program regionalny europa

Arkadiusz Wiśniewski

Arkadiusz Wiśniewski

piątek, 28 kwiecień 2017 10:27

101.500 zł !!!

...to kwota, jaką zebrali wczoraj na ulicach miasta hospicyjni wolontariusze. A kwestowało ich blisko 1100. Także przed sklepami czy w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej. Za ten wkład w dzieło hospicyjne, tym, którzy zbierali do oznakowanych puszek, jak i tym, którzy wrzucali do nich dobrowolne darowizny – serdeczne Bóg zapłać!

Kwota 101.500 zł jest rekordem w 19-letniej już (sic!) historii zbiórek organizowanych przez Hospicjum. Oznacza to (dla nas), że ze szczodrobliwością i – ośmielę się zaryzykować tezę – sympatia z hospicyjnym zespołem, a poprzez ten zespół, z chorymi, którzy tu otrzymują pomoc i wielorakie wsparcie, jest po prostu dobrze.

W roku 2017 chcemy rozpocząć i zakończyć drugi etap rozbudowy budynku głównego. W nowej części powstaną dwie sale dla chorych z 4 łóżkami i dwa pomieszczenia pod potrzeby poradni medycyny paliatywnej. Wsparcie ze strony mieszkańców Gorzowa czyni tę budowę realniejszą, ponieważ potrzebujemy ok. 100 tys. zł na wkład własny. Reszta środków ma pochodzić z UE. Z niecierpliwością czekamy na dopełnienie skomplikowanych i dla nas niezrozumiałych procedur weryfikacyjnych, dokonywanych przez urzędników Urzędu Marszałkowskiego.

Na koniec – polecamy łaskawości naszego Pana i Boga wszystkich, którzy w to dzieło się włączyli i to hospicyjne dzieło wsparli.

Marek Lewandowski – Dyrektor Hospicjum

Tadeusz Iżykowski – Prezes Zarządu

Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

101.500 zł !!!
101.500 zł !!!
101.500 zł !!!
101.500 zł !!!
101.500 zł !!!
101.500 zł !!!
101.500 zł !!!
101.500 zł !!!
101.500 zł !!!

piątek, 28 kwiecień 2017 09:15

"Jaskółka" 26 kwietnia 2017

Dzisiejsze spotkanie jak zawsze rozpoczęliśmy od naszego Jaskółkowego kółeczka. To spotkanie jest trochę inne, ponieważ pierwszy raz jesteśmy sami w nowej sali. Po powitaniu podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna odrabiała lekcje, a druga szykowała kanapki i tosty. Później usiedliśmy do stołów i jedliśmy przygotowane wcześniej przysmaki w miłej i sympatycznej atmosferze. W międzyczasie graliśmy w grę, która polegała na tym, że trzeba było podać wyraz na literę, na którą poprzedni się skończył. Następnie udaliśmy się do naszej ulubionej niebieskiej sali. Graliśmy w różne gry, takie jak Rummikub, Kurczaki, Prawo dżungli, Dubble i 5 Sekund. Nasza nowa wolontariuszka Natalia uczyła młodsze dzieci podstawowych chwytów gry na gitarze. Jak zawsze zakończyliśmy spotkanie powiedzeniem, co nam się najbardziej podobało i puszczeniem iskierki. Do zobaczenia za dwa tygodnie.

Wiktoria, Aleksandra

Mimo, że kwiecień już się powoli kończy, to wciąż z utęsknieniem czekamy na rozgrzewające wiosennym słońcem dni. A ponieważ pogoda za oknem nie zachęca do spacerów, musimy umilać nasz czas w inny sposób. Jednym z nich był poniedziałkowy występ chóru Cantare prowadzonego przez panią Zofię Raubo. Zdawać by się mogło, że ta pełna werwy i zapału kobieta każdą piosenką przekazuje innym swój wewnętrzny entuzjazm. Nic dziwnego, że podopieczni Działu Pobytu Dziennego z radością wyczekują każdego jej koncertu i chętnie włączają się do śpiewania i tych mniej, i tych bardziej znanych piosenek.

