program regionalny europa

Arkadiusz Wiśniewski

Arkadiusz Wiśniewski

czwartek, 20 kwiecień 2017 14:23

Otwarcie świetlicy "Jaskółka" oczami dzieci

Dzisiejsze spotkanie było inne niż wszystkie. Spotkaliśmy się w Nowej Sali. Hospicjum przygotowało ją tylko dla nas - została ona wybudowana. Jest tu pięknie, kolorowo, przytulnie. Nowa sala, nowe meble, nowa kuchnia i jej wyposażenie, nowe zabawki. To nowość wprawiła nas w wielki zachwyt. Przywitała nas pani Agnieszka, z panem dyrektorem Markiem Lewandowski i panem prezesem Tadeuszem Iżykowskim. Przybyli też zaproszeni goście, by razem z nami cieszyć się nowa siedzibą Jaskółki (będziemy w niej bardzo grzeczni, bo ksiądz kapelan Hospicjum poświęcił ją). Rozpoczęliśmy spotkanie od podziękowań dla Ludzi Wielkiego Serca, dzięki którym tyle pięknych rzeczy nas otacza. Pan dyrektor wymieniając firmy czy osoby, dziękował za konkretne rzeczy, jak meble, sprzęt AGD, aranżacja wnętrza, fototapety. Podziękowania dopełniła piękna muzyka w wykonaniu naszych kolegów i koleżanek z Pracowni Działań Artystycznych PORTATO. Następnie głos zabrał Prezydent Gorzowa pan Jacek Wójciki, podkreślając, że to piękne miejsce jest efektem pracy wielu osób. Podzieliliśmy się naszą radością z mediami, mówiąc o tym, co nam się tu podoba, co robimy, po co tutaj jesteśmy. Po występie posililiśmy się kanapeczkami, ciastem (pyszne wypieki to zasługa naszych wolontariuszy), był też Jaskółkowy tort. W duchu niedawno przeżywanej Wielkanocy wszyscy zostaliśmy włączeni do zabawy ze świątecznymi akcentami. Było wesoło. Rozgrywki intelektualne i tańce wprawiły nas w szampański nastrój. Był czas na zabawy w nowej niebieskiej Sali, odkrywaliśmy nowe zabawki i różne ich zastosowanie. Graliśmy w zbijaka, kurczaki, łap bombę. Szkoda, że czas w Jaskółce tak szybko mija, w domowej, ciepłej atmosferze wśród przyjaciół. Już tęsknimy za następnym spotkaniem. Nowe miejsce, nowe możliwości.

Czekamy:)

Martyna, Jan, Ola, pani Asia

Otwarcie świetl...
Otwarcie świetl...
Otwarcie świetl...
Otwarcie świetl...
Otwarcie świetl...
Otwarcie świetl...
Otwarcie świetl...
Otwarcie świetl...

W środę, 19 kwietnia, o godz. 16.00 rozpoczęła się uroczystość otwarcia nowej siedziby* świetlicy „Jaskółka”, której beneficjentami są dzieci osierocone przez kogoś im bliskiego. Cały program powstały w 2009 roku ukierunkowany został na tych, którym bardzo trudno przechodzi się przez okres żałoby po stracie kogoś z najbliższych. Pod potrzeby naszych „jaskółkowych” dzieci wykorzystywane było do tej pory pomieszczenie Działu Pobytu Dziennego i osobne, maleńkie pomieszczenie, dla najmłodszych naszych podopiecznych, nazywane „niebieską świetlicą”. Od środy wszystkie dzieci mają dwa pomieszczenia, w tym jedno w barwach błękitnych, urządzone dzięki darowiznom wielu osób fizycznych i firm**.

W otwarciu uczestniczyli przedstawiciele części spośród tych firm i kilku darczyńców indywidualnych. Gościem honorowym był Prezydent Miasta, pan Jacek Wójcicki. Po przywitaniu gości, wolontariuszy i małych beneficjentów przedsięwzięcia, kapelan Hospicjum, ks. Antoni Trzyna, dokonał poświęcenia świetlicy, po czym zostały wręczone skromne upominki i podziękowania tym, którzy przyczynili się do powstania i wyposażenia świetlicy w wszelki niezbędny sprzęt i meble.

