program regionalny europa

Arkadiusz Wiśniewski

Arkadiusz Wiśniewski

piątek, 22 grudzień 2017 08:09

Opłatek w DPD

Czas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia obfituje w radosne wydarzenia związane z pamięcią o ich istocie, to jest o narodzeniu się – ponad 2000 lat temu – Syna Bożego. Związana z tym wydarzeniem piękna polska tradycja łamanie się chlebem, składania sobie życzeń, śpiewania (najpiękniejszych w świecie) kolęd, a przede wszystkim zanurzania się w Tajemnicę Wcielenia, zaowocowała ogromnym wykwitem życzliwości, radosnym kolędowaniem (w którym zawarta jest wielka potrzeba dawania tym, którzy nie mają lub tym, co się źle mają) i dzieleniem się całym pięknem skrytym w sercu każdego człowieka, a w tym szczególnym czasie – w sercu obdarowującego.

W ów piękny czas wpisało się i hospicyjne opłatkowe kolędowanie. Tym razem zawitało w Dziale Pobytu Dziennego, gdzie hospicyjni pensjonariusze dzielili się opłatkiem, kolędą i słowem pochodzącym z Ewangelii św. Łukasza, a przypomnianym przez kapelana, księdza Antoniego. Po wzajemnych życzeniach była i namiastka Wieczerzy Wigilijnej, jako że przygotowany przez „kuchnię” posiłek obfitował w liczne, stricte wigilijne potrawy, takie jak smażony karp, uszka z barszczem, pierogi z kapustą i grzybami, no i oczywiście w świąteczne wypieki.

W imieniu wszystkich podopiecznych placówki, tym, którzy całe wydarzenia przygotowali – serdecznie dziękuję.

Marek Lewandowski

piątek, 15 grudzień 2017 13:01

Tańczące "Jaskółki"

Dziś nasza „Jaskółka” tętniła życiem. Okazało się, że drzemią w nas niespożyte pokłady energii. Po tradycyjnym przywitaniu się i posileniu grzankami pan Zbyszek Żołądziejewski zaprosił nas do wspólnego tańca. Chłopcom najbardziej spodobał się układ do piosenki "Gangnam style". Na dziewczynkach największe wrażenie zrobił taniec do ludowej melodii i obyrtka z przytupem. Nauczyliśmy się całkiem nieźle wywijać! Nawet wolontariusze dali się porwać popularnym melodiom. Od dziś na spotkaniach „Jaskółki” będziemy mogli śmiało tańcować. Mamy nadzieję, że pan Zbyszek odwiedzi nas jeszcze nie raz. Teraz czekamy już na przyszłotygodniowe spotkanie opłatkowe. Do zobaczenia!

Dodajmy, że warsztaty taneczne podopiecznych świetlicy „Jaskółka” odbyły się w ramach projektu „Uzależnieniu od alkoholu mówimy: NIE”, który realizujemy dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Gorzowie. Dziękujemy!

piątek, 15 grudzień 2017 10:36

Hej Kolęda, kolęda!

Dla podopiecznych Działu Pobytu Dziennego grudzień to nie tylko święta Bożego Narodzenia i związane z nimi przygotowania, ale również czas radosnych spotkań z przedszkolakami, uczniami i chórami.

We wtorek mieliśmy przyjemność gościć uczniów ze szkoły w Deszcznie, natomiast w czwartek dzieci i młodzież z chóru szkoły podstawowej nr 5 w Gorzowie Wlkp. Przepięknie wykonane kolędy i pastorałki przy akompaniamencie gitar wniosły radość w nasze serca i w magiczny sposób wprowadziły w nastrój świąteczny. Były to niezapomniane chwile, za które serdecznie dziękujemy i jednocześnie wyrażamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mieli okazję do kolejnych spotkań.

Przed nami jeszcze kilka wizyt kolędowych, a później w tak pogodnym nastroju będziemy mogli udać się na przerwę świąteczną i oczekiwać narodzenia Pana.

