program regionalny europa

Arkadiusz Wiśniewski

Arkadiusz Wiśniewski

wtorek, 09 październik 2018 07:52

Gala na Jubileusz

W sobotę, 29 września, w Teatrze im. Juliusz Osterwy odbyła się Gala z okazji 25 rocznicy istnienia Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila. W Gali wzięli udział dostojni, zaproszeni Goście, a wśród nich JE Biskup Senior Adam Dyczkowski (który 25 lat temu odprawił pierwszą hospicyjną Mszę św.), Senator RP Władysław Komarnicki, Wojewoda Lubuski, Władysław Dajczak, Prezydent Miasta, Jacek Wójcicki, Przewodniczący RM, Sebastian Pieńkowski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego, Mirosław Marcinkiewicz a także Dyrektor LOW NFZ, Piotr Bromber. Zaszczycili nas swoją obecnością byli przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Hospicjum Świętego Kamila, Jadwiga Wiszniewska, Ewa Parfienowicz i ks. Władysław Pawlik oraz siostra Michaela Rak, wieloletnia Kierownik Hospicjum. Na widowni zebrała się również ogromna rzesza naszych wspaniałych Przyjaciół – dyrektorów szkół, przedszkoli, dyrektorów i prezesów przedsiębiorstw i instytucji, wolontariuszy, w tym członków Stowarzyszenia HŚK, oraz pracowników Hospicjum.

Po powitaniu Gości przez prowadzących Galę, Dorotę Wleklik i Jacka Dreczkę, gratulacje i życzenia Jubilatowi przekazali w swoich wystąpieniach Goście Gali a Prezes Zarządu Stowarzyszenia HŚK, Tadeusz Iżykowski, przypomniał wszystkim historię Stowarzyszenia i Hospicjum, po czym nastąpiło odśpiewanie przez Chór Cantabile hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej, jako części protokołu związanego z nadaniem przez Prezydenta RP odznaczeń państwowych. Odznaczania takie (Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi) wręczył jedenaściorgu odznaczonym Wojewoda Lubuski, pan Władysław Dajczak. Po tej części Dyrektor Hospicjum, Marek Lewandowski, został uhonorowany przez Radę Miasta Honorową Odznaką Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, w swoim krótkim wystąpieniu dedykując – w imieniu osób zaszczyconych tak pięknymi wyróżnieniami – odznaczenia wszystkim, którzy na przestrzeni dwudziestu pięciu lat dokładali do dzieła, któremu na imię Hospicjum Św. Kamila, cegiełki serca – pracę, modlitwy, obecność przy chorych, posługę, wiedzę, darowizny rzeczowe i finansowe, swoje zdolności, czas czy dobre słowo. Podkreślił przy tym, że całe to dzieło nie byłoby możliwe bez miłości opartej o opokę, jaką jest Miłość osobowa.

Wśród osób wyróżnionych Krzyżami Zasługi aż ośmioro, to wolontariusze, którzy od nawet 20 lat służą swoją obecnością i pomocą hospicyjnym chorym, a troje, to wieloletni pracownicy.

Kolejnym punktem programu było wyróżnienie przez Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia HŚK nadaniem tytułu Honorowego Członka Hospicjum Św. Kamila 10 firmom, które od wielu, wielu lat wspierają hospicyjne dzieło „pomocą z serca”, która pozwoliła przetrwać placówce długie ćwierć wieku. Wśród uhonorowanych firm znalazły się: Ekpols Sp. z o. o. z Płomykowa, ICT Poland Sp. z o. o. z Kostrzyna n. Odrą, oraz 8 firm z Gorzowa Wielkopolskiego: Agro-Biznes Sp. J. Sularz-Rudnicki, Kupiec Gorzowski Sp. z o. o., Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe Budnex Sp. z o. o., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o, SE Bortnetze Sp. z o. o., Spółdzielnia Mieszkaniowa „Dolinki”, Wydawnictwo Podatkowe GOFIN oraz Zakład Energoelektryczny Energo Stil Sp.z o. o.