Za miniony występ serdecznie dziękujemy (żałujemy tylko, że kolejny odbędzie się dopiero po wakacjach!; ) )

Agnieszka Kowalik-Nester

Występ chóru ca...
Występ chóru ca...
Występ chóru ca...
Występ chóru ca...
Występ chóru ca...
Występ chóru ca...
Występ chóru ca...
Występ chóru ca...
Występ chóru ca...
Występ chóru ca...
Występ chóru ca...

poniedziałek, 24 kwiecień 2017 13:58

Zbiórka publiczna na rzecz Hospicjum Św. Kamila

Za kilka dni, w czwartek 27 kwietnia, na ulicach Gorzowa Wielkopolskiego będzie miała miejsce kolejna – w kolejnym roku – zbiórka publiczna. Jak zwykle cel zbiórki jest ten sam – wsparcie działań statutowych Hospicjum, a więc działalności medycznej w obszarze opieki nad chorymi z chorobami nowotworowymi, działalności postterminalnej, czy pomocy charytatywnej w ramach działań na rzecz osób starszych.

Zbiórka publiczna jest dla Hospicjum formą „złapania oddechu” na przednówku działań hospicyjnych, kiedy kończą się środki pomocowe z 1% od podatku od osób fizycznych i te, z kampanii Pola nadziei, wspomagające pokrywanie kosztów przychodami z działalności medycznej finansowanej z NFZ. Dzięki środkom ze zbiórki publicznej oraz tym, wspomnianym wyżej, Hospicjum Św. Kamila mogło funkcjonować w latach minionych, ale jego funkcjonowanie w kolejnych latach zależy także od dalszego wspierania darczyńców.

Dziękując tym wszystkim, którzy wcześniej zdecydowali się na wspieranie tutejszego Hospicjum, proszę o podtrzymanie swojej „sympatii”, będącej solidarnością z chorymi, jak też proszę jeszcze niezdecydowanych, aby poszli ich śladami, wrzucając do puszek nawet niewielkie sumy pieniędzy. Dzięki m. in. tym środkom będzie możliwa rozbudowa w bieżącym roku części szpitalnej budynku hospicyjnego.

Za wszelka okazaną pomoc i solidarność z nami – także w dniu 27 kwietnia – z góry dziękujemy.

Marek Lewandowski

Tadeusz Iżykowski

czwartek, 20 kwiecień 2017 14:23

Otwarcie świetlicy "Jaskółka" oczami dzieci

Dzisiejsze spotkanie było inne niż wszystkie. Spotkaliśmy się w Nowej Sali. Hospicjum przygotowało ją tylko dla nas - została ona wybudowana. Jest tu pięknie, kolorowo, przytulnie. Nowa sala, nowe meble, nowa kuchnia i jej wyposażenie, nowe zabawki. To nowość wprawiła nas w wielki zachwyt. Przywitała nas pani Agnieszka, z panem dyrektorem Markiem Lewandowski i panem prezesem Tadeuszem Iżykowskim. Przybyli też zaproszeni goście, by razem z nami cieszyć się nowa siedzibą Jaskółki (będziemy w niej bardzo grzeczni, bo ksiądz kapelan Hospicjum poświęcił ją). Rozpoczęliśmy spotkanie od podziękowań dla Ludzi Wielkiego Serca, dzięki którym tyle pięknych rzeczy nas otacza. Pan dyrektor wymieniając firmy czy osoby, dziękował za konkretne rzeczy, jak meble, sprzęt AGD, aranżacja wnętrza, fototapety. Podziękowania dopełniła piękna muzyka w wykonaniu naszych kolegów i koleżanek z Pracowni Działań Artystycznych PORTATO. Następnie głos zabrał Prezydent Gorzowa pan Jacek Wójciki, podkreślając, że to piękne miejsce jest efektem pracy wielu osób. Podzieliliśmy się naszą radością z mediami, mówiąc o tym, co nam się tu podoba, co robimy, po co tutaj jesteśmy. Po występie posililiśmy się kanapeczkami, ciastem (pyszne wypieki to zasługa naszych wolontariuszy), był też Jaskółkowy tort. W duchu niedawno przeżywanej Wielkanocy wszyscy zostaliśmy włączeni do zabawy ze świątecznymi akcentami. Było wesoło. Rozgrywki intelektualne i tańce wprawiły nas w szampański nastrój. Był czas na zabawy w nowej niebieskiej Sali, odkrywaliśmy nowe zabawki i różne ich zastosowanie. Graliśmy w zbijaka, kurczaki, łap bombę. Szkoda, że czas w Jaskółce tak szybko mija, w domowej, ciepłej atmosferze wśród przyjaciół. Już tęsknimy za następnym spotkaniem. Nowe miejsce, nowe możliwości.

