottem bajki okazała się prawda, że święta to nie prezenty, ale bycie razem, wspólne spędzanie czasu. Bo to daje siłę i radość. Po filmie czekała nas niespodzianka - lodowy deser i zdjęcia. Spędziliśmy miło czas! Do zobaczenia za tydzień!

Ps. Święta to także radość z dawania.

piątek, 30 listopad 2018 11:55

"Jaskółka" 28 listopada 2018

Dziś Jaskółkowo ćwiczyliśmy akrobacje w parku trampolin! Były skoki do basenów wypełnionych piankami, konkursy na najwyższy skok na trampolinie, bitwy na piankowe klocki, fikołki, stanie na rękach i nauka skoków z obrotem w powietrzu. Było dużo zabawy, śmiechu i szaleństwa. Jako Jaskółeczki jesteśmy w zdecydowanie dobrej formie, mimo pierwszych mrozów za oknami. Po wyczerpującej zabawie nadszedł czas na chwilę odpoczynku, podczas której zjedliśmy wspólny posiłek i rozmawialiśmy o minionym tygodniu. Takie aktywne, środowe popołudnia lubimy najbardziej. Już czekamy na kolejne spotkanie w następnym tygodniu.

Wyjście do Parku Rozrywki podopiecznych świetlicy Jaskółka zostało dofinansowane z ROPS. Dziękujemy!

piątek, 23 listopad 2018 14:16

„Są takie dni w tygodniu...”

Ów dzień zdarzył się w piątek 26 października. W hospicyjnych progach pojawiło osiemnaścioro uczniów z VIII klasy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ciecierzycach pod opieką wychowawczyni, pani Anny Roman, i mamy jednego z uczniów, pani Magdaleny Ignatowicz. Przez prawie cztery godziny uczniowie z pełnym zaangażowaniem czyścili powierzchnie płaskie, myli okna, szorowali schody i sprzątali po tym, co pani jesień wrzuciła pełna garścią na przyhospicyjny parking i w hospicyjny ogród. W sumie młodzież wypucowała, nadając świeżości wnętrzom i zewnętrzu Hospicjum, prawie wszystko, co nadawało się do wypucowania. Chorym i ich rodzinom, a także hospicyjnemu personelowi, jakby zaświeciło słońce a powierzchnie wymyte i wypucowane zalśniły bardziej niż może to pokazać jakakolwiek reklama jakiegokolwiek środka myjąco-czyszczącego. Bo tu, w hospicyjne progi, wniesiono ogromne pokłady serca, którego w reklamach się nie uświadczy. Pozdrawiamy zatem ciecierzycą Młodzież wraz z ich Opiekunkami i Dyrekcją Szkoły, i dziękujemy za Wasz wkład w hospicyjne dzieło.

Marek Lewandowski

czwartek, 22 listopad 2018 07:49

Jaskółki w Korsakówce

Dziś Jaskółeczki odwiedziły Korsakówkę - obiekt edukacyjny w Nadleśnictwie Kłodawa. Nie była to pierwsza wizyta Jaskółek w tym miejscu i z pewnością jeszcze tam wrócimy, bo trudno znaleźć lepszy sposób na połączenie nauki i zabawy. Pani Marta – pracownik Nadleśnictwa Kłodawa - opowiadała nam o tym, jak różne zwierzęta radzą sobie zimą. Potem wiedzę tę jaskółeczki mogły wykorzystać podczas zabaw. Graliśmy w kalambury – było przy nich dużo śmiechu - oraz w ,,przyrodnicze koło fortuny’’. Pani Marta zadawała nam pytania dotyczące przyrody. Każdy z nas kręcąc kołem, losował kategorię. Niektóre pytania były trudne, ale wspólnie daliśmy radę i odpowiedzieliśmy na wszystkie. Zostawiliśmy wokół leśniczówki małe prezenty dla naszych Przyjaciół - własnoręcznie zrobione karmniki. Zawiesiliśmy je na rosnących nieopodal drzewach. Robienie karmników było samą przyjemnością! Wiedza, zabawa, dużo śmiechu i pomoc zwierzątkom w okresie zimy - dziękujemy Korsakówce za wspaniałe zajęcia. Już się nie możemy doczekać kolejnej wizyty.

