program regionalny europa

Arkadiusz Wiśniewski

Arkadiusz Wiśniewski

Okres tuż przedświąteczny jak zwykle obfitował w liczne odwiedziny naszych hospicyjnych Przyjaciół. Niestety, przed Świętami, czas nie pozwolił na zamieszczenie informacji o wszystkich wchodzących w progi Hospicjum. Czynię to teraz, dziękując wszystkim, którzy nawiedzili chorych, członków ich rodzin, którzy akurat przebywali u swoich bliskich a także pracowników placówki, wyrażając jednocześnie niezłomną nadzieję, że dobro, które przynieśliście powróci do Was zwielokrotnione.

I tak, odwiedzili nas uczniowie klas VIa i VIIa ze Szkoły Podstawowej Nr 9, ofiarowując prace plastyczne wykonane przez uczniów. Prace te zawisną w nowych pokojach chorych. Dziękuję opiekunkom dzieci, paniom Joannie Góreckiej i Bernadecie Słomce, za to że im się chce i że sprawia im to radość.

Zawitała do nas także siostra Renata ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek wraz z uczniami SP Nr 13, którzy zagrali i zaśpiewali piękne polskie kolędy wszystkim hospicyjnym chorym, którym ta forma kolędowania młodych i ich entuzjazm kraszony życzliwością przypadł w sposób szczególny do gustu.

W nasze hospicyjne progi betlejemskie Światełko Pokoju przynieśli harcerze Hufca ZHP Gorzów Wielkopolski. A byli to harcerze z 3 Gorzowskiej Drużyny Harcerskiej „Leśni ludzie” oraz z 17 Gorzowskiej Wodnej Drużyny Harcerskiej „Szkwał”. Dziękuję pani komendant, Marcie Czerepowickiej, za to, że kolejny już rok sprawiła, iż wraz ze światłem zawitała do Hospicjum nadzieja na doświadczenie związane z przeżyciem przyjścia na świat jedynego Światła, które nie zna zmierzchu, Jezusa Chrystusa.

Bóg zapłać wszystkim, którym bliska jest tradycja bożonarodzeniowa, w którą wpisane są empatia, życzliwość, otwartość, ofiarność i miłość miłosierna.

Marek Lewandowski

 

Tuż przed Święt...
Tuż przed Święt...
Tuż przed Święt...
Tuż przed Święt...
Tuż przed Święt...
Tuż przed Święt...
Tuż przed Święt...
Tuż przed Święt...
Tuż przed Święt...
Tuż przed Święt...
Tuż przed Święt...
Tuż przed Święt...
Tuż przed Święt...
Tuż przed Święt...
Tuż przed Święt...
Tuż przed Święt...
Tuż przed Święt...
 

 

piątek, 22 grudzień 2017 08:36

Świąteczne spotkanie „Jaskółek”

Dziś wchodząc do naszej świetlicy, zobaczyliśmy piękną choinkę oraz wielki stół, który uginał się pod wigilijnymi pysznościami. Znajdowały się na nim pierogi z kapustą i grzybami, barszcz z uszkami, krokiety, ryby, sałatki oraz ciasta i owoce.

Gdy zasiedliśmy z naszymi rodzinami do stołu, ksiądz Antoni wprowadził nas w klimat Świąt Bożego Narodzenia i odczytał fragment Ewangelii. Głos zabrał także dyrektor Hospicjum świętego Kamila Marek Lewandowski. Po chwili zaczęliśmy łamać się opłatkiem i składać sobie nawzajem świąteczne życzenia. Trochę to trwało, by było nas sporo. Po złożeniu życzeń, usiedliśmy do stołu, by spróbować każdej potrawy. Wszystko było przepyszne i szybko znikało. Gdy tak jedliśmy, usłyszeliśmy z oddali dziwne głosy i dzwonki. Okazało się, że to święty Mikołaj. Przyjechał do nas prosto z Nadleśnictwa Kłodawa. Rozdawał prezenty - ale tylko grzecznym dzieciom i wspaniałym wolontariuszom. Na szczęście w „Jaskółkowej” świetlicy są tylko grzeczne osoby. Po rozpakowaniu prezentów, wspólnie z bliskimi obejrzeliśmy przygotowany przez nas spektakl. Odgrywaliśmy role zwierzątek, które „mówiły”, że nie warto sięgać po alkohol. Oglądając przedstawienie śmialiśmy się przy tym bardzo i obiecaliśmy sobie, że zrobimy kolejny spektakl. Potem pani Ania przygotowała dla nas kalambury. Pokazywała nam jeden wyraz, a my podzielni na grupy – „prawą stronę” i „lewą stronę” - musieliśmy odgadywać śpiewająco, z jakiej kolędy dany wyraz pochodzi. Po wspólnym śpiewaniu poszliśmy do chorych, którzy przebywają na oddziale stacjonarnym Hospicjum świętego Kamila. Śpiewaliśmy kolędy, wręczyliśmy drobne świąteczne upominki. Po powrocie do świetlicy czekała na nas niespodzianka. Wiktor przygotował dla nas sztuczki magiczne. Najczęstszymi pytaniami do Wiktora były: „Ale jak?”, „To niemożliwe!”. Długo biliśmy brawa i czekamy na więcej. I tak świąteczne spotkanie „Jaskółek” dobiegało końca, ale jeszcze zdążyliśmy chwilę pobawić się w niebieskiej sali.

