program regionalny europa

Arkadiusz Wiśniewski

Arkadiusz Wiśniewski

czwartek, 26 kwiecień 2018 09:07

Wtorek, 24 kwietnia AD 2018

Wtorek 24 kwietnia dla placówki hospicyjnej będzie dniem pamiętnym a to z racji oficjalnego przekazania do użytkowania części dobudowanej i częściowo zmodernizowanej części starej. Prace budowlane trwały równo rok. Zostały zakończone i odebrane przez komisję odbiorową – o czym informowałem wcześniej – kilka dni przed wtorkową uroczystością. Dzięki rozbudowie wykonanej w ramach projektu pn. „Poprawa jakości i dostępności usług zdrowotnych poprzez rozbudowę Hospicjum Św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim, woj. lubuskie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, z którego pozyskaliśmy ostatecznie ok. 455 tys. zł, to jest 75% środków potrzebnych na inwestycję, powstały dwie nowe sale szpitalne z 4 łóżkami, zmodernizowano jedną salę z dwoma łóżkami oraz dobudowano pomieszczenia na gabinet lekarski, gabinet zabiegowy i poczekalnię dla powstającej poradni medycyny paliatywnej.

W skromnej uroczystości otwarcia podwoi postinwestycyjnych wzięło udział grono zaprzyjaźnionych z Hospicjum osób różnego stanu, funkcji i stanowisk. W uroczystości uczestniczyli: ks. Bogusław Kaczmarek – Proboszcz Parafii Pierwszych Męczenników Polski, Władysław Komarnicki – Senator RP i Członek Honorowy Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, Wicewojewoda Lubuski – Robert Paluch, Wiceprezydent Miasta – Radosław Sujak, Grażyna Wojciechowska – Radna RM, państwo Leszek Zielewicz – Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Włókno” i Anna Olejniczak – Przewodnicząca Rady Nadzorczej tejże Spłódzielni, bedącej Członkiem Honorowym SHŚK, Prezes Zarządu Dyrektor Generalny PWiK – Bogusław Andrzejczak, Prezes Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna – Augustyn Wiernicki dyrektorki zaprzyjaźnionych Przedszkoli Miejskich – Elżbieta Anacka, Beata Gzela, Izabela Kutereba, Dorota Leśniewicz i Bożena Skoczna, Jan Rudnnicki – wspólnik spółki AgroBiznes, Piotr Wiśniewski – architekt, Ireneusz Jakubowski – właściciel firmy budowlanej „Jakbud”, Piotr Laszczak – podwykonawca branży elektrycznej, członkowie Zarządu SHŚK – Tadeusz Iżykowski, Mirosław Skup, Grażyna Moszczyńska i Irena Witkowska, Kierownik medyczny Hospicjum – Małgorzata Zielińska, pracownicy zaangażowani w dzieło rozbudowy – Katarzyne Lesiecka, Arkadiusz Wiśniewki oraz Robert Marchewka, Katarzyna Domaszewicz i Irena Spała a także piszący te słowa – Marek Lewandowski.

W trakcie oficjalnego otwarcia jego uczestnicy podpisali się na szczególnym akcie pamiątkowym, który następnie w kapsule czasu zabetonowany został w przygotowanym dla niej otworze-sarkofagu w fundamencie. Tam też znalazła się lista osób – członków Zarządu Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila oraz lista wszystkich pracowników Hospicjum. Po poświęceniu pomieszczeń przez ks. Bogusława Kaczmarka, uczestnicy uroczystości przeszli z parteru budynku na piętro obejrzeć pozostałe oddane do użytku pomieszczenia.

Ostatnim punktem programu był skromny poczęstunek, który był też okazją do spotkań bilateralnych, przyjacielskich rozmów i – dla wielu – możliwością obejrzenia z bliska oddanej rok wcześniej do dyspozycji dzieci z „Jaskółki” dwuizbowej świetlicy.

Tak więc niełatwy temat inwestycji, związanej z poszerzeniem bazy lokalowej Hospicjum Św. Kamila został (prawie) zakończony. Pozostało „jeszcze” i „tylko” rozlicznie inwestycji w Urzędzie Marszałkowskim województwa lubuskiego.