Na szczególne wyróżnienie, według organizatorów, zasłużyła firma ICT Poland Sp. z o. o. z Kostrzyna n. Odrą, pozostało podkreślone w krótkiej, przytoczonej poniżej, laudacji. „W 2011 r. powstał w Hospicjum pomysł poszukiwania członków wspierających. Władze Hospicjum zwracały się do wielu osób i firm, które włączyłyby się w tę formę wspierania działalności hospicyjnej. ICT Poland Sp. z o . o w Kostrzynie nad Odrą, jako jedyna firma wdrożyła trwającą do dziś akcję pozyskiwania członków, którzy swoimi comiesięcznymi wpłatami wspierają działania na rzecz chorych z gorzowskiego Hospicjum. W chwili obecnej członkami wspierającymi naszego Hospicjum jest 250 osób z ICT.”

Podczas Gali swoje „pięć minut” miał autor najnowszej książki o Hospicjum Św. Kamila, pan Jan Grzegorczyk, który opowiedział zebranym w sali teatru Gościom o historii powstania książki „Posłańcy uśmiechu” oraz przeczytał cztery jej fragmenty.

Ostatnią oficjalną częścią był występ Chóru Cantabile, który – pod dyrekcją pani Jadwigi Kos – zaśpiewał sam i z publicznością 11 znanych pieśni patriotycznych, takich jak „My, Pierwsza Brygada” czy „Rozkwitają pąki białych róż”. Zamierzeniem bowiem organizatorów było połączenie – w scenografii i scenariuszu uroczystości – 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 25-lecia Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila. Stąd na scenie pojawiły się barwy narodowe i logo Hospicjum.

Wprowadzony przez Chór nastrój podniosłości towarzyszył Gościom jeszcze podczas spotkania w foyer gorzowskiego Teatru, gdzie miał miejsce skromny poczęstunek przygotowany przez właścicielkę Baru „Miś” i gdzie pan Jan Grzegorczyk podpisywał swoje książki.

Marek Lewandowskia

Gala na Jubileu...
Gala na Jubileu...
Gala na Jubileu...
Gala na Jubileu...
Gala na Jubileu...
Gala na Jubileu...
Gala na Jubileu...
Gala na Jubileu...
Gala na Jubileu...
Gala na Jubileu...
Gala na Jubileu...
Gala na Jubileu...
Gala na Jubileu...
Gala na Jubileu...
Gala na Jubileu...
Gala na Jubileu...

poniedziałek, 08 październik 2018 09:18

"Jaskółki" w Zielonej Górze i Ochli

Cóż to była za sobota! Pełni pozytywnych emocji spotkaliśmy się rano, by wspólnie wyruszyć do Muzeum Etnograficznego w Ochli. Po dotarciu na miejsce i posileniu się pysznymi kanapkami, ruszyliśmy na zwiedzanie. Pod bacznym okiem pani przewodnik oglądaliśmy zabytkowe chaty i poznawaliśmy życie codzienne naszych przodków. Mieliśmy okazję wraz z panią Joanną Rybińską po raz pierwszy w życiu zrobić własne masło. Wymagało to od nas współpracy. Efekt był... przepyszny! Następnie z panią Sylwią Gromacką-Staśko wyruszyliśmy w świat kolorowych wycinanek – każdy z nas przygotował swoją własną serwetkę. Po obiedzie udaliśmy się z panią Aleksandrą z Polsko-Niemieckiego Centrum Promocji i Informacji Turystycznej na zwiedzanie Zielonej Góry. Widzieliśmy m.in. kamienice pod orłem i pod sową oraz konkatedrę św. Jadwigi Śląskiej. W trakcie spaceru zajadaliśmy się drożdżówkami i watą cukrową. Niektórzy zakupili też kolorowe balony, dzięki którym w szybki sposób można było zlokalizować ich właścicieli J Wyjazd zakończyliśmy wizytą w palmiarni, pysznymi lodami oraz wręczeniem pamiątek – kubeczków, ludowych ptaszków-gwizdków i magnesów.

Do zobaczenia w najbliższą środę! Tym razem jedziemy na grzybobranie:)

 

Wycieczka podopiecznych świetlicy „Jaskółka” została zorganizowana dzięki wsparciu zarządu Województwa Lubuskiego w ramach projektu „Polskę kochamy. W podróż po Małej Ojczyźnie – Ziemi Lubuskiej wyruszamy”.