Wszystkim życzymy Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

Świąteczne spot...
Świąteczne spot...
Świąteczne spot...
Świąteczne spot...
Świąteczne spot...
Świąteczne spot...
Świąteczne spot...
Świąteczne spot...
Świąteczne spot...
Świąteczne spot...
Świąteczne spot...
Świąteczne spot...
Świąteczne spot...
Świąteczne spot...
Świąteczne spot...

piątek, 22 grudzień 2017 08:09

Opłatek w DPD

Czas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia obfituje w radosne wydarzenia związane z pamięcią o ich istocie, to jest o narodzeniu się – ponad 2000 lat temu – Syna Bożego. Związana z tym wydarzeniem piękna polska tradycja łamanie się chlebem, składania sobie życzeń, śpiewania (najpiękniejszych w świecie) kolęd, a przede wszystkim zanurzania się w Tajemnicę Wcielenia, zaowocowała ogromnym wykwitem życzliwości, radosnym kolędowaniem (w którym zawarta jest wielka potrzeba dawania tym, którzy nie mają lub tym, co się źle mają) i dzieleniem się całym pięknem skrytym w sercu każdego człowieka, a w tym szczególnym czasie – w sercu obdarowującego.

W ów piękny czas wpisało się i hospicyjne opłatkowe kolędowanie. Tym razem zawitało w Dziale Pobytu Dziennego, gdzie hospicyjni pensjonariusze dzielili się opłatkiem, kolędą i słowem pochodzącym z Ewangelii św. Łukasza, a przypomnianym przez kapelana, księdza Antoniego. Po wzajemnych życzeniach była i namiastka Wieczerzy Wigilijnej, jako że przygotowany przez „kuchnię” posiłek obfitował w liczne, stricte wigilijne potrawy, takie jak smażony karp, uszka z barszczem, pierogi z kapustą i grzybami, no i oczywiście w świąteczne wypieki.

W imieniu wszystkich podopiecznych placówki, tym, którzy całe wydarzenia przygotowali – serdecznie dziękuję.

Marek Lewandowski

piątek, 15 grudzień 2017 13:01

Tańczące "Jaskółki"

Dziś nasza „Jaskółka” tętniła życiem. Okazało się, że drzemią w nas niespożyte pokłady energii. Po tradycyjnym przywitaniu się i posileniu grzankami pan Zbyszek Żołądziejewski zaprosił nas do wspólnego tańca. Chłopcom najbardziej spodobał się układ do piosenki "Gangnam style". Na dziewczynkach największe wrażenie zrobił taniec do ludowej melodii i obyrtka z przytupem. Nauczyliśmy się całkiem nieźle wywijać! Nawet wolontariusze dali się porwać popularnym melodiom. Od dziś na spotkaniach „Jaskółki” będziemy mogli śmiało tańcować. Mamy nadzieję, że pan Zbyszek odwiedzi nas jeszcze nie raz. Teraz czekamy już na przyszłotygodniowe spotkanie opłatkowe. Do zobaczenia!

Dodajmy, że warsztaty taneczne podopiecznych świetlicy „Jaskółka” odbyły się w ramach projektu „Uzależnieniu od alkoholu mówimy: NIE”, który realizujemy dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Gorzowie. Dziękujemy!

piątek, 15 grudzień 2017 10:36

Hej Kolęda, kolęda!

Dla podopiecznych Działu Pobytu Dziennego grudzień to nie tylko święta Bożego Narodzenia i związane z nimi przygotowania, ale również czas radosnych spotkań z przedszkolakami, uczniami i chórami.