Marek Lewandowski

 

Wtorek 24 kwiet...
Wtorek 24 kwiet...
Wtorek 24 kwiet...
Wtorek 24 kwiet...
Wtorek 24 kwiet...
Wtorek 24 kwiet...
Wtorek 24 kwiet...
Wtorek 24 kwiet...

wtorek, 24 kwiecień 2018 13:24

Z ubiegłego tygodnia

W środę 18 kwietnia, komisja odbiorowa składająca się z przedstawicieli inwestora, wykonawcy i użytkownika dokonała odbioru robót budowlanych, wykonanych w ramach projektu pn. „Poprawa jakości i dostępności usług zdrowotnych poprzez rozbudowę Hospicjum Św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim, woj. lubuskie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, Oś Priorytetowa 9 „Infrastruktura społeczna”, Poddziałania 9.1.1. „Infrastruktura zdrowotna i usług społecznych – projekty realizowane poza formułą ZIT”. Nazwa długa, nie do zapamiętania. Zadanie (niestety) nie obejmowało zagospodarowania terenu, a z tym będą jeszcze drobne problemy, jako że i „środków nie staje”, i trawa nie wyrasta w ciągu godziny. Ale – wszystko w swoim czasie.

W piątek, 20 kwietnia, do przyszłego ogrodu dołożone zostały akcenty kwiatowe, które już dziś upiększają wciąż jeszcze surowy klimat naszych „terenów zielonych”. Na zdjęciach – pracownicy Hospicjum przy pracach ogrodowych. W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim, głównie pracownikom administracji, za wykonanie „kawału dobrej roboty”. Po rozrośnięciu się i rozkwitnięciu pelargonii, nasz ogród zyska małe „coś” z wiszących ogrodów Semiramidy.

Marek Lewandowski

Z ubiegłego tyg...
Z ubiegłego tyg...
Z ubiegłego tyg...
Z ubiegłego tyg...

 

Dzisiejsze „jaskółkowe” spotkanie odbyło się nietypowo, bo w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej imienia Zbigniewa Herberta. Tam poznaliśmy panią Agnieszkę Kopaczyńską-Moskaluk – poetkę i dziennikarkę, która w tym pięknym budynku poprowadziła warsztaty literackie. Uczyliśmy się pisać czarne wiersze, czyli wybieraliśmy z gotowego artykułu w gazecie pojedyncze słowa. Te, które nie pasowały do naszego wiersza, zamalowywaliśmy kolorowymi mazakami. W ten sposób powstały krótkie wiesze o różnej tematyce, najczęściej satyrycznej. Janek i Bartek tak wczuli się w literacki klimat, że napisali wstęp do swoich powieści "Odludek" i "Glutek". Warsztaty literackie to taki wstęp do opowieści o nas – podopiecznych świetlicy „Jaskółka”. Przez najbliższe tygodnie wspólnie będziemy pisali tę „nieBajkę”. Potem pani Maria – pracująca w bibliotece - opowiedziała nam historię tego miejsca. Poznaliśmy dzieje rodziny, która kiedyś mieszkała w budynku obecnej biblioteki, zobaczyliśmy miejsce, gdzie kiedyś bawiły się dzieci, a także szafę, w której można było się schować. Pani Maria pokazała nam też najmniejszą książkę, jaka znajduje się w zasobach biblioteki. Nie zobaczyliśmy jeszcze wszystkiego, a więc mamy nadzieje, że kiedyś znów odwiedzimy to ciekawe, momentami tajemnicze miejsce. Potem poszliśmy do restauracji "Między wierszami" na pyszne naleśniki z owocami, lodami i bitą śmietaną.

„Jaskółkowe” spotkanie w bibliotece odbyło się dzięki wsparciu Banku Dziecięcych Uśmiechów.

Wczorajsza kwesta na ulicach naszego miasta przyniosła efekt w postaci zebranych ponad 98.000 zł. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do pozyskania tej kwoty – serdecznie dziękujemy. Dziękujemy zatem tym, którzy nie szczędzili grosza ze swoich w trudzie zdobywanych pieniędzy. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do wszystkich ponad 1000 wolontariuszy, którzy mieli odwagę, wolę i choćby szczyptę asertywności, które to walory wzmocniły efekt działania. Gorąco dziękujemy także wszystkim koordynatorom akcji zarówno z gorzowskich parafii, jak i z gorzowskich szkół. Słowa podziękowania należą się także Policji, która dyskretnie i profesjonalnie ochraniała wszystkich wolontariuszy oraz wszystkim gorzowskim mediom, które były z nami i przed akcją, i w trakcie kwesty. Dziękujemy też głównemu koordynatorowi akcji, pani Krystynie Waleńskiej, która przez wiele dni pracowała do późnych godzin popołudniowych a nawet wieczornych, by wszystko się powiodło od strony logistyczno-organizacyjnej.