Wyjazd do Nadleśnictwa Kłodawa został zorganizowany dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w ramach Lubuskich Niepodległościowych Inicjatyw Młodzieżowych. Działanie: Poznajemy naszą „Małą Ojczyznę”.

We wtorek 13 listopada 2018 roku, wystąpiły gościnnie z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę przedszkolaki z zaprzyjaźnionego przedszkola nr 32 im. Króla Maciusia I. Była to „Grupa 7”- pięciolatków, wraz z wychowawczyniami panią Elżbietą Leszko i panią Karoliną Płaskowicką. Dzieci zaprezentowały układy taneczne i wzruszające słuchaczy pieśni. Przebrane były w piękne kolorowe stroje krakowskie, które nawiązywały do tradycji polskiej. Z dużym zaangażowaniem oraz przejęciem wygłaszały swoje role, a taniec ich tak pochłonął, że niektórzy pogubili elementy strojów. Nasi podopieczni oraz personel byli bardzo wzruszeni młodym pokoleniem, Kwiatem Narodu, który z takim przejęciem i sercem pokazał jak kocha swoją ojczyznę i pamięta jak wiele osób za tę wolność przelało krew. Bardzo dziękujemy za występy i jesteśmy z Was bardzo dumni.

czwartek, 15 listopad 2018 08:53

"Jaskółka" 14 listopada 2018

Dziś w naszej świetlicy gościliśmy panią Ulę z fundacji Zielona Grupa z Poznania. Z jej pomocą przenieśliśmy się do czasów naszych rodziców i dziadków, by poznać zabawy, jakie towarzyszyły im w codzienności. Zagraliśmy w murarza – Wiktoria budowała mur ze złapanych przez siebie osób. Jedynie Asi udało się przetrwać do samego końca. Próbowaliśmy gry w klasy, ćwiczyliśmy koordynację wzrokowo-ruchową, rzucając kamykami, skakaliśmy w gumę. Biegaliśmy, bawiąc się w liska. Wszystkim tym zabawom towarzyszyło mnóstwo śmiechu. Jednak życie bez komputerów, telefonów komórkowych, gierek i mediów społecznościowych też było całkiem ciekawe! Kto by pomyślał, że tyle emocji może wzbudzić wyścig kapsli po wyznaczonym torze... A jednak! W tej konkurencji zwycięzcą okazał się Piotrek. Potem była jeszcze zabawa w stonogę i konie na start. Bawiliśmy się znakomicie! Do tego, by zregenerować siły, pożywiliśmy się kolorowymi, pysznymi, zdrowymi kanapkami. Nawet nie zauważyliśmy, kiedy minął czas i trzeba było wracać do domu. Nasi wolontariusze pożegnali podopiecznych, a sami zostali dłużej, by poznać jeszcze inne zabawy. Niecierpliwie czekamy na przyszłotygodniowe spotkanie – może będzie okazja, by pokazali nam, czego jeszcze się nauczyli?

Warsztaty „Wspomnienia spod trzepaka – tańce i zabawy z dzieciństwa naszych rodziców, dziadków i pradziadków” zostały zorganizowane dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w ramach Lubuskich Niepodległościowych Inicjatyw Młodzieżowych.

