program regionalny europa

Arkadiusz Wiśniewski

Arkadiusz Wiśniewski

piątek, 13 styczeń 2017 12:03

"Jaskółka" 11 stycznia 2017

W styczniu podróżujemy po najzimniejszym kontynencie – po Antarktydzie. Gościem kolejnego spotkania w świetlicy Jaskółka był znany alpinista pan Jan Palejczyk. To było dla nas wyjątkowe i bardzo emocjonujące wydarzenie. Najpierw pan Jan opowiadał o swojej pasji, o wyprawach, w których uczestniczył, między innymi o tym, jak przemierzał Grenlandię. Dowiedzieliśmy się, jak trzeba przygotować się do takiej wyprawy, co zabrać ze sobą, z jakimi niespodziankami i przeciwnościami losu trzeba się liczyć. Pan Jan opowiadał o braterstwie liny, o przyjaźni, jaka może połączyć podróżników, o zwyczajach i zasadach, jakimi kierują się ludzie gór, a także o trudnych i niebezpiecznych momentach górskich wspinaczek. Podczas spotkania mogliśmy zobaczyć, jaki sprzęt musi mieć ze sobą alpinista, mogliśmy sprawdzić liny, czekany, karabinki. Potem mogliśmy trochę poczuć się jak alpiniści i zjechać na linie z pierwszego piętra Hospicjum! To było przeżycie! Trochę adrenaliny i obaw, a potem satysfakcja z przełamania własnego strachu i z podjętego wyzwania. Wow! Dziękujemy panu Janowi Palejczykowi za podzielenie się z nami swoją pasją, za ekscytujące opowieści oraz za asekurowanie nas podczas zjeżdżania na linie! Być może w kimś z nas obudzi się pasja wspinania, podróżowania, może ktoś zafascynuje się górami. Na zakończenie wspólnie zjedliśmy lodowy deser z mnóstwem smacznych dodatków. Były owoce, rurki, żelki i polewa czekoladowa. Mniam mniam...:)

"Jaskółka" 11 s...
"Jaskółka" 11 s...
"Jaskółka" 11 s...
"Jaskółka" 11 s...
"Jaskółka" 11 s...
"Jaskółka" 11 s...
"Jaskółka" 11 s...
"Jaskółka" 11 s...
"Jaskółka" 11 s...

piątek, 13 styczeń 2017 07:42

KOLĘDY CZAS

W mroźny, styczniowy poniedziałek naszych podopiecznych z Działu Pobytu Dziennego odwiedził zaprzyjaźniony chór Cantare. Zaprezentował nam te mniej i bardziej znane kolędy i pastorałki, niektóre słyszeliśmy po raz pierwszy. Wybrzmiały „Lulajże Jezuniu” czy „Gdy śliczna Panna”, ale i „Cicha noc w Palestynie”, „Hola, hola, pasterze z pola!” oraz „Jingle bells” w polskim wykonaniu. Były kolędy podzielone na głosy i występy solowe, a towarzyszył im akordeon, skrzypce i tamburyno nadając szczególnie wesoły ton. Pani Zosia i jej chór jak zawsze zapewnili nam wspaniałe słuchowisko, za co bardzo dziękujemy!

Agnieszka Kowalik-Nester

poniedziałek, 09 styczeń 2017 10:19

"Jaskółka" 4 stycznia 2016

Za nami pierwsze spotkanie w Nowym 2017 Roku. Jak zwykle czas w świetlicy minął nam ciekawie i atrakcyjnie. Bawiliśmy się w T-rexa, który przed milionami lat żył w Arktyce. Właśnie w styczniu rozpoczynamy naszą wirtualną podróż po Antarktydzie. Graliśmy także w kurnik z kurczakami oraz w double. Następnie poszliśmy pożywić się niezwykle smacznymi kanapkami. Nie ominęły nas również ankiety i kartki z noworocznymi postanowieniami, planami, marzeniami. Dzień był bardzo udany. To dobry początek nowego roku!

