program regionalny europa

Arkadiusz Wiśniewski

Arkadiusz Wiśniewski

Drodzy Wolontariusze, Koordynatorzy, Darczyńcy

Zbiórki Publicznej w dniu 27 kwietnia 2017r. !

Pragniemy jeszcze raz serdecznie podziękować Państwu za włożony wkład w tak korzystny wynik finansowy tegorocznej zbiórki na ulicach naszego miasta.

Jako najlepszą formę podziękowania za dobre serce, poświęcony czas wolontariuszy oraz hojność darczyńców, uznaliśmy ofiarowanie w intencji Was wszystkich Mszy Św. w kaplicy hospicyjnej w dniu 29 maja 2017r. Będziemy modlić się o wszelkie dobro dla Was i Waszych Rodzin!

Nasza kaplicy jest zbyt mała, aby zaprosić do uczestnictwa w niej wszystkie pomagające osoby, ale chcemy, aby do wszystkich dotarła ta informacja, że inicjatywa takiego podziękowania z naszej strony, została podjęta.

D z i ę k u j e m y !

Krystyna Waleńska

Koordynator

Zbiórki Publicznej 2017r.

piątek, 19 maj 2017 07:44

"Jaskółka" 17 maja 2017

Dzisiejsze spotkanie wyjątkowo zaczęliśmy od innej formy przywitania. Później przysiedliśmy do lekcji – królował język polski. Po skończonej nauce zabraliśmy się do szykowania „Jaskółkowego Szaka-Laka”, nawiązując do specjałów Afryki (w tym miesiącu zgłębiamy wiedzę o niej). Każdy miał coś do roboty. Jedni kroili, a inni smażyli, faszerowali bułki lub tarli ser. Zrobiliśmy też mało skomplikowany, ale przepyszny sos do naszych przysmaków. Potem przystąpiliśmy do konsumpcji i popijania zrobionej wcześniej herbaty.

Teraz młodsi, pełni sił, mogli ruszyć do „Niebieskiej Sali”, a starsi wzięli się za sprzątanie. Wspólnie też graliśmy w Double. Zakończyliśmy podzieleniem się, co nam się dziś podobało i puściliśmy iskierkę.

Wiktoria i Ola

Przepis na „Jaskółkowe Szaka-Laka”

Składniki:

- cebula,

- świeża papryka,

- kukurydza w puszce,

- ogórek konserwowy,

- pieczarki,

- parówki,

- bułki,

- ser.

Sposób przygotowania:

Pokroić wszystkie składniki (prócz bułek i kukurydzy), pomieszać je w dużej misce i podsmażyć na patelni. Bułki przekroić na pół i wydrążyć. Do tak przygotowanych byłek włożyć farsz i posypać startym serem. Całość włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Piec do rozpuszczenia sera.

Sos:

Wymieszać majonez z keczupem.

piątek, 12 maj 2017 08:24

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek

Dokładnie dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Święto ważne dla licznych rzesz tych, które każdego dnia stają przy łóżkach chorych, by służyć im swoją pomocą, wiedzą, doświadczeniem i obecnością. Jak ważny to zawód wie każdy, kto choć raz zmuszony był korzystać z pomocy szpitalnej czy ambulatoryjnej. Bez pielęgniarek nie byłoby służby zdrowia. Bez pielęgniarek nie byłoby hospicjów, w tym Hospicjum Św. Kamila. Dlatego, podkreślając wagę i znaczenie ich obecności przy chorych, co w hospicjach jest szczególnie widoczne i odczuwalne, pragniemy złożyć im – Wam, Drogie Koleżanki – najlepsze życzenia: sił, wytrwałości, pozytywnych emocji, szacunku i uznania, zdrowia i wyrozumiałości ze strony pacjentów, ich rodzin, ale i Waszych rodzin. Niech dobry Bóg obdarza Was radością i pokojem oraz obfitością wszelkich innych łask.

Marek Lewandowski

Tadeusz Iżykowski

piątek, 12 maj 2017 08:21

Rusza druga część inwestycji

Podpisanie umowy na wykonanie drugiej części inwestycji, czyli rozbudowy budynku hospicyjnego pod potrzeby chorych, było symbolicznym naciśnięciem guzika zapalającego zielone światło dla wykonawcy generalnego i podwykonawców. Za kilka lub kilkanaście dni nastąpi – również symboliczne – wkopanie przysłowiowej łopaty, co da początek rozbudowie. Hospicyjnych Przyjaciół będziemy informować o postępach robót, aby z nami mogli cieszyć się z realizacji dawnych planów, które właśnie się materializują.