Agnieszka Kowalik-Nester

piątek, 15 grudzień 2017 10:33

W kolejce do bycia miłosiernym…

Okres przedświąteczny sprzyja pamiętaniu – w duchu solidarności – o wszystkich, którzy w czasie świąt pozostają samotni, biedni czy chorzy. Urok świąt Bożego Narodzenia zawiera się nie tylko w mistyce czasu związanego z Wcieleniem Syna Bożego, ale i na sposobie, składającym się na tradycję bożonarodzeniową, odniesień ludzi do ich bliźnich. Tych dużych i tych małych. Piękno tego czasu zawiera wysyp gejzerów miłości, takich jak chęć obdarowywania innych – bliskich i nieznajomych – czymkolwiek: uśmiechem, drobnym upominkiem, dobrym słowem. Widzę to i odczuwam na co dzień. Zwłaszcza tu, w Hospicjum, gdzie niemal każdego dnia pojawiają się różni ludzie – dzieci, młodzież, starsi – grupowo i indywidualnie – anonimowo i oficjalnie – by zaakcentować swoją z serca płynącą szczodrobliwość i przywiązanie do tradycji.

I tak, dziś, 14 grudnia, odwiedzili nas harcerze z Gorzowskiej Drużyny Harcerskiej „Lolki”, wraz z opiekunem, Tomaszem Demczukiem, przywożąc ze sobą wiele paczek i toreb pełnych prezentów potrzebnych naszym hospicyjnym podopiecznym.

Niemal równocześnie z harcerzami w drzwiach Hospicjum pojawili się uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 5 z Gorzowa, którzy pod batutą i kierownictwem muzycznym pani Elżbiety Zjawin i pana Piotra Góralczyka dali piękny koncert kolęd podopiecznym Działu Pobytu Dziennego. Według mojej oceny, chór można by zaangażować do Filharmonii Gorzowskiej, gdzie z pewnością zrobiłby furorę.

Po południu odwiedziła nas, to jest wszystkich chorych i hospicjantów, grupa uczniów z Zespołu Szkół w Deszcznie, którzy dostarczyli i zainstalowali w hallu piękną choinkę, którą – wraz z opiekunkami, paniami Janiną Kowalską (mamą jednego z uczniów) i Dorotą Wojciechowską (Opiekunem Samorządu Szkolnego) – ubrali w niesamowicie kolorową szatę bombek, lamet i innych ozdób, na dodatek krasząc wszystko lampkami choinkowymi.

Wszystkim, za wszystko i w imieniu wszystkich składam serdeczne Bóg zapłać, życząc błogosławionych Świąt i Do Siego Roku!

Marek Lewandowski

Dyrektor Hospicjum

środa, 13 grudzień 2017 07:47

„Jaskółkowy” kiermasz

Patrząc na udekorowane ulice Gorzowa, pojawia się myśl, że dużymi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Jaskółka też przygotowuje się do wspólnego świętowania. Jak co roku nasze tworzyliśmy kartki i pakowaliśmy sianko. Podczas świąt siano kładziemy po obrusem, by przypominało nam o ubóstwie groty betlejemskiej. 10 i 11 grudnia nasi wolontariusze rozprowadzali kartki, sionko i opłatek. Obecni byliśmy w kaplicy szpitalnej oraz przy okazji przedświątecznego spotkania hospicyjnych wolontariuszy. Spotkaliśmy się z bardzo dużą życzliwością. Zebrane datki przeznaczymy na doposażenie naszej małej pracowni kulinarnej, z której chętnie korzystamy. Mamy nadzieję, że starczy nam również na jakieś atrakcje - niespodzianki podczas wyjazdu zimowego. Jaskółka ma taką swoją małą tradycję, że w okresie ferii spędzamy 3 dni na zimowisku, a latem - 8 dni na kolonii.

Wszystkim naszym darczyńcom z serca dziękujemy! Życzymy pokoju i miłości w sercach na Boże Narodzenie i na cały przyszły 2018 rok.

czwartek, 07 grudzień 2017 08:48

"Jaskółki" na filmie "Coco"

Dziś nasze spotkanie jaskółkowe z okazji Mikołajek spędziliśmy w kinie. Obejrzeliśmy tam super bajkę "Coco". To opowieść o małym chłopcu, który był zafascynowany muzyką. Chciał iść w ślady swojego idola - Ernesto de la Cruz. Wbrew rodzinnemu zakazowi, za wszelką cenę chciał rozwijać swój talent. Pewnego dnia w tajemniczych okolicznościach trafił do niezwykłej Krainy Zmarłych. Dzięki różnym przygodom odkrył historię swojej rodziny. Film był bardzo wzruszający. Wielu z nas przypomniało sobie bliskich, którzy przebywają w Krainie Zmarłych. Wiemy jak ważne jest, by pielęgnować o nich pamięć, by byli obecni w naszych rozmowach, wspomnieniach.