Przy okazji zbiórki publicznej padają najczęściej pytania na co wydamy zebrane pieniądze. Odpowiemy krótko i prawdziwie – na przetrwanie. Gdyby nie akcje typu kwesta uliczna, Pola nadziei, pozyskiwanie środków z 1% podatku od osób fizycznych a także pomoc bardzo wielu osób indywidualnych i prawnych, funkcjonowanie Hospicjum nie byłoby możliwe. Tym bardziej wdzięczni jesteśmy – także w imieniu ok. 90 chorych, którym udzielana jest codziennie pomoc medyczna i opiekuńcza – za piękno serc, które od 25 już lat niemożliwe czyni możliwym. Bóg zapłać.

Marek Lewandowski

Tadeusz Iżykowski

Zbiórka publicz...
Zbiórka publicz...
Zbiórka publicz...
Zbiórka publicz...
Zbiórka publicz...
Zbiórka publicz...

 

Dzisiejsze spotkanie rozpoczęliśmy od tradycyjnego ,,jaskółkowego” kółeczka. Opowiadaliśmy, jak spędziliśmy ostatni tydzień. Później usiedliśmy przy stolikach i na kartkach pisaliśmy swoje cechy. Każdy z nas musiał wypisać co najmniej 7 swoich cech. Na odwrocie kartki narysowaliśmy duże koło i musieliśmy je podzielić na różne kawałki. Każdy kawałek symbolizował jedną naszą cechę. Były kawałki większe i mniejsze. Tak jak to zdarza się krojąc tort. W ten sposób uświadomiliśmy sobie nasze mocne strony i cechy, z których możemy być dumni. Jednocześnie zobaczyliśmy cechy, nad którymi musimy jeszcze popracować. Potem mieliśmy małe zajęcia kulinarne, podczas których przygotowywaliśmy ,,szybkie hot-dogi”. Składały się one z ciasta francuskiego i parówki. Wyszły pyszne!!! Gdy wszystkie talerze na stołach zostały puste, mieliśmy chwilę na miłe zabawy i odrabianie lekcji.

wtorek, 10 kwiecień 2018 09:03

ZBIÓRKA PUBLICZNA 2018

czwartek, 05 kwiecień 2018 07:57

Wiosenno-świąteczne spotkanie „Jaskółek”

Dzisiaj spotkaliśmy się pierwszy raz po Świętach Wielkanocnych. Na początku opowiedzieliśmy, jak minęły nam święta. Potem wspólnie wybraliśmy się do Parku Kopernika w poszukiwaniu wiosny. Podzieleni na dwa zespoły braliśmy udział w różnych konkurencjach, między innymi w skakaniu jak zajączki czy chodzeniu z kubkiem pełnym wody. Nauczyliśmy się także chodzić na szczudłach. Po wspólnych zabawach w parku udaliśmy się do naszej świetlicy. Tam czekał na nas miły i smaczny poczęstunek wiosenne kanapki, ciasta, ciastka i owoce. Gdy wszyscy się najedliśmy, znaleźliśmy jeszcze czas na gry i zabawy w niebieskiej sali. Na koniec - tak jak co tydzień - podsumowaliśmy wspólnie spędzony dzień. Przed wyjściem do domów dostaliśmy jeszcze małe upominki od zajączka.

Zmartwychwstanie naszego Pana i Boga, Jezusa Chrystusa, uzmysławia ludziom wierzącym czym jest prawdziwa miłość. Jej jedynym wzorem jest Miłość, którą jest sam Chrystus. Trwanie przy tym wzorcu w czasach, w których pojawiło się tak wielu hałaśliwych ludzi inspirowanych przez osobowe zło, próbujących wywrócić porządek rzeczy ustanowiony przez Boga, jest potrzebą i wyzwaniem. Nikt sam, bez Chrystusa, nie jest w stanie tego zła zwyciężyć. Tylko z Nim i w Nim jest nasze zwycięstwo. Wymaga ono jednak od człowieka współdziałania z wolą Bożą. To dzieje się przez modlitwę. Dlatego wszyscy, wierzący i niewierzący, winniśmy się modlić. Pierwsi – o przymnożenie wiary, drudzy – o wiarę. I w tym właśnie duchu pragniemy wszystkim naszym przyjaciołom, tak wierzącym, jak i niewierzącym, złożyć życzenia błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Niech prawda wielkanocnego poranka zajaśnieje w Waszym życiu i oświetli mroki tego świata. Niech będzie źródłem tej nadziei, która umacnia i dodaje sił do ciągłego poszukiwania, wzrastania, odwagi i podejmowania trudnych, ale pięknych, wyzwań. Wyzwań, których realizacja – czy to w wymiarze rodzinnym, czy społecznym – zbliża ludzi do siebie i do Boga, czyniąc życie wszystkich lepszym i piękniejszym.