Marek Lewandowski

Tadeusz Iżykowski

czwartek, 11 maj 2017 11:31

"Jaskółka" 10 maja 2017

Dzisiejsze spotkanie rozpoczęliśmy od rozmów o tym, co u nas słychać. Głównie mówiliśmy o "majówkowych" wydarzeniach. Potem pan Norbert opowiedział nam trochę o Afryce. Było bardzo ciekawie! Poznaliśmy kluczowe informacje o tym kontynencie oraz ciekawostki o kulturze, miastach i zwierzętach. Na przykład dowiedzieliśmy się, jakie zwierze jest najgroźniejsze w Afryce. Okazało się, że jest to hipopotam. Poznaliśmy również kilka słówek po arabsku. Każdy z nas chce od dziś zwiedzić ten fantastyczny kontynent i wejść na Kilimandżaro - to najwyższa góra w Afryce. Potem żeby poczuć się Afrykańczykiem, zjedliśmy słodziutkie owoce i smaczne kanapki. Następnie bawiliśmy się w niebieskiej sali. Graliśmy w "głupiego jasia" i chowanego. Grając w planszówki dzieliliśmy się wrażeniami i przemyśleniami na temat Afryki.

Do zobaczenia za tydzień!

Po raz kolejny, Hospicjum Św. Kamila otrzymało wsparcie od Fundacji PGE, która od początku swojej działalności wspiera obszar ochrony i promocji zdrowia, współpracując m.in. ze szpitalami i hospicjami z całej Polski.

Dzięki współpracy z Fundacją PGE udało się wesprzeć codzienną działalność hospicjum m.in. zakupić leki, żywność dla chorych a także pokryć koszt energii oraz usług lekarskich.

W roku 2016 pod hospicyjną opieką znajdowało się 482 pacjentów dorosłych zmagających się z chorobami nowotworowymi w terminalnym stadium ich chorób i 15 chorych dzieci. Wszystkie te osoby otrzymały wieloaspektowe wsparcie, zarówno medyczne, jak i psychologiczne, duchowe czy fizjoterapeutyczne. Zmaganie się z codziennymi problemami związanymi z procesem wspierania chorych nie uwalnia placówki i jej kierownictwa od wielu różnych i najczęściej trudnych wyzwań, służących realizacji celów statutowych. Jednym z takich problemów jest pozyskiwanie nowej kadry lekarskiej, innym – ciągłe zmaganie się z istniejącą infrastrukturą materialną. Warto tu przypomnieć, że dzisiejszy budynek Hospicjum był ongiś żłobkiem, zaprojektowany i wykonany pod takie właśnie funkcje. Proces jego pełnej adaptacji wraz z wieloma potrzebnymi jeszcze remontami, to temat rzeka. Odwiecznym hospicyjnym problemem jest też niedoszacowanie w wycenach usług medycznych wykonywanych w hospicjach wartości tych usług, co sprawia, że praktycznie od zawsze Hospicjum skazane było na pozyskiwanie środków finansowych z innych niż medyczne źródeł. Dzięki wsparciu Fundacji PGE udało się zmniejszyć ów deficyt i wraz ze środkami z innych źródeł – pokryć wszystkie roczne zobowiązania.

piątek, 28 kwiecień 2017 10:27

101.500 zł !!!

...to kwota, jaką zebrali wczoraj na ulicach miasta hospicyjni wolontariusze. A kwestowało ich blisko 1100. Także przed sklepami czy w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej. Za ten wkład w dzieło hospicyjne, tym, którzy zbierali do oznakowanych puszek, jak i tym, którzy wrzucali do nich dobrowolne darowizny – serdeczne Bóg zapłać!

Kwota 101.500 zł jest rekordem w 19-letniej już (sic!) historii zbiórek organizowanych przez Hospicjum. Oznacza to (dla nas), że ze szczodrobliwością i – ośmielę się zaryzykować tezę – sympatia z hospicyjnym zespołem, a poprzez ten zespół, z chorymi, którzy tu otrzymują pomoc i wielorakie wsparcie, jest po prostu dobrze.

W roku 2017 chcemy rozpocząć i zakończyć drugi etap rozbudowy budynku głównego. W nowej części powstaną dwie sale dla chorych z 4 łóżkami i dwa pomieszczenia pod potrzeby poradni medycyny paliatywnej. Wsparcie ze strony mieszkańców Gorzowa czyni tę budowę realniejszą, ponieważ potrzebujemy ok. 100 tys. zł na wkład własny. Reszta środków ma pochodzić z UE. Z niecierpliwością czekamy na dopełnienie skomplikowanych i dla nas niezrozumiałych procedur weryfikacyjnych, dokonywanych przez urzędników Urzędu Marszałkowskiego.

Na koniec – polecamy łaskawości naszego Pana i Boga wszystkich, którzy w to dzieło się włączyli i to hospicyjne dzieło wsparli.