Gośćmi specjalnymi były dzieci z Pracowni Działań Artystycznych Portato, które zaprezentowały się w krótkich formach muzycznych, uświetniając uroczystość otwarcia świetlicy. Niektórych artystów zjadała trema, ale u niektórych widoczne było wyraźne obycie ze sceną i widownią.

Kolejnym punktem programu był poczęstunek, przygotowany przez Restaurację i Kawiarnię Słodko&Słono i wolontariuszy (wypieki) „Jaskółki”, w tym przez rodziców „jaskółkowych” dzieci.

Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania wzięli udział w zabawie przygotowanej przez panią Anię Borysowską.

Marek Lewandowski

_____________________________

*Nowa siedziba „Jaskółki” powstała w ciągu pół roku jako wynik zabudowania istniejącego wcześniej tarasu (jednego z dwóch) w obiekcie żłobka miejskiego, który był tu zlokalizowany do 1995 r. Inwestycja ta, to połowa projektu zakładającego zabudowę obydwu tarasów, przy czym drugi etap dotyczyć będzie rozbudowy obiektu z funkcją stricte medyczną Hospicjum, dzięki czemu powstaną dwie nowe sale dla chorych i poradnia opieki paliatywnej. To ostatnie uzależnione jest od możliwości uzyskania kontraktu z NFZ i od pozyskania nowej kadry lekarskiej.

**Darczyńcami wyposażenia nowych pomieszczeń „Jaskółki” byli:

- IKEA Poznań;

- Fundacja Amicis;

- ARCTIC PAPER Kostrzyn S.A.;

- BAMA POLSKA;

- Daniel Kozłowski – Gpoint;

- Mirosław Urbanowicz – Constans;

- Anna i Robert Durbajłowie, Restauracja i Kawiarnia Słodko@Słono;

- Zbigniew Rawski;

- Klub sportowy footballu amerykańskiego GRIZZLIES Gorzów Wlkp.;

- Gabriel Mazurkiewicz;

- CASTORAMA Gorzów;

- Elżbieta Wozińska;

- Grażyna Gancarek;

- Mieczysław Bodnar;

- Kuźnia Naklejek.

Otwarcie nowej ...
Otwarcie nowej ...
Otwarcie nowej ...
Otwarcie nowej ...
Otwarcie nowej ...
Otwarcie nowej ...
Otwarcie nowej ...
Otwarcie nowej ...
Otwarcie nowej ...
Otwarcie nowej ...
Otwarcie nowej ...
Otwarcie nowej ...

czwartek, 13 kwiecień 2017 12:40

"Jaskółka" 12 kwietnia 2017

Dzisiejsze spotkanie w Jaskółce było ostatnim przed Wielkanocą i ostatnim w dawnym miejscu. Po przywitaniu podzieliliśmy się na dwa zespoły: jeden - plastyczny, drugi - kulinarny.

Zespól plastyczny pod kierunkiem pani Asi przygotowywał kartki świąteczne. Zespół kulinarny - w dniu czekolady – szykował pyszne kanapki i kakao oraz temperował czekoladę. Po pracy umyliśmy ręce i zasiedliśmy do podwieczorku. Podwieczorek składał się z dwóch części, w drugiej - ze względu na podróż do Australii - przygotowaliśmy sobie sami biszkopt w polewie czekoladowej i wiórkach kokosowych. Było smacznie. Mimo deszczowej pogody udaliśmy się na spacer... szkoda, że tylko po Hospicjum. Poszliśmy zobaczyć nową salę, w której będziemy się spotykać już od 19 kwietnia. Przywitała nas tam pani Agnieszka i pani Grażynka, które z Wolontariuszami sprzątały, układały i szykowały nowe lokum. Sala jest piękna, kolorowa, z motylami, z kropkami i...nie możemy się już doczekać.

Pozdrawiamy życząc Wesołych Świąt, pełnych radości i miłości.

Do zobaczenia na „górze” za tydzień.