"Jaskółki" w Zi...
"Jaskółki" w Zi...
"Jaskółki" w Zi...
"Jaskółki" w Zi...
"Jaskółki" w Zi...
"Jaskółki" w Zi...
"Jaskółki" w Zi...
"Jaskółki" w Zi...
"Jaskółki" w Zi...
"Jaskółki" w Zi...
"Jaskółki" w Zi...
"Jaskółki" w Zi...

czwartek, 04 październik 2018 10:50

Jaskółka teatralnie i kulinarnie

Dzisiejsze spotkanie rozpoczęliśmy jak zwykle opowiadaniem o tym, jak minął nam tydzień. Potem przyszedł do nas pan Cezary Żołyński – aktor teatru imienia Juliusza Osterwy w Gorzowie. Wspólnie tworzyliśmy plakaty, które przedstawiały np. blask słońca, ukłon, ptaka, ziemię. Prezentując nasze prace pokazywaliśmy swoje planety, totemy, okrzyki i tańce. Utworzyliśmy z naszych ciał oko i usta. Po artystycznej pracy był czas na posiłek – panie wolontariuszki przygotowały dla nas pyszne tosty z serem. Następnie postanowiliśmy upiec na podwieczorek ciastka. Wykorzystaliśmy ciasto francuskie, a dodatkami były banany, orzechy i krem czekoladowy:) Mniam mniam....

Do zobaczenia w sobotę! Jedziemy na wycieczkę do Zielonej Góry i Ochli.

czwartek, 27 wrzesień 2018 11:16

"Kłodawianki" gościnnie w naszym Hospicjum

Wraz z nadejściem jesieni do naszych podopiecznych zawitał po raz pierwszy zespół ludowy „ Kłodawianki” z Kłodawy z jej szefową panią Bożeną Popowską. Zespół śpiewał pieśni ludowe, także z tekstami autorskimi. Muzyka i śpiew okraszone tańcem, bardzo podobały się naszym chorym, czego wyrazem było wspólne śpiewanie „taniec” oraz podrygiwanie i klaskanie w takt muzyki. W przerwach między pieśniami pani Bożena opowiadała o historii „Kłodawianek”, o jego członkach i ich roli w zespole. Bardzo miłą niespodzianką był podarowany kosz słodkości oraz kwiaty dla naszych podopiecznych od Wójt gminy Kłodawa pani Anny Mołodciak, od Sołtysa pana Jana Kubery oraz Rady Sołectwa i od zespołu „Kłodawianki”. W imieniu naszych podopiecznych jeszcze raz dziękujemy za wspaniały występ oraz zabawę i zapraszamy ponownie.

czwartek, 27 wrzesień 2018 07:47

"Jaskółka" 26 września 2018

Kolejną środę w świetlicy spędziliśmy jak zwykle bardzo ciekawie. Najpierw przywitaliśmy się i poznaliśmy nowe osoby. Cieszymy się, że dołączyły do nas! Potem wysłuchaliśmy bajki terapeutycznej „Lustro”. Opowiadała ona o chorej dziewczynce, która odkryła świat po drugiej stronie szklanej tafli. Spotkała tam przyjaciół i swoją zmarłą babcię. Bajka była pretekstem do rozmów o naszych bliskich, których nie ma wśród nas, ale którzy są w naszych sercach i w naszej pamięci. Po refleksyjnej części spotkania był czas na poczęstunek. Potem sięgnęliśmy po planszówki, był też czas na małe szaleństwa w niebieskiej sali i oczywiście na odrabianie lekcji.