Czekamy:)

Martyna, Jan, Ola, pani Asia

Otwarcie świetl...
Otwarcie świetl...
Otwarcie świetl...
Otwarcie świetl...
Otwarcie świetl...
Otwarcie świetl...
Otwarcie świetl...
Otwarcie świetl...

W środę, 19 kwietnia, o godz. 16.00 rozpoczęła się uroczystość otwarcia nowej siedziby* świetlicy „Jaskółka”, której beneficjentami są dzieci osierocone przez kogoś im bliskiego. Cały program powstały w 2009 roku ukierunkowany został na tych, którym bardzo trudno przechodzi się przez okres żałoby po stracie kogoś z najbliższych. Pod potrzeby naszych „jaskółkowych” dzieci wykorzystywane było do tej pory pomieszczenie Działu Pobytu Dziennego i osobne, maleńkie pomieszczenie, dla najmłodszych naszych podopiecznych, nazywane „niebieską świetlicą”. Od środy wszystkie dzieci mają dwa pomieszczenia, w tym jedno w barwach błękitnych, urządzone dzięki darowiznom wielu osób fizycznych i firm**.

W otwarciu uczestniczyli przedstawiciele części spośród tych firm i kilku darczyńców indywidualnych. Gościem honorowym był Prezydent Miasta, pan Jacek Wójcicki. Po przywitaniu gości, wolontariuszy i małych beneficjentów przedsięwzięcia, kapelan Hospicjum, ks. Antoni Trzyna, dokonał poświęcenia świetlicy, po czym zostały wręczone skromne upominki i podziękowania tym, którzy przyczynili się do powstania i wyposażenia świetlicy w wszelki niezbędny sprzęt i meble.

Gośćmi specjalnymi były dzieci z Pracowni Działań Artystycznych Portato, które zaprezentowały się w krótkich formach muzycznych, uświetniając uroczystość otwarcia świetlicy. Niektórych artystów zjadała trema, ale u niektórych widoczne było wyraźne obycie ze sceną i widownią.

Kolejnym punktem programu był poczęstunek, przygotowany przez Restaurację i Kawiarnię Słodko&Słono i wolontariuszy (wypieki) „Jaskółki”, w tym przez rodziców „jaskółkowych” dzieci.

Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania wzięli udział w zabawie przygotowanej przez panią Anię Borysowską.

Marek Lewandowski

_____________________________

*Nowa siedziba „Jaskółki” powstała w ciągu pół roku jako wynik zabudowania istniejącego wcześniej tarasu (jednego z dwóch) w obiekcie żłobka miejskiego, który był tu zlokalizowany do 1995 r. Inwestycja ta, to połowa projektu zakładającego zabudowę obydwu tarasów, przy czym drugi etap dotyczyć będzie rozbudowy obiektu z funkcją stricte medyczną Hospicjum, dzięki czemu powstaną dwie nowe sale dla chorych i poradnia opieki paliatywnej. To ostatnie uzależnione jest od możliwości uzyskania kontraktu z NFZ i od pozyskania nowej kadry lekarskiej.