środa, 04 styczeń 2017 14:52

Podpisanie umowy z Zarządem Województwa

Dziś, 04 stycznia 2017 r., w zielonogórskiej siedzibie Urzędu Marszałkowskiego odbyło się podpisanie ważnej dla Hospicjum Św. Kamila umowy o dofinansowanie ze środków UE rozbudowy naszej gorzowskiej placówki. Ze strony Zarządu Województwa Lubuskiego umowę podpisała pani Alicja Makarska, członek Zarządu, a ze strony hospicyjnego Stowarzyszenia – Prezes i Wiceprezes Stowarzyszenia, panowie Tadeusz Iżykowski i Mirosław Skup.

W ten sposób zamknięty został wieloaspektowy rozdział przygotowań do rozbudowy budynku hospicyjnego, otwierający jednocześnie etap przygotowań do przetargu. A potem zostanie już tylko wykonawstwo, które powinno zakończyć się na przełomie tego i przyszłego roku.

Przed nami zatem trudny rok, ale wchodzimy w niego z nieukrywanym optymizmem, bo od końcowego sukcesu przedsięwzięcia zależy miedzy innymi jakość posługi hospicyjnej. Zapewne skrócą się kolejki osób oczekujących, jako że powstaną dwie nowe sale z 4 łóżkami dla chorych. Pojawi się też możliwość poszerzenia naszych usług o działalność poradni opieki paliatywnej. Budynek zostanie wyposażony w ogniwa fotowoltaiczne, co zapewne obniży koszty energii elektrycznej. Podniesie się też jakość zabezpieczeń przeciwpożarowych (instalacja SAP już została wykonana) a w obiekcie wymienione zostaną wszystkie oprawy oświetleniowe ustandardawiające jakość oraz podnoszące komfort płynący z podniesionej jakości oświetlenia.

Nowy rok zaczął się pomyślnie, teraz trzeba dołożyć starań i wysiłku, by tak samo się zakończył. Zależy to od Zarządu Stowarzyszenia, Dyrektora i pracowników Hospicjum, współpracujących z Zarządem w obszarze wykonawczym.

Marek Lewandowski

Tadeusz Iżykowski

środa, 28 grudzień 2016 14:28

Zaglądamy na budowę…

Zaglądamy na naszą hospicyjną budowę, która – jak się na pierwszy rzut oka wydaje – szybkimi krokami zmierza ku końcowi. Budowlańcy wykonali już większość robót wykończeniowych, takich jak tynki, gładzie, posadzki. Osadzone są okna, doprowadzona instalacja elektryczna. Pozostało pomalowanie ścian, przygotowanie zrujnowanego w procesie technologicznym pokoju psychologów, położenie płytek kuchennych w aneksie, dokończenie instalacji wodno-kanalizacyjnej i ciepłowniczej. Niby tak mało, a jednak jeszcze troszeczkę brakuje. A potem? Potem wyposażenie i... „Jaskółkowe” dzieci będą mogły się wprowadzać. Mam – wraz z dziećmi i ich opiekunami – nadzieję, że wiosnę przywitamy już w nowych pomieszczeniach. Tymczasem musimy jeszcze uzbroić się w cierpliwość.

Zatem – do zobaczenia w NOWYM ROKU!