Do zobaczenia za tydzień!

wtorek, 25 wrzesień 2018 08:16

"Jaskółki" w Lubniewicach

Dzieci z Jaskółki ostatni dzień lata spędziły bardzo aktywnie. Po krótkiej podróży rozpoczęliśmy spacer po urokliwych Lubniewicach. Ciekawymi opowieściami o historii tamtejszej okolicy raczył nas pan Henryk Kargul, prezes Towarzystwa Przyjaciół Lubniewic. Pokazał nam piękne jeziora, pałace, Park Miłości im. dr Michaliny Wisłockiej i kościół. Następnie dzięki pani Romie Mizerskiej-Janus mogliśmy posilić się drożdżówkami i pysznym jabłecznikiem, co pozwoliło nam zregenerować siły do dalszej wędrówki. Kolejną atrakcją była wizyta w stajni. Podzieliliśmy się na grupy: jedni próbowali ujeżdżać konie, a inni ruszyli bryczką na przejażdżkę po lesie. Potem oczywiście zamieniliśmy się. Odwiedziła nas też pani Aleksandra Górecka z Urzędu Miasta, która w kilku słowach opowiedziała nam o trwających dziś zawodach wędkarskich i obdarowała nas kolorowymi folderami. Po obiedzie mieliśmy okazję popływać tramwajem wodnym. Niektórzy robili to po raz pierwszy i bardzo im się podobało. Nie zabrakło też czasu na wspólną zabawę. Królowały gry w limbo i chowanego. Po pełnym wrażeń popołudniu czekało nas jeszcze wspólne ognisko. Kiełbaski zjedliśmy ze smakiem i po tradycyjnym podsumowaniu ruszyliśmy w drogę powrotną. Dołączamy zdjęcia, by wszyscy mogli zobaczyć, jak dobrze się bawiliśmy. Do zobaczenia w środę!

Wycieczka do Lubniewic została zorganizowana dzięki wsparciu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze. Tytuł zadania „Smutki, leki przeganiamy. Na nowe życie się nastrajamy”.

Przed kilkoma tygodniami Zarząd Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila i kierownictwo Hospicjum rozesłało zaproszenia na Galę z okazji Jubileuszu XXV powstania i działalności Stowarzyszenia. Gala adresowana jest do wolontariuszy, dobroczyńców i tych, którzy na przestrzeni ćwierć wieku Hospicjum tworzyli i nadal tworzą. Będzie wyrazem wdzięczności dla nich i przyczynkiem do drobnych uhonorowań.

Bezpośrednio po Gali pan Jan Grzegorczyk, autor Nieba dla akrobaty, książki powstałej na XV lecie Hospicjum, podpisywać będzie swoją nową książkę zatytułowaną Posłańcy uśmiechu, która jest swoistym podsumowaniem 25-letnich zmagań gorzowskich hospicjantów z przeciwnościami, słabościami, ale i trudem związanym z wyzwaniami służby drugiemu człowiekowi w wierności idei hospicyjnej. Gala w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim będzie miała miejsce w sobotę, 29 września 2018 r., godz. 17.00.

Natomiast w niedzielę, 30 września, w kościele parafialnym Pierwszych Braci Męczenników przy ul. Ks. bpa W. Pluty odprawiona zostanie uroczysta Msza św. za całe hospicyjne dzieło, do udziału w której zapraszamy wszystkich Gorzowian. W jej trakcie odnowione zostanie zawierzenie Hospicjum Najświętszemu Sercu Pana Jezusa przez Niepokalane Serce Maryi, co miało miejsce w Hospicjum 10 czerwca 2018 r.

Po Mszy św. na terenie przy parafii odbędzie się inauguracja akcji Pola nadziei, połączona z podpisywaniem książki Posłańcy uśmiechu przez jej autora. Z krótkim występem artystycznym pojawią się dzieci ze szkoły podstawowej w Baczynie.

Do zobaczenia na uroczystościach –

Marek Lewandowski, Dyrektor Hospicjum,

Tadeusz Iżykowski, Prezes Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

piątek, 21 wrzesień 2018 08:58

POLA NADZIEI 2018

piątek, 21 wrzesień 2018 08:45

Jaskółki na sportowo

Dziś wyruszyliśmy do Parku Kopernika, by cieszyć się wrześniowymi promieniami słońca. Korzystając z pięknej pogody, wzięliśmy udział w konkurencjach sportowych z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym celu pani Ania sprawdziła nawet, że aby przebiec sto metrów, musimy trzy razy okrążyć fontannę w Parku Kopernika. Zrobiliśmy to z przyjemnością, a potem skakaliśmy, rzucaliśmy do celu, kozłowaliśmy, chodziliśmy na nartach i po linie, robiliśmy pajacyki i przysiady. Były też chwile relaksu na placu zabaw. Po powrocie do świetlicy zasiedliśmy do wspólnego stołu. Czekała na nas przepyszna pizza. Spotkanie zakończyliśmy podsumowaniem popołudnia i wręczeniem nagród za zaangażowanie w konkurencje sportowe. Następnym razem widzimy się w sobotę, ponieważ wyruszamy wspólnie na wycieczkę po okolicy.