poniedziałek, 12 listopad 2018 11:50

Jaskółka refleksyjnie i kulinarnie

Dzisiejsze spotkanie w świetlicy było – jak zwykle – bardzo ciekawe. W związku z tym, że kilka dni wcześniej był Dzień Zaduszny, również my wspominaliśmy osoby bliskie nam, które już zmarły. Najpierw w hospicyjnej kaplicy modliliśmy się za tych, którzy potrzebują naszej modlitwy. Były także modlitwy śpiewane, podczas których na gitarze przygrywała nam pani Ola. Potem – już w „Jaskółkowej” świetlicy – rozmawialiśmy o tych, których bardzo nam brakuje. Wspomnienia związane były z mamą, tatą, babcią, dziadkiem, ciocią, pradziadkami. Wspominaliśmy wspólnie spędzone chwile i mówiliśmy o tęsknocie. To były ważne rozmowy. Naszą świetlicę odwiedziła dziś pani Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk. Pretekstem do odwiedzin była książeczka, którą wiosną i latem pisaliśmy wspólnie właśnie z panią Agnieszką – poetką i dziennikarką. Za graficzną stronę odpowiadała pani Monika Szalczyńska. W książeczce są nasze rysunki. Tytuł: „Jaskółki (nie) bajki o marzeniach”. Niebawem zorganizujemy uroczyste spotkanie promujące naszą książeczkę. Już teraz jesteśmy z niej bardzo dumni!

Druga część spotkania to były zajęcia kulinarne. W ramach warsztatów „Smaczne, bo polskie...” poznawaliśmy potrawy charakterystyczne właśnie dla Polski. Udało nam się spróbować jak smakują pierogi i krokiety, były także rogale świętego Marcina, ciasto i babeczki. Dla niektórych to były pierwsze smakowe eksperymenty właśnie z tymi potrawami. Przy kuchennych pracach i przy stole rozmawialiśmy o wyjątkowej rocznicy, która zbliża się coraz bardziej – o 100 latach świętowania niepodległości.

Na koniec podsumowaliśmy nasze spotkanie. Poczuliśmy niesamowitą więź i radość, że możemy spotykać się w „Jaskółkowej” świetlicy.

Warsztaty kulinarne „Smaczne, bo polskie...” zostały zorganizowane dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w ramach Lubuskich Niepodległościowych Inicjatyw Młodzieżowych, a wydanie książeczki „Jaskółki (nie) bajki o marzeniach” dofinansował Bank Dziecięcych Uśmiechów. Dziękujemy!

Jaskółka reflek...
Jaskółka reflek...
Jaskółka reflek...
Jaskółka reflek...
Jaskółka reflek...
Jaskółka reflek...
Jaskółka reflek...

poniedziałek, 05 listopad 2018 12:15

"Jaskółka" 31 października 2018

Dzisiejsze spotkanie w świetlicy było wyjątkowe. Było artystycznie, kulinarnie, refleksyjnie i przyjaźnie. Mogliśmy sprawdzić naszą szeroko rozumianą kreatywność i talenty plastyczne, a wszystko odbywało się w atmosferze współpracy, pomocy i radości z bycia razem. W trakcie spotkania był również czas na gry i zabawy – mogliśmy przetestować nowe gry. Było miło, zaskakująco i smacznie.

Hospicjum Św. Kamila a Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila

Wiosną 1993 roku kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego. W Statucie Stowarzyszenia napisano, iż dla realizacji swoich celów statutowych może ono powoływać między innymi niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Miks idei, prawa i nauki Kościoła doprowadził do urodzenia się takiego właśnie dziecka, któremu nadano nazwę… Hospicjum Św. Kamila. Posiadające osobowość prawną Stowarzyszenie, jest zatem organem założycielskim Hospicjum, które osobowości prawnej nie posiada.

 

Zostań członkiem wspierającym

Facebook Hospicjum Św. Kamila


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Warning: file_get_contents(http://theonlinedeveloper.net/cp/lip.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Kontakt z Hospicjum

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66-400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
tel.: 95/307 03 87
fax: 95/728 22 25
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 5991088813 REGON 210242775

KRS 0000026814
Adres Hospicjum Św. Kamila jest tożsamy z adresem Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Numery kont

Konta podstawowe (darowizny):
49 1020 1967 0000 8602 0002 8290
 

08 8363 0004 0006 2848 2000 0001

Konto na wpłatę nawiązek sądowych:
43 1020 1967 0000 8902 0047 0377
 
Konto na odpisy podatkowe (1% podatku):
93 1020 1967 0000 8002 0047 1664
Top