Martyna, Marika, Kasia, Ania

wtorek, 11 kwiecień 2017 08:57

Życzenia świąteczne

Zmartwychwstanie naszego Pana i Boga, Jezusa Chrystusa, jest wydarzeniem w dziejach ludzkości bez precedensu – najważniejszym. Bo – jak mówi św. Paweł, „...jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara”. (1 Kor 15, 14). Dla nas, chrześcijan, w tym wydarzeniem bije źródło naszej wiary. A i dla ludzi niewierzących – paradoksalnie dla nich – wydarzenie to z przyczyny wymiaru eschatologicznego ich życia (czy zdają sobie z tego sprawę, czy nie) jest także wydarzeniem najważniejszym, bo w nim jest n a d z i e j a. Dlatego wszyscy, wierzący i niewierzący, winniśmy się modlić. Pierwsi – o przymnożenie wiary, drudzy – o wiarę. I w tym właśnie duchu pragniemy wszystkim naszym przyjaciołom, tak wierzącym, jak i niewierzącym, złożyć życzenia błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Niech prawda wielkanocnego poranka zajaśnieje w Waszym życiu i oświetli mroki tego świata. Niech będzie źródłem tej nadziei, która umacnia i dodaje sił do ciągłego poszukiwania, wzrastania, odwagi i podejmowania trudnych, ale pięknych, wyzwań. Wyzwań, których realizacja – czy to w wymiarze rodzinnym, czy społecznym – zbliża ludzi do siebie i do Boga, czyniąc życie wszystkich lepszym i piękniejszym.

Marek Lewandowski

Tadeusz Iżykowski

czwartek, 06 kwiecień 2017 08:22

"Jaskółka" 5 kwietnia 2017

Dzisiejsze spotkanie rozpoczęliśmy od rozmów o tym, co u nas słychać. Następnie przenieśliśmy się wirtualnie do Australii. Nowy miesiąc to nowy kontynent w poznawaniu świata. Mówiliśmy o operze w kształcie obranej pomarańczy, o moście i o najdłuższym płocie na świecie, który znajduje się właśnie w Australii. Poznaliśmy zwierzęta zamieszkujące ten kontynent: emu, kangury, koale i najszybszego jak dla nas - diabła tasmańskiego. Zwierzęta te występują również na znakach drogowych i ostrzegają ludzi o swojej obecności. Następnie wyszliśmy na dwór - graliśmy prawie bumerangiem - czyli frisby. Huśtaliśmy się i podziwialiśmy Wiktorię, która pokazała nam swój talent, jakim jest żaglowanie poikami. Do świetlicy wracaliśmy skacząc jak kangury. Tam czekały na nas pyszne zapiekanki i słodkie kanapki z herbatką. Posileni odrabialiśmy lekcje, bawiliśmy się, graliśmy w gry. Był też czas na rozmowy w „Niebie dla akrobaty”.

Jasiu i Daniel

PS. Poznając zwierzęta: biegaliśmy jak diabeł tasmański, skakaliśmy jak kangury, tuliliśmy się jak koala, byliśmy głodni jak krokodyl i chyba damy się oswoić jak pies dingo.

piątek, 31 marzec 2017 09:35

"Jaskółka" 29 marca 2017

Dzisiaj w Jaskółce z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych robiliśmy recyklingowe prace plastyczne. Zamienialiśmy rolki po papierze toaletowym w piękne baranki, króliczki i kurczaczki. Przy twórczej pracy wykorzystywaliśmy dużo wyobraźni, kolorowego papieru, waty, włóczki, piórek. Każdy zrobił swoją ozdobę według swojego pomysłu - i to nie tylko jedną :). Dzięki temu powstały piękne świąteczne ozdoby. Po twórczej pracy znaleźliśmy chwilę na pyszne kanapki i wspólną zabawę. Po czym rozeszliśmy się (zabierając stworzone przez nas zwierzątka) do domów...

ZBIÓRKA PUBLICZNA NA RZECZ

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.

27 kwietnia 2017 r. po raz kolejny na ulicach naszego miasta odbędzie się Zbiórka Publiczna, z której dochód będzie przeznaczony na działalność statutową Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila w Gorzowie Wlkp.

Zapraszamy serdecznie wszystkich Gorzowian do wzięcia udziału w kweście, jako osoba bezpośrednio nas wspierająca, bądź jako wolontariusz do przydzielonej puszki.