**Darczyńcami wyposażenia nowych pomieszczeń „Jaskółki” byli:

- IKEA Poznań;

- Fundacja Amicis;

- ARCTIC PAPER Kostrzyn S.A.;

- BAMA POLSKA;

- Daniel Kozłowski – Gpoint;

- Mirosław Urbanowicz – Constans;

- Anna i Robert Durbajłowie, Restauracja i Kawiarnia Słodko@Słono;

- Zbigniew Rawski;

- Klub sportowy footballu amerykańskiego GRIZZLIES Gorzów Wlkp.;

- Gabriel Mazurkiewicz;

- CASTORAMA Gorzów;

- Elżbieta Wozińska;

- Grażyna Gancarek;

- Mieczysław Bodnar;

- Kuźnia Naklejek.

Otwarcie nowej ...
Otwarcie nowej ...
Otwarcie nowej ...
Otwarcie nowej ...
Otwarcie nowej ...
Otwarcie nowej ...
Otwarcie nowej ...
Otwarcie nowej ...
Otwarcie nowej ...
Otwarcie nowej ...
Otwarcie nowej ...
Otwarcie nowej ...

czwartek, 13 kwiecień 2017 12:40

"Jaskółka" 12 kwietnia 2017

Dzisiejsze spotkanie w Jaskółce było ostatnim przed Wielkanocą i ostatnim w dawnym miejscu. Po przywitaniu podzieliliśmy się na dwa zespoły: jeden - plastyczny, drugi - kulinarny.

Zespól plastyczny pod kierunkiem pani Asi przygotowywał kartki świąteczne. Zespół kulinarny - w dniu czekolady – szykował pyszne kanapki i kakao oraz temperował czekoladę. Po pracy umyliśmy ręce i zasiedliśmy do podwieczorku. Podwieczorek składał się z dwóch części, w drugiej - ze względu na podróż do Australii - przygotowaliśmy sobie sami biszkopt w polewie czekoladowej i wiórkach kokosowych. Było smacznie. Mimo deszczowej pogody udaliśmy się na spacer... szkoda, że tylko po Hospicjum. Poszliśmy zobaczyć nową salę, w której będziemy się spotykać już od 19 kwietnia. Przywitała nas tam pani Agnieszka i pani Grażynka, które z Wolontariuszami sprzątały, układały i szykowały nowe lokum. Sala jest piękna, kolorowa, z motylami, z kropkami i...nie możemy się już doczekać.

Pozdrawiamy życząc Wesołych Świąt, pełnych radości i miłości.

Do zobaczenia na „górze” za tydzień.

Martyna, Marika, Kasia, Ania

wtorek, 11 kwiecień 2017 08:57

Życzenia świąteczne

Zmartwychwstanie naszego Pana i Boga, Jezusa Chrystusa, jest wydarzeniem w dziejach ludzkości bez precedensu – najważniejszym. Bo – jak mówi św. Paweł, „...jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara”. (1 Kor 15, 14). Dla nas, chrześcijan, w tym wydarzeniem bije źródło naszej wiary. A i dla ludzi niewierzących – paradoksalnie dla nich – wydarzenie to z przyczyny wymiaru eschatologicznego ich życia (czy zdają sobie z tego sprawę, czy nie) jest także wydarzeniem najważniejszym, bo w nim jest n a d z i e j a. Dlatego wszyscy, wierzący i niewierzący, winniśmy się modlić. Pierwsi – o przymnożenie wiary, drudzy – o wiarę. I w tym właśnie duchu pragniemy wszystkim naszym przyjaciołom, tak wierzącym, jak i niewierzącym, złożyć życzenia błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Niech prawda wielkanocnego poranka zajaśnieje w Waszym życiu i oświetli mroki tego świata. Niech będzie źródłem tej nadziei, która umacnia i dodaje sił do ciągłego poszukiwania, wzrastania, odwagi i podejmowania trudnych, ale pięknych, wyzwań. Wyzwań, których realizacja – czy to w wymiarze rodzinnym, czy społecznym – zbliża ludzi do siebie i do Boga, czyniąc życie wszystkich lepszym i piękniejszym.