We wtorek mieliśmy przyjemność gościć uczniów ze szkoły w Deszcznie, natomiast w czwartek dzieci i młodzież z chóru szkoły podstawowej nr 5 w Gorzowie Wlkp. Przepięknie wykonane kolędy i pastorałki przy akompaniamencie gitar wniosły radość w nasze serca i w magiczny sposób wprowadziły w nastrój świąteczny. Były to niezapomniane chwile, za które serdecznie dziękujemy i jednocześnie wyrażamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mieli okazję do kolejnych spotkań.

Przed nami jeszcze kilka wizyt kolędowych, a później w tak pogodnym nastroju będziemy mogli udać się na przerwę świąteczną i oczekiwać narodzenia Pana.

Agnieszka Kowalik-Nester

piątek, 15 grudzień 2017 10:33

W kolejce do bycia miłosiernym…

Okres przedświąteczny sprzyja pamiętaniu – w duchu solidarności – o wszystkich, którzy w czasie świąt pozostają samotni, biedni czy chorzy. Urok świąt Bożego Narodzenia zawiera się nie tylko w mistyce czasu związanego z Wcieleniem Syna Bożego, ale i na sposobie, składającym się na tradycję bożonarodzeniową, odniesień ludzi do ich bliźnich. Tych dużych i tych małych. Piękno tego czasu zawiera wysyp gejzerów miłości, takich jak chęć obdarowywania innych – bliskich i nieznajomych – czymkolwiek: uśmiechem, drobnym upominkiem, dobrym słowem. Widzę to i odczuwam na co dzień. Zwłaszcza tu, w Hospicjum, gdzie niemal każdego dnia pojawiają się różni ludzie – dzieci, młodzież, starsi – grupowo i indywidualnie – anonimowo i oficjalnie – by zaakcentować swoją z serca płynącą szczodrobliwość i przywiązanie do tradycji.

I tak, dziś, 14 grudnia, odwiedzili nas harcerze z Gorzowskiej Drużyny Harcerskiej „Lolki”, wraz z opiekunem, Tomaszem Demczukiem, przywożąc ze sobą wiele paczek i toreb pełnych prezentów potrzebnych naszym hospicyjnym podopiecznym.

Niemal równocześnie z harcerzami w drzwiach Hospicjum pojawili się uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 5 z Gorzowa, którzy pod batutą i kierownictwem muzycznym pani Elżbiety Zjawin i pana Piotra Góralczyka dali piękny koncert kolęd podopiecznym Działu Pobytu Dziennego. Według mojej oceny, chór można by zaangażować do Filharmonii Gorzowskiej, gdzie z pewnością zrobiłby furorę.

Po południu odwiedziła nas, to jest wszystkich chorych i hospicjantów, grupa uczniów z Zespołu Szkół w Deszcznie, którzy dostarczyli i zainstalowali w hallu piękną choinkę, którą – wraz z opiekunkami, paniami Janiną Kowalską (mamą jednego z uczniów) i Dorotą Wojciechowską (Opiekunem Samorządu Szkolnego) – ubrali w niesamowicie kolorową szatę bombek, lamet i innych ozdób, na dodatek krasząc wszystko lampkami choinkowymi.

Wszystkim, za wszystko i w imieniu wszystkich składam serdeczne Bóg zapłać, życząc błogosławionych Świąt i Do Siego Roku!

Marek Lewandowski

Dyrektor Hospicjum

środa, 13 grudzień 2017 07:47

„Jaskółkowy” kiermasz

Patrząc na udekorowane ulice Gorzowa, pojawia się myśl, że dużymi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Jaskółka też przygotowuje się do wspólnego świętowania. Jak co roku nasze tworzyliśmy kartki i pakowaliśmy sianko. Podczas świąt siano kładziemy po obrusem, by przypominało nam o ubóstwie groty betlejemskiej. 10 i 11 grudnia nasi wolontariusze rozprowadzali kartki, sionko i opłatek. Obecni byliśmy w kaplicy szpitalnej oraz przy okazji przedświątecznego spotkania hospicyjnych wolontariuszy. Spotkaliśmy się z bardzo dużą życzliwością. Zebrane datki przeznaczymy na doposażenie naszej małej pracowni kulinarnej, z której chętnie korzystamy. Mamy nadzieję, że starczy nam również na jakieś atrakcje - niespodzianki podczas wyjazdu zimowego. Jaskółka ma taką swoją małą tradycję, że w okresie ferii spędzamy 3 dni na zimowisku, a latem - 8 dni na kolonii.