Osoby chętne zapraszamy na spotkania w powyższej sprawie w dwóch dowolnych terminach:

I. Dzisiaj dnia 27 marca 2017 r. o godzinie 16.00 w Sali nr 27 (parter)

II. Jutro dnia 28 marca 2017 r. o godzinie 16.00 w Sali nr 27 ( parter),

bądź o zgłoszenie się w dowolnym czasie koordynatora p. Krystyny Waleńskiej w pokoju nr 13 – sekretariat na parterze od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.00

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

piątek, 24 marzec 2017 11:08

"Jaskółka" 22 marca 2017

Dzisiejsze spotkanie zaczęliśmy od rozmowy, jak nam minął tydzień. Opowiadaliśmy o tym, jak spędziliśmy pierwszy dzień wiosny. Następnie pani Grażynka poprowadziła dla nas Zumbę. Potem były tańce z balonami i wiele zabawnych konkurencji. Świetnie się bawiliśmy! Balony zainspirowały nas do namalowania im śmiesznych twarzy. Każdego balonika podpisaliśmy również zabawnym imieniem. Potem zjedliśmy przepyszne kanapki przygotowane przez panią Asię. Był także czas na „poważne rozmowy” z panią Agnieszką. Poruszaliśmy temat straty, osamotnienia, śmierci. Dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami, dostaliśmy też wiele zrozumienia i wsparcia. Poczuliśmy się jak w pełnej serdeczności i ciepła wielkiej jaskółkowej rodzinie. Pod koniec spotkania graliśmy w emocjonujące gry planszowe. Hitem okazała się gra "Kukuryku", gdzie trzeba wydawać głosy rodem z farmy :)

Do zobaczenia za tydzień!

czwartek, 16 marzec 2017 11:49

"Jaskółka" 15 marca 2017

Na dzisiejszym spotkaniu powitaliśmy się ciepło i opowiadaliśmy sobie, jak nam minął tydzień. Po rozmowach o dobrych rzeczach odbył się poczęstunek. Posililiśmy się kanapkami z żółtym i białym serem oraz z powidłami śliwkowymi. Mniam mniam. Potem podzieliliśmy się na grupy i graliśmy w gry planszowe: pędzące żółwie, kurczaki, remik i double. Podczas grania dużo rozmawialiśmy i śmialiśmy się. Było bardzo miło, tak bardzo, że nawet nie zauważyliśmy, kiedy trzeba było już zakończyć gry. Spotkanie zakończyliśmy puszczeniem iskierki.

czwartek, 09 marzec 2017 13:45

"Jaskółka" 8 marca 2017

Dzisiejsze środowe spotkanie rozpoczęliśmy tradycyjnie, ale z pewnym wyjątkiem...Nie byliśmy sami. Odwiedzili nas goście z "Przemysłowej", czyli koło teatralne II Liceum Ogólnokształcącego. Po krótkim zapoznaniu się, licealiści zaprezentowali nam bajkowe przedstawienie. Pobudzili naszą wyobraźnię poprzez inscenizację znanych dzieciom i dorosłym wierszyków, m.in. „Dzik", „Biedronka", „Stonoga", „Krowy", „Lokomotywa", „Abecadło", „Murzynek Bambo", „Kaczka Dziwaczka", „Kwoka". Następnie przedstawialiśmy za pomocą mimiki i gestów różne emocje oraz pokazywaliśmy zawody. Okazało się, że nie tak łatwa jest praca aktora. Następnie razem zjedliśmy pyszne tosty z żółtym serem i wypiliśmy zdrowe soki. Na koniec odrabialiśmy zadania domowe i graliśmy w gry. Przed wyjściem zakończyliśmy spotkanie puszczając iskiereczkę.

Hospicjum Św. Kamila a Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila

Wiosną 1993 roku kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego. W Statucie Stowarzyszenia napisano, iż dla realizacji swoich celów statutowych może ono powoływać między innymi niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Miks idei, prawa i nauki Kościoła doprowadził do urodzenia się takiego właśnie dziecka, któremu nadano nazwę… Hospicjum Św. Kamila. Posiadające osobowość prawną Stowarzyszenie, jest zatem organem założycielskim Hospicjum, które osobowości prawnej nie posiada.

 

Zostań członkiem wspierającym

Facebook Hospicjum Św. KamilaKontakt z Hospicjum

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66-400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
tel.: 95/307 03 87
fax: 95/728 22 25
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 5991088813 REGON 210242775

KRS 0000026814
Adres Hospicjum Św. Kamila jest tożsamy z adresem Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Numery kont

Konta podstawowe (darowizny):
49 1020 1967 0000 8602 0002 8290
 

08 8363 0004 0006 2848 2000 0001

Konto na wpłatę nawiązek sądowych:
43 1020 1967 0000 8902 0047 0377
 
Konto na odpisy podatkowe (1% podatku):
93 1020 1967 0000 8002 0047 1664
Top