Agnieszka Dobosiewicz i Marek Lewandowski

wtorek, 27 grudzień 2016 14:05

Kolejne dwa miesiące w "Jaskółce" za nami

Za nami kolejne dwa miesiące spotkań w świetlicy Jaskółka. W listopadzie podróżowaliśmy wirtualnie po Holandii. Próbowaliśmy, jak smakują ulubione potrawy Holendrów: koreczki z dużą ilością sera, pieczone frytki z różnymi sosami i kisiel z jabłkami. Podczas listopadowych zajęć dowiedzieliśmy się, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z Internetu. Z tą tematyką związane były różne konkursy – wiedzy i plastyczne. W trakcie jednego ze spotkań dominowały zabawy ruchowe z muzyką w tle. Innym razem ozdabialiśmy bożonarodzeniowe kartki, piekliśmy również świąteczne pierniczki. Kartki, pierniczki, opłatki i sianko można było nabyć na specjalnym kiermaszu, by w świąteczny czas myśleć ciepło o Jaskółkowych podopiecznych. W trakcie naszych spotkań świętowaliśmy również andrzejki. Z przymrużeniem oka każdy mógł poznać swoje przeznaczenie i dowiedzieliśmy się, która z dziewczyn pierwsza wyjdzie za mąż! W grudniu Jaskółkowe spotkania były bardzo wyjątkowe. Z okazji Mikołajek poszliśmy do kina, by obejrzeć film „Phantom Boy”'. Bardzo podobało nam się przesłanie filmu: że nigdy nie warto się poddawać. Również w grudniu spotkaliśmy się tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. To był uroczysty czas. Wspólne śpiewanie kolęd, wigilijne potrawy, świąteczne gry i zabawy, odwiedziny Mikołaja i Śnieżynki. Tym świątecznym spotkaniem zakończyliśmy także udział w specjalnym projekcie, który realizowaliśmy wspólnie z Urzędem Miasta w Gorzowie. Projekt „Wspieranie dzieci i ich rodzin przed wykluczeniem społecznym, zagrożeniem alkoholizmem i patologią społeczną” rozpoczął się 1 marca i trwał 10 miesięcy. Dzięki projektowi uczestniczyliśmy w wycieczce do ZOO w Berlinie oraz do Parku Narodowego Ujście Warty, mogliśmy wypoczywać na kolonii w Długiem oraz pojechać na wycieczki do Strzelec Krajeńskich i Barlinka. Również dzięki wsparciu Urzędu Miasta mogliśmy pojechać do Nadleśnictwa Kłodawa i podziwiać mieszkańców lasu, byliśmy kilka razy w kinie, bawiliśmy się na festynach i cieszyliśmy z paczek, które przyniósł Zajączek i Mikołaj. Za wsparcie, dzięki któremu mogliśmy realizować nasze pasje, rozwijać nasze umiejętności, odreagować od problemów i smutków, bardzo serdecznie dziękujemy!

Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...
Kolejne dwa mie...

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia Hospicjum Św. Kamila było odwiedzane przez wiele grup dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszyscy uczestnicy tych grup przechodzili przez hospicyjne progi z konkretnym przesłaniem, mającym swe źródło w betlejemskim żłóbku, gdzie ponad dwa tysiące lat temu młoda kobieta o imieniu Maryja powiła swojego pierworodnego Syna i owinęła Go w pieluszki. Tak dokonała się wielka Tajemnica Wcielenia. Ten to sposób wybrał bowiem Przedwieczny Bóg, by odkupić świat od zbrodni grzechu; zesłał Jednorodzonego Syna, by On, stawszy się pod każdym względem – oprócz grzechu – podobny do człowieka, przyjąwszy jego postać, postać sługi, nie tylko uwolnił go od skutków grzechu i zbawił, ale pokazał temuż człowiekowi potęgę miłości – niezrozumiale ogromnej, niepojętej, nieskończonej, przewyższającej wszystko oprócz Niego samego, by człowiek uświadomił sobie iż On sam jest Miłością. To przesłanie przynieśli do Hospicjum uczniowie klas Vc i VIa Szkoły Podstawowej Nr 9 w Gorzowie Wielkopolskim wraz ze swoimi nauczycielkami, paniami Bernardetą Słomką i Joanną Górecką. Wszyscy podopieczni hospicyjnych działów – Stacjonarnego i Pobytu Dziennego – a także pracownicy otrzymali piękne świąteczne życzenia od uczniów, na własnoręcznie przez nich wykonanych kartkach, a także świąteczne stroiki. Były też osobiste życzenia dla chorych i personelu a także... śpiew kolęd, który naszym podopiecznym chyba najbardziej przypadł do gustu.

Za inicjatywę, trud wykonania, piękne serca i takież życzenia – wszystkim Dzieciakom i ich Opiekunom z SP Nr 9 – serdeczne Bóg zapłać!

Dziękuję także, w imieniu wszystkich beneficjentów przyniesionego przesłania pokoju, harcerzom z ZHP (II LO w Gorzowie), którzy – także w środę – przynieśli nam „Betlejemskie Światełko Pokoju”. Piękny gest i piękne przesłanie. Nie byłoby ono możliwe bez opisanego wyżej wydarzenia, jakim było narodzenie Chrystusa Pana. To On jest źródłem i przyczyną pokoju. Bez Niego nie będzie pokoju w świecie. Wszędzie tam, gdzie trwają wojny, przemoc, zabijanie (także nienarodzonych), poniżanie, wykorzystywanie człowieka przez człowieka – nie ma pokoju. Każdy grzech jest jego naruszeniem. Parafrazując słowa św. Jana Pawła II z Placu Zwycięstwa z 1979 r., człowiek nie może tego zrozumieć bez Chrystusa!