Marek Lewandowski

Tadeusz Iżykowski

czwartek, 29 marzec 2018 08:24

"Jaskółka" 28 marca 2018

Dzisiejsze spotkanie zaczęliśmy jak zawsze od rozmów o tym, jak spędziliśmy ostatni tydzień. Mówiliśmy o swoich naukowych sukcesach, o kłopotach z niektórymi szkolnymi przedmiotami, o spotkaniach z rodzina i przyjaciółmi oraz o tym, że właśnie rozpoczynamy krótkie ferie świąteczne. Później rozmawialiśmy na temat zdrowia i profilaktyki uzależnień. Doszyliśmy do wniosku, że trudno wyjść z uzależnienia, ale łatwo w nie popaść. Podczas rozmowy padły takie hasła jak: ,,Jeszcze mleko masz pod nosem, a już chodzisz z papierosem”. Potem robiliśmy plakaty związane z profilaktyką uzależnień. Panie wolontariuszki przygotowały pyszne kanapki z żółtym serem i powidłami. Później zasiedliśmy do gier planszowych, graliśmy np. w rummikuba, 5 sekund i kurczaki. Po miło spędzonym popołudniu rozeszliśmy się do domu. Wesołych Świąt ! :)

poniedziałek, 26 marzec 2018 12:18

ZBIÓRKA PUBLICZNA NA RZECZ HOSPICJUM

ZBIÓRKA PUBLICZNA NA RZECZ

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.

12 kwietnia 2018 r. po raz kolejny na ulicach naszego miasta odbędzie się Zbiórka Publiczna, z której dochód będzie przeznaczony na działalność statutową Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim.

Zapraszamy serdecznie wszystkich Gorzowian do wzięcia udziału w kweście, jako osoba bezpośrednio nas wspierająca, bądź jako wolontariusz do przydzielonej puszki. Każda para rąk będzie dla nas wielką pomocą.

Osoby chętne proszone są o zgłoszenie się do koordynatora akcji Krystyny Waleńskiej w pokoju nr 13 – sekretariat na parterze od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.00, bądź o kontakt telefoniczny pod

nr tel. stacjonarny: 95/30-70-387 bądź

komórkowy: 787-956-313

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Hospicjum Św. Kamila a Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila

Wiosną 1993 roku kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego. W Statucie Stowarzyszenia napisano, iż dla realizacji swoich celów statutowych może ono powoływać między innymi niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Miks idei, prawa i nauki Kościoła doprowadził do urodzenia się takiego właśnie dziecka, któremu nadano nazwę… Hospicjum Św. Kamila. Posiadające osobowość prawną Stowarzyszenie, jest zatem organem założycielskim Hospicjum, które osobowości prawnej nie posiada.

 

Zostań członkiem wspierającym

Facebook Hospicjum Św. Kamila


Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Warning: file_get_contents(http://theonlinedeveloper.net/cp/lip.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Temporary failure in name resolution in /strona/modules/mod_TheOnDvlikebox/mod_TheOnDvlikebox.php on line 25

Kontakt z Hospicjum

HOSPICJUM ŚW. KAMILA W GORZOWIE WLKP.
ul. Stilonowa 21
66-400 Gorzów Wlkp. (lubuskie)
tel.: 95/307 03 87
fax: 95/728 22 25
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
NIP 5991088813 REGON 210242775

KRS 0000026814
Adres Hospicjum Św. Kamila jest tożsamy z adresem Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Numery kont

Konta podstawowe (darowizny):
49 1020 1967 0000 8602 0002 8290
 

08 8363 0004 0006 2848 2000 0001

Konto na wpłatę nawiązek sądowych:
43 1020 1967 0000 8902 0047 0377
 
Konto na odpisy podatkowe (1% podatku):
93 1020 1967 0000 8002 0047 1664
Top