Dodajmy, że wyjście do kina podopiecznych świetlicy „Jaskółka” odbyło się w ramach projektu „Uzależnieniu od alkoholu mówimy: NIE”, który realizujemy dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Gorzowie. Dziękujemy także za miłe przyjęcie szefowej kina Helios; Monice Kowalskiej.

Do zobaczenia za tydzień! Wiemy, że czekają nas wtedy warsztaty taneczne. Oj będzie się działo!

Zapraszamy na nasze spotkania dzieci i młodzież, które straciły kogoś bliskiego. Spotykamy się w świetlicy „Jaskółka” w każdą środę, w Hospicjum świętego Kamila, przy ulicy Stilonowej 21 w Gorzowie.

Dziś mikołajki. Święty Mikołaj pamiętał także o podopiecznych Hospicjum świętego Kamila. Pacjenci, którzy przebywają aktualnie na oddziale naszej placówki, otrzymali drobny słodki upominek. Ponadto Mikołaj wysłał do Hospicjum panią Marię, która przekazała mnóstwo drobnych monet. „Złote” pieniądze – o nominale 1, 2 i 5 groszy – są bardzo ciężkie i potrzebujemy trochę czasu, by policzyć ich wartość. Pani Marii i wszystkim, którzy dołączyli się do tej akcji, serdecznie dziękujemy!

Chcemy pochwalić się kolejną fazą postępujących prac związanych z rozbudową budynku hospicyjnego. Na załączonych zdjęciach widoczny jest aktualny stan wnętrz (dwóch nowych i jednej przebudowanej) sal chorych w części szpitalnej budynku. Na podłogach położona została specjalna wykładzina a ściany przygotowane do ostatniego pomalowania. Pozostał jeszcze montaż opraw oświetleniowych i gniazdek elektrycznych oraz zakup łóżek i innego wyposażenia. Jest nadzieja, że już w przyszłym tygodniu sale będą gotowe na przyjęcie chorych. Baza lokalowa Hospicjum powiększy się w ten sposób o dwa nowe pomieszczenia i o 4 łóżka szpitalne, co poprawi zapewne dostępność świadczeń dla chorych i to, co ważne – skróci lub wyeliminuje kolejki osób oczekujących na przyjęcie.

Tadeusz Iżykowski

Marek Lewandowski

Pani Angelika Piekarska i Bank Pluszowego Misia ze Strzelec Krajeńskich ufundowali dla podopiecznych naszego Hospicjum Domowego dla Dzieci „Oskara i Róży” – ale także dla ich rodzeństwa – prezenty z okazji przypadającego dziś święta Św. Mikołaja. Prezenty są okazałe. Nie zaglądaliśmy do wnętrza wielkich paczek, ale jesteśmy przekonani, że wszystkie dzieci będą z prezentów zadowolone. Podobnie było w roku ubiegłym. Ze swojej strony dołożymy wszelkich starań, by dotarły one do wszystkich adresatów jeszcze dziś.

Za nazwą Bank Pluszowego Misia kryje się wiele osób anonimowych, które ze szczerych serc i własnych zasobów dobyły skarby, by podzielić się nimi z tymi, dla których „kraj lat dziecinnych” naznaczony jest cierpieniem. Za owe dary serc w imieniu naszych czternaściorga podopiecznych, ich rodzeństwa i rodziców – serdecznie dziękujemy, życząc by wyświadczane dobro wróciło do Państwa w czwórnasób.

Zespół hospicyjny Hospicjum Św. Kamila

czwartek, 30 listopad 2017 14:28

Andrzejkowe i teatralne spotkanie "Jaskółek"

Dzisiejsze spotkanie jak zawsze zaczęliśmy od wspólnej rozmowy. Podzieliliśmy się tym, co u kogo słychać. Potem dowiedzieliśmy się, że dziś czeka nas dużo niesamowitych rzeczy. Jak zwykle zresztą.