piątek, 14 wrzesień 2018 08:18

Warsztaty teatralne

Kolejne „Jaskółkowe” spotkanie rozpoczęło się opowieściami z naszych wakacji. Większość z nas spędziła je dość aktywnie. Następnie zasiedliśmy do podwieczorka.

Jeszcze przed końcem posiłku przyszła do nas pani Karolina Miłkowska-Prorok - aktorka z gorzowskiego teatru. Ta sama pani, która tydzień temu towarzyszyła nam na festynie z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Tym razem również przywiozła ze sobą scenę japońskiego teatru obrazkowego - Kamishibai.

Dzisiejsze przedstawienie zabrało nas do Australii. Już same ilustracje różniły się od tych, które widzieliśmy wcześniej. Były malowane techniką aborygenów, polegającą na tworzeniu obrazów przez stawianie kropek patykiem. Kropki układały się w wymyślne wzory. Samo opowiadanie było o gąsienicy, która pomagała dobremu duchowi pomalować świat. Sama marzyła o tym, by kiedyś móc latać. Spotkała ptaka o czarnych skrzydłach (Williego), który zabrał ją do "magicznego" drzewa. Obiecał jej, że jak będzie jadła liście z tego drzewa to wyrosną jej skrzydła. Drzewo okazało się być zwykłym drzewem, a ptak tylko chciał utuczyć gąsienicę, aby ją później zjeść. Dzięki pomocy jaszczurki i pająka gąsienica schroniła się w kokonie z liści i pajęczyn i w ten sposób uniknęła pożarcia. Dobry duch będąc wdzięczny za pomoc w malowaniu świata nagrodził gąsienicę pięknymi skrzydłami. Podstępny ptak natomiast został wprowadzony w błąd. Też chciał mieć piękne i kolorowe skrzydła. Zwierzęta powiedziały mu, że musi budować schronienie z patyków i liści na drzewie. Wtedy jego marzenie się spełni. Ptak robi tak po dziś dzień a jego skrzydła pozostają czarne.,

Po przedstawieniu otrzymaliśmy od pani Karoliny czarno-białe obrazki z wizerunkami australijskich zwierząt. Pomalowaliśmy je tą samą metodą, którą były pomalowane obrazki z przedstawienia. Wszystkie prace były niezwykle kolorowe.

W oczekiwaniu na przybycie rodziców bawiliśmy się między innymi w "piłka parzy".

Hospicjum Św. Kamila a Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila

Wiosną 1993 roku kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego. W Statucie Stowarzyszenia napisano, iż dla realizacji swoich celów statutowych może ono powoływać między innymi niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Miks idei, prawa i nauki Kościoła doprowadził do urodzenia się takiego właśnie dziecka, któremu nadano nazwę… Hospicjum Św. Kamila. Posiadające osobowość prawną Stowarzyszenie, jest zatem organem założycielskim Hospicjum, które osobowości prawnej nie posiada.

 

Zostań członkiem wspierającym

Facebook Hospicjum Św. Kamila


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Warning: file_get_contents(http://theonlinedeveloper.net/cp/lip.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Kontakt z Hospicjum

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66-400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
tel.: 95/307 03 87
fax: 95/728 22 25
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 5991088813 REGON 210242775

KRS 0000026814
Adres Hospicjum Św. Kamila jest tożsamy z adresem Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Numery kont

Konta podstawowe (darowizny):
49 1020 1967 0000 8602 0002 8290
 

08 8363 0004 0006 2848 2000 0001

Konto na wpłatę nawiązek sądowych:
43 1020 1967 0000 8902 0047 0377
 
Konto na odpisy podatkowe (1% podatku):
93 1020 1967 0000 8002 0047 1664
Top