Marek Lewandowski – Dyrektor Hospicjum

Tadeusz Iżykowski – Prezes Zarządu

Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

101.500 zł !!!
101.500 zł !!!
101.500 zł !!!
101.500 zł !!!
101.500 zł !!!
101.500 zł !!!
101.500 zł !!!
101.500 zł !!!
101.500 zł !!!

piątek, 28 kwiecień 2017 09:15

"Jaskółka" 26 kwietnia 2017

Dzisiejsze spotkanie jak zawsze rozpoczęliśmy od naszego Jaskółkowego kółeczka. To spotkanie jest trochę inne, ponieważ pierwszy raz jesteśmy sami w nowej sali. Po powitaniu podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna odrabiała lekcje, a druga szykowała kanapki i tosty. Później usiedliśmy do stołów i jedliśmy przygotowane wcześniej przysmaki w miłej i sympatycznej atmosferze. W międzyczasie graliśmy w grę, która polegała na tym, że trzeba było podać wyraz na literę, na którą poprzedni się skończył. Następnie udaliśmy się do naszej ulubionej niebieskiej sali. Graliśmy w różne gry, takie jak Rummikub, Kurczaki, Prawo dżungli, Dubble i 5 Sekund. Nasza nowa wolontariuszka Natalia uczyła młodsze dzieci podstawowych chwytów gry na gitarze. Jak zawsze zakończyliśmy spotkanie powiedzeniem, co nam się najbardziej podobało i puszczeniem iskierki. Do zobaczenia za dwa tygodnie.

Wiktoria, Aleksandra

Mimo, że kwiecień już się powoli kończy, to wciąż z utęsknieniem czekamy na rozgrzewające wiosennym słońcem dni. A ponieważ pogoda za oknem nie zachęca do spacerów, musimy umilać nasz czas w inny sposób. Jednym z nich był poniedziałkowy występ chóru Cantare prowadzonego przez panią Zofię Raubo. Zdawać by się mogło, że ta pełna werwy i zapału kobieta każdą piosenką przekazuje innym swój wewnętrzny entuzjazm. Nic dziwnego, że podopieczni Działu Pobytu Dziennego z radością wyczekują każdego jej koncertu i chętnie włączają się do śpiewania i tych mniej, i tych bardziej znanych piosenek.

Za miniony występ serdecznie dziękujemy (żałujemy tylko, że kolejny odbędzie się dopiero po wakacjach!; ) )

Agnieszka Kowalik-Nester

Występ chóru ca...
Występ chóru ca...
Występ chóru ca...
Występ chóru ca...
Występ chóru ca...
Występ chóru ca...
Występ chóru ca...
Występ chóru ca...
Występ chóru ca...
Występ chóru ca...
Występ chóru ca...

poniedziałek, 24 kwiecień 2017 13:58

Zbiórka publiczna na rzecz Hospicjum Św. Kamila

Za kilka dni, w czwartek 27 kwietnia, na ulicach Gorzowa Wielkopolskiego będzie miała miejsce kolejna – w kolejnym roku – zbiórka publiczna. Jak zwykle cel zbiórki jest ten sam – wsparcie działań statutowych Hospicjum, a więc działalności medycznej w obszarze opieki nad chorymi z chorobami nowotworowymi, działalności postterminalnej, czy pomocy charytatywnej w ramach działań na rzecz osób starszych.

Zbiórka publiczna jest dla Hospicjum formą „złapania oddechu” na przednówku działań hospicyjnych, kiedy kończą się środki pomocowe z 1% od podatku od osób fizycznych i te, z kampanii Pola nadziei, wspomagające pokrywanie kosztów przychodami z działalności medycznej finansowanej z NFZ. Dzięki środkom ze zbiórki publicznej oraz tym, wspomnianym wyżej, Hospicjum Św. Kamila mogło funkcjonować w latach minionych, ale jego funkcjonowanie w kolejnych latach zależy także od dalszego wspierania darczyńców.

Dziękując tym wszystkim, którzy wcześniej zdecydowali się na wspieranie tutejszego Hospicjum, proszę o podtrzymanie swojej „sympatii”, będącej solidarnością z chorymi, jak też proszę jeszcze niezdecydowanych, aby poszli ich śladami, wrzucając do puszek nawet niewielkie sumy pieniędzy. Dzięki m. in. tym środkom będzie możliwa rozbudowa w bieżącym roku części szpitalnej budynku hospicyjnego.

Za wszelka okazaną pomoc i solidarność z nami – także w dniu 27 kwietnia – z góry dziękujemy.

Marek Lewandowski

Tadeusz Iżykowski

Hospicjum Św. Kamila a Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila

Wiosną 1993 roku kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego. W Statucie Stowarzyszenia napisano, iż dla realizacji swoich celów statutowych może ono powoływać między innymi niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Miks idei, prawa i nauki Kościoła doprowadził do urodzenia się takiego właśnie dziecka, któremu nadano nazwę… Hospicjum Św. Kamila. Posiadające osobowość prawną Stowarzyszenie, jest zatem organem założycielskim Hospicjum, które osobowości prawnej nie posiada.

 

Zostań członkiem wspierającym

Facebook Hospicjum Św. KamilaKontakt z Hospicjum

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66-400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
tel.: 95/307 03 87
fax: 95/728 22 25
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 5991088813 REGON 210242775

KRS 0000026814
Adres Hospicjum Św. Kamila jest tożsamy z adresem Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Numery kont

Konta podstawowe (darowizny):
49 1020 1967 0000 8602 0002 8290
 

08 8363 0004 0006 2848 2000 0001

Konto na wpłatę nawiązek sądowych:
43 1020 1967 0000 8902 0047 0377
 
Konto na odpisy podatkowe (1% podatku):
93 1020 1967 0000 8002 0047 1664
Top