Wszystkim naszym darczyńcom z serca dziękujemy! Życzymy pokoju i miłości w sercach na Boże Narodzenie i na cały przyszły 2018 rok.

czwartek, 07 grudzień 2017 08:48

"Jaskółki" na filmie "Coco"

Dziś nasze spotkanie jaskółkowe z okazji Mikołajek spędziliśmy w kinie. Obejrzeliśmy tam super bajkę "Coco". To opowieść o małym chłopcu, który był zafascynowany muzyką. Chciał iść w ślady swojego idola - Ernesto de la Cruz. Wbrew rodzinnemu zakazowi, za wszelką cenę chciał rozwijać swój talent. Pewnego dnia w tajemniczych okolicznościach trafił do niezwykłej Krainy Zmarłych. Dzięki różnym przygodom odkrył historię swojej rodziny. Film był bardzo wzruszający. Wielu z nas przypomniało sobie bliskich, którzy przebywają w Krainie Zmarłych. Wiemy jak ważne jest, by pielęgnować o nich pamięć, by byli obecni w naszych rozmowach, wspomnieniach.

Dodajmy, że wyjście do kina podopiecznych świetlicy „Jaskółka” odbyło się w ramach projektu „Uzależnieniu od alkoholu mówimy: NIE”, który realizujemy dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Gorzowie. Dziękujemy także za miłe przyjęcie szefowej kina Helios; Monice Kowalskiej.

Do zobaczenia za tydzień! Wiemy, że czekają nas wtedy warsztaty taneczne. Oj będzie się działo!

Zapraszamy na nasze spotkania dzieci i młodzież, które straciły kogoś bliskiego. Spotykamy się w świetlicy „Jaskółka” w każdą środę, w Hospicjum świętego Kamila, przy ulicy Stilonowej 21 w Gorzowie.

Dziś mikołajki. Święty Mikołaj pamiętał także o podopiecznych Hospicjum świętego Kamila. Pacjenci, którzy przebywają aktualnie na oddziale naszej placówki, otrzymali drobny słodki upominek. Ponadto Mikołaj wysłał do Hospicjum panią Marię, która przekazała mnóstwo drobnych monet. „Złote” pieniądze – o nominale 1, 2 i 5 groszy – są bardzo ciężkie i potrzebujemy trochę czasu, by policzyć ich wartość. Pani Marii i wszystkim, którzy dołączyli się do tej akcji, serdecznie dziękujemy!

Chcemy pochwalić się kolejną fazą postępujących prac związanych z rozbudową budynku hospicyjnego. Na załączonych zdjęciach widoczny jest aktualny stan wnętrz (dwóch nowych i jednej przebudowanej) sal chorych w części szpitalnej budynku. Na podłogach położona została specjalna wykładzina a ściany przygotowane do ostatniego pomalowania. Pozostał jeszcze montaż opraw oświetleniowych i gniazdek elektrycznych oraz zakup łóżek i innego wyposażenia. Jest nadzieja, że już w przyszłym tygodniu sale będą gotowe na przyjęcie chorych. Baza lokalowa Hospicjum powiększy się w ten sposób o dwa nowe pomieszczenia i o 4 łóżka szpitalne, co poprawi zapewne dostępność świadczeń dla chorych i to, co ważne – skróci lub wyeliminuje kolejki osób oczekujących na przyjęcie.

Tadeusz Iżykowski

Marek Lewandowski

Hospicjum Św. Kamila a Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila

Wiosną 1993 roku kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego. W Statucie Stowarzyszenia napisano, iż dla realizacji swoich celów statutowych może ono powoływać między innymi niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Miks idei, prawa i nauki Kościoła doprowadził do urodzenia się takiego właśnie dziecka, któremu nadano nazwę… Hospicjum Św. Kamila. Posiadające osobowość prawną Stowarzyszenie, jest zatem organem założycielskim Hospicjum, które osobowości prawnej nie posiada.

 

Zostań członkiem wspierającym

Facebook Hospicjum Św. KamilaKontakt z Hospicjum

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66-400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
tel.: 95/307 03 87
fax: 95/728 22 25
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 5991088813 REGON 210242775

KRS 0000026814
Adres Hospicjum Św. Kamila jest tożsamy z adresem Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Numery kont

Konta podstawowe (darowizny):
49 1020 1967 0000 8602 0002 8290
 

08 8363 0004 0006 2848 2000 0001

Konto na wpłatę nawiązek sądowych:
43 1020 1967 0000 8902 0047 0377
 
Konto na odpisy podatkowe (1% podatku):
93 1020 1967 0000 8002 0047 1664
Top