My – załoga Hospicjum Św. Kamila – zachowamy w pamięci te wszystkie piękne gesty, życzenia i upominki. Pamiętać będziemy o licznych naszych dobrodziejach w codziennej modlitwie różańcowej i podczas codziennych Mszy św. odprawianych w naszej hospicyjnej kaplicy p.w. Jezusa Miłosiernego.

Bóg zapłać.

Marek Lewandowski

środa, 21 grudzień 2016 14:38

Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia

Dla wielu, a nawet bardzo wielu, Polaków Święta Bożego Narodzenia, to najpiękniejszy czas w roku. Wtedy „gasną wszystkie spory”, wtedy „radość wita wszystkich”. Piękny czas, „gdy jesteśmy wszyscy razem”. Właśnie ów czas się zbliża. Za chwilę będzie a nawet – prawie – już jest. Jest on czasem okazywania wzajemnej życzliwości, wyrażanej w życzeniach przy łamaniu się opłatkiem przy wigilijnym stole. Z wieloma jednak bliskimi, przyjaciółmi a także znajomymi nie będzie nam dane połamanie się opłatkiem, czy złożenie sobie życzeń w bezpośrednim kontakcie. Dlatego z tymi, z którymi nie przyjdzie nam się spotkać i obdarować np. uśmiechem, dziś dzielimy się słowami życzeń.

Szanowni Państwo, nasi Przyjaciele i Sympatycy.

Życzymy Wam pokoju. Tego pokoju, który dotyka i ogarnia serca ludzi kochających. Życzymy Państwu bezustannego rodzenia się Chrystusa w tych właśnie sercach, w sercach Waszych i Waszych bliskich. Tak wielu ludzi okazuje nam, hospicjantom, swoją życzliwość. Tak wielu z Państwa składa nam świąteczne życzenia. Tak wielu z Państwa chcielibyśmy spotkać osobiście, by wyrazić swoją radość z Państwa z nami obecności. Pozostają wyrażane tu słowami życzenia. Niech Nowonarodzony będzie dla Państwa światłem, Drogą, Prawdą i Życiem. Niech Jego obecność umacnia, daje siły, ubogaca codzienność i relacje. Niech będzie inspiracją i źródłem radości. Także tej, eschatologicznej.

Spokojnych, rodzinnych i obfitych w łaski Świąt.

Tadeusz Iżykowski

Marek Lewandowski

środa, 21 grudzień 2016 08:26

Piękne jasełka w wykonaniu dzieci z PM 32

Kochane Dzieci, byłyście wspaniałe! Stworzyliście najmłodszą (chyba) w świecie trupę teatralną, niezwykle widowiskową i niezwykle sympatyczną. Trochę zawiódł ogień z ogniska, bo nie był w stanie rozświetlić Waszych buziek i podkreślić świetlistości widowiskowego zdarzenia. Za to świeciły Wasze serduszka a muzyką były wypowiadane przez Was jasełkowe słowa. Wielka w tym zasługa Waszych pań nauczycielek. Przeto i im kłaniam się nisko w imieniu wdzięcznych widzów naszego „Pobytu Dziennego” – babć i dziadków, dla których Wasza wizyta była skarbem wnoszącym w ich życie radość i wiarę w człowieka.

Całemu Gronu Pedagogicznemu z Panią Dyrektor Izą Kuterebą na czele, poza wyrazami podziękowania za wniesienie pogody i radości w hospicyjną rzeczywistość, pragnę w imieniu wszystkich naszych pensjonariuszy, pracowników i wolontariuszy, życzyć błogosławionych, rodzinnych i głęboko przeżytych Świąt Bożego Narodzenia oraz Do Siego Roku.

