Światowy Dzień Wolontariusza

Każdego roku 5 grudnia przypada Światowy Dzień Wolontariusza. W tym roku w Hospicjum obchody zostały przeniesione na poniedziałek, 9 grudnia, jako że w każdy drugi poniedziałek miesiąca o godzinie 18.00 odprawiana jest Msza św. właśnie w intencji wolontariuszy, która zawsze gromadzi tych spośród nich, którzy w tym czasie nie pracują lub nie maja innych obowiązków, a więc całkiem spore grono licznych „aniołów dobroczynności.”

Tak więc wczoraj, 9 grudnia, ok. 30 osób uczestniczyło w liturgii Mszy św., po czym nastąpiły uroczyste obchody w hospicyjnej świetlicy, która na co dzień jest miejscem spotkań dzieci osieroconych. Po przywitaniu wszystkich uczestników spotkania miał miejsce koncert smyczkowy w wykonaniu filharmonistek Filharmonii Gorzowskiej, pań Katarzyny Szymczyk (skrzypce) i Natalii Makuch (wiolonczela). Publiczność, wśród której był i piszący te słowa, zachwycały znane utwory muzyki filmowej, tanecznej i… amerykańskiej. A że koncert odbył się z okazji święta wolontariuszy, także wykonawczynie postanowiły włączyć się w ten nurt, koncertując za popularne w hospicyjnych kręgach słowo „dziękuję,” co spotkało się z dodatkowym aplauzem publiczności.

Jako wyraz podziękowania za trud, ale przede wszystkim za serce niesione każdego dnia na dłoni naszym hospicyjnym podopiecznym, każdy z wolontariuszy otrzymał drobną pamiątkę w postaci świecznika z serduszkiem. W świątecznej i przyjacielskiej atmosferze można było poczęstować się okruchami słodkości (tylko dwie kalorie!) i owocami europejskich winnic.

Drodzy Państwo, Kochani Wolontariusze, życzymy Wam satysfakcji z tej trudnej, ale niezwykle potrzebnej i spotykającej się z niekłamanym uznaniem chorym, posłudze, jaką każdego dnia świadczycie w tym niezwykłym – także, a może przede wszystkim, dzięki Wam – miejscu, dzięki czemu wielu spośród chorych i członków ich rodzin doznaje niekłamanej radości i realnej pomocy w towarzyszeniu im w niełatwym dla nich czasie zmagania się ze słabościami nie tylko ciała. Dzięki Wam pojęcie opieki holistycznej jest w murach hospicyjnego domu ucieleśnione.

Marek Lewandowski – Dyrektor Hospicjum Św. Kamila