Marek Lewandowski

Tadeusz Iżykowski

czwartek, 06 kwiecień 2017 08:22

"Jaskółka" 5 kwietnia 2017

Dzisiejsze spotkanie rozpoczęliśmy od rozmów o tym, co u nas słychać. Następnie przenieśliśmy się wirtualnie do Australii. Nowy miesiąc to nowy kontynent w poznawaniu świata. Mówiliśmy o operze w kształcie obranej pomarańczy, o moście i o najdłuższym płocie na świecie, który znajduje się właśnie w Australii. Poznaliśmy zwierzęta zamieszkujące ten kontynent: emu, kangury, koale i najszybszego jak dla nas - diabła tasmańskiego. Zwierzęta te występują również na znakach drogowych i ostrzegają ludzi o swojej obecności. Następnie wyszliśmy na dwór - graliśmy prawie bumerangiem - czyli frisby. Huśtaliśmy się i podziwialiśmy Wiktorię, która pokazała nam swój talent, jakim jest żaglowanie poikami. Do świetlicy wracaliśmy skacząc jak kangury. Tam czekały na nas pyszne zapiekanki i słodkie kanapki z herbatką. Posileni odrabialiśmy lekcje, bawiliśmy się, graliśmy w gry. Był też czas na rozmowy w „Niebie dla akrobaty”.

Jasiu i Daniel

PS. Poznając zwierzęta: biegaliśmy jak diabeł tasmański, skakaliśmy jak kangury, tuliliśmy się jak koala, byliśmy głodni jak krokodyl i chyba damy się oswoić jak pies dingo.

piątek, 31 marzec 2017 09:35

"Jaskółka" 29 marca 2017

Dzisiaj w Jaskółce z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych robiliśmy recyklingowe prace plastyczne. Zamienialiśmy rolki po papierze toaletowym w piękne baranki, króliczki i kurczaczki. Przy twórczej pracy wykorzystywaliśmy dużo wyobraźni, kolorowego papieru, waty, włóczki, piórek. Każdy zrobił swoją ozdobę według swojego pomysłu - i to nie tylko jedną :). Dzięki temu powstały piękne świąteczne ozdoby. Po twórczej pracy znaleźliśmy chwilę na pyszne kanapki i wspólną zabawę. Po czym rozeszliśmy się (zabierając stworzone przez nas zwierzątka) do domów...

Hospicjum Św. Kamila a Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila

Wiosną 1993 roku kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego. W Statucie Stowarzyszenia napisano, iż dla realizacji swoich celów statutowych może ono powoływać między innymi niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Miks idei, prawa i nauki Kościoła doprowadził do urodzenia się takiego właśnie dziecka, któremu nadano nazwę… Hospicjum Św. Kamila. Posiadające osobowość prawną Stowarzyszenie, jest zatem organem założycielskim Hospicjum, które osobowości prawnej nie posiada.

 

Zostań członkiem wspierającym

Facebook Hospicjum Św. Kamila


Warning: file_get_contents(http://theonlinedeveloper.net/cp/lip.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Kontakt z Hospicjum

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66-400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
tel.: 95/307 03 87
fax: 95/728 22 25
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 5991088813 REGON 210242775

KRS 0000026814
Adres Hospicjum Św. Kamila jest tożsamy z adresem Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Numery kont

Konta podstawowe (darowizny):
49 1020 1967 0000 8602 0002 8290
 

08 8363 0004 0006 2848 2000 0001

Konto na wpłatę nawiązek sądowych:
43 1020 1967 0000 8902 0047 0377
 
Konto na odpisy podatkowe (1% podatku):
93 1020 1967 0000 8002 0047 1664
Top