Marek Lewandowski

Piękne jasełka ...
Piękne jasełka ...
Piękne jasełka ...
Piękne jasełka ...
Piękne jasełka ...
Piękne jasełka ...
Piękne jasełka ...
Piękne jasełka ...
Piękne jasełka ...
Piękne jasełka ...
Piękne jasełka ...
Piękne jasełka ...

środa, 21 grudzień 2016 08:12

Opłatek hospicyjny

W piątek, 16 grudnia, także załoga Hospicjum – jako ostatnia grupa spośród wszystkich, którzy w ten sposób przygotowywali się do świąt – miała swój opłatek; taki hospicyjny przedsmak Świąt Bożego Narodzenia. Spotkanie opłatkowe rozpoczęło się Mszą św. odprawioną w intencji wszystkich pracowników przez kapelana, ks. Antoniego. Po Mszy św. była tradycyjna modlitwa, fragment Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Pańskim a potem życzenia. Życzenia i jeszcze raz życzenia. Miło każdemu spojrzeć w twarz, wypowiedzieć kilka ciepłych słów, wszak na co dzień rzadko jest taka okazja, by się zatrzymać przed bliźnim i z miłością powiedzieć mu coś miłego. Czasem potrzebne słowo „przepraszam”, które (o jak!) trudno wypowiedzieć. Czasem potrzebne życzliwe wybaczenie. Wieczerza wigilijna – choć to szumnie powiedziane – to jak zwykle okazja do degustacji tego, co przygotowali uczestnicy spotkania (wyborny jabłecznik pani Małgosi!) i barszczu z uszkami przygotowanego przez kuchnię. Nie zabrakło – a jakże – smażonego karpia.

I cóż? Spotkanie opłatkowe mamy już za sobą. Odeszło. Przeminęło, jak wszystko, co nietranscendentne, tymczasowe, nietrwałe, kruche, choć – bywa, że – miłe. Za chwilę Święta. Też przeminą. Jak błysk flesza, jak wszystkie dni minione, jak wszystkie jutra. I tylko Miłość nigdy nie ustaje (1 Kor 13, 8). I tylko Bóg jest wieczny. Do Niego zdążamy przez kolejne Boże Narodzenia, Wielkanoce, Wniebowstąpienia. Przez kolejne dni ziemskiego pielgrzymowania. Przez nasze dni i noce. Przechodzimy przez bramy narodzin i bramy śmierci. Zawsze w tym samym kierunku. Zawsze ku Niemu, choć nie zawsze z Nim.

Pamiętaj o tym, moja kochana Załogo...

Marek Lewandowski

Opłatek hospicy...
Opłatek hospicy...
Opłatek hospicy...
Opłatek hospicy...
Opłatek hospicy...
Opłatek hospicy...
Opłatek hospicy...
Opłatek hospicy...
Opłatek hospicy...
Opłatek hospicy...
Opłatek hospicy...
Opłatek hospicy...
Opłatek hospicy...
Opłatek hospicy...
Opłatek hospicy...
Opłatek hospicy...

Hospicjum Św. Kamila a Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila

Wiosną 1993 roku kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego. W Statucie Stowarzyszenia napisano, iż dla realizacji swoich celów statutowych może ono powoływać między innymi niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Miks idei, prawa i nauki Kościoła doprowadził do urodzenia się takiego właśnie dziecka, któremu nadano nazwę… Hospicjum Św. Kamila. Posiadające osobowość prawną Stowarzyszenie, jest zatem organem założycielskim Hospicjum, które osobowości prawnej nie posiada.

 

Zostań członkiem wspierającym

Facebook Hospicjum Św. KamilaKontakt z Hospicjum

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66-400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
tel.: 95/307 03 87
fax: 95/728 22 25
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 5991088813 REGON 210242775

KRS 0000026814
Adres Hospicjum Św. Kamila jest tożsamy z adresem Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Numery kont

Konta podstawowe (darowizny):
49 1020 1967 0000 8602 0002 8290
 

08 8363 0004 0006 2848 2000 0001

Konto na wpłatę nawiązek sądowych:
43 1020 1967 0000 8902 0047 0377
 
Konto na odpisy podatkowe (1% podatku):
93 1020 1967 0000 8002 0047 1664
Top