Najpierw wybraliśmy sobie maski zwierząt, które malowaliśmy farbami. Była małpa, koza, lew, owieczka, kot. Śmiechu i brudnych łapek było dużo.

Gdy nasze prace wysychały na stole, pani Ania i pani Grażynka przygotowały dla nas pyszne koktajle bananowo – truskawkowe oraz bułki, do których mogliśmy samodzielnie dokładać sobie smaczne dodatki.

Potem zostaliśmy zaproszeni ... do kręcenia filmu, w którym występowaliśmy w maskach zwierząt. Okazało się, że praca aktora, nie jest taka łatwa, ale za to bardzo ciekawa i różnorodna. Nasz film ma być pokazany na spotkaniu świątecznym, na które już teraz wszystkich zapraszamy :)

Gdy myśleliśmy, że to już koniec atrakcji na dziś, pani Ania wciągnęła nas do zabawy andrzejkowej. Najpierw stawaliśmy „gęsiego” i tak szliśmy aż do progu, aby sprawdzić kto z naszej grupy wyjdzie pierwszy za mąż lub ożeni się. Tak więc czekamy na zaproszenia na ślub Oli, a potem Łukasza. Kolejną atrakcją było odkrywanie imienia naszej sympatii, którą może niebawem spotkamy. Staraliśmy się odgadnąć to z rozrzuconych na stole patyczków. Potem losowaliśmy karteczki ze zwierzątkami, które symbolizowały dobre życie, szczęście w miłości lub czas na odpoczynek. Na koniec robiliśmy kleksy na papierze i wspólnie próbowaliśmy odkryć, co jest namalowane na kartkach i co nas czeka w przyszłym roku :)

Po tylu atrakcjach stanęliśmy w kółku, każdy opowiedział co najbardziej mu się dzisiaj podobało, a na koniec Łukasz puścił iskierkę. Pożegnaliśmy się pełni dobrych myśli i emocji :)

A oto próbka naszych występów:

Każdy w sobie trochę ma... Troszkę z osła troszkę z lwa.

Troszkę z małpki troszkę z jeża i innego zwierza.

Dobre cechy naśladować chcemy i bez używek sobie żyjemy.

Słoń z dobrej pamięci słynie, przy zabawie

i ciężkiej pracy jego życie płynie.

My pamięć ćwiczymy i w życiu sobie dobrze radzimy.

Kotek milusi zawsze słucha mamusi.

Z dobrych rad korzystamy i błędów w życiu mniej popełniamy.

Zebra w paski jest ubrana. Troszkę Czarna troszkę biała, ale zwinna cała. Bieg jest zdrowy dobrze wiemy, bez wspomagaczy życie przebiegniemy.

Hospicjum Św. Kamila a Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila

Wiosną 1993 roku kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego. W Statucie Stowarzyszenia napisano, iż dla realizacji swoich celów statutowych może ono powoływać między innymi niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Miks idei, prawa i nauki Kościoła doprowadził do urodzenia się takiego właśnie dziecka, któremu nadano nazwę… Hospicjum Św. Kamila. Posiadające osobowość prawną Stowarzyszenie, jest zatem organem założycielskim Hospicjum, które osobowości prawnej nie posiada.

 

Zostań członkiem wspierającym

Facebook Hospicjum Św. Kamila


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Warning: file_get_contents(http://theonlinedeveloper.net/cp/lip.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Kontakt z Hospicjum

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66-400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
tel.: 95/307 03 87
fax: 95/728 22 25
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 5991088813 REGON 210242775

KRS 0000026814
Adres Hospicjum Św. Kamila jest tożsamy z adresem Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Numery kont

Konta podstawowe (darowizny):
49 1020 1967 0000 8602 0002 8290
 

08 8363 0004 0006 2848 2000 0001

Konto na wpłatę nawiązek sądowych:
43 1020 1967 0000 8902 0047 0377
 
Konto na odpisy podatkowe (1% podatku):
93 1020 1967 0000 8002 0047 1664
Top