Łączy nas pomaganie!

Grudzień w Hospicjum Św. Kamila, podobnie jak w wielu polskich domach, jest miesiącem wytężonej pracy. W tym wyjątkowym świątecznym okresie pacjenci i pracownicy otrzymali w darze hojność, uwagę i obecność wielu ludzi i instytucji. A oto krótki obraz przeżywanych w ostatnich dniach wydarzeń, inspirowanych zarówno przez pracowników Hospicjum, jak i – w ogromnej mierze – przez wiele osób fizycznych i prawnych, dla których dobroczynność i szczodrobliwość nie zostały wyparte ze słownika codziennych zachowań.

Podarunki dla małych pacjentów w Hospicjum Domowego dla Dzieci.

Z wielką radością pracownicy naszego domu hospicyjnego przekazali małym pacjentom z Hospicjum Domowego dla Dzieci podarunki świąteczne. Wielkie pluszowe misie i duże, kolorowe paczki pełne niespodzianek, wywoływały na twarzach dzieci i ich rodzin najpierw zdziwienie, a potem szczere i serdeczne uśmiechy. Hojny gest sponsorów umożliwił obdarowanie wszystkich 17 dzieci z Hospicjum Domowego, a także ich siostry i braci. Z całą mocą należy podkreślić fakt, że przedstawicielki darczyńców były obecne podczas wielogodzinnego pakowania prezentów, co samo w sobie jest wartością godną podkreślenia. Za udział w akcji i jej powodzenie – serdecznie dziękujemy.

Pomoc dla rodziny pacjenta

Niektórych ludzi los doświadcza bardziej niż innych. Jeden z hospicyjnych pacjentów i jego najbliżsi, borykali się od kilku lat z trudną sytuacją życiową, a choroba nowotworowa – niestety – jeszcze ją pogorszyła. Na apel pielęgniarek, by jak najszybciej pomóc potrzebującym, odpowiedzieli pracownicy Hospicjum Św. Kamila, ich rodziny, przyjaciele i sponsorzy. W ciągu kilku dni magazyn hospicjum zapełnił się potrzebnymi przedmiotami i podarunkami. Warta kilka tysięcy złotych paczka została przekazana rodzinie pacjenta hospicjum domowego. Wszystkim tym, którzy przyczynili się do powodzenia akcji dziękujemy za wrażliwość i bezinteresowną, konkretną pomoc.

Pomoc rzeczowa

Od wielu lat wiele osób, firm i instytucji pomaga nam zapełniać nasze magazyny: żywności, środków czystości i materiałów higienicznych. Dziękujemy za tak liczną odpowiedź na naszą zbiórkę materiałów higienicznych. Paczki pełne pieluch napływały do Hospicjum przez kilkanaście grudniowych dni. Zakłady pracy i szkoły specjalnie w tym celu organizowały zbiórki w swoich miejscowościach. Układając potem na półkach zapasy środków czystości, materiałów higienicznych, produktów spożywczych czy materiałów plastycznych, zawsze ciepło myśleliśmy o wszystkich darczyńcach. Dziękujemy, że wspólnie z nami pamiętacie także o tych najbardziej „przyziemnych” potrzebach naszych podopiecznych.

Nastrój świąteczny

Pełno w naszym domu hospicyjnym akcentów świątecznych. Ubrane przez uczniów choinki, dekoracje, które otrzymaliśmy od wolontariuszy, szkół i sponsorów do sal chorych. Stoliki przy łóżkach naszych pacjentów ozdobione są bogato kartkami, figurkami aniołów i stroikami. Tym Świątecznym symbolom towarzyszy wzruszenie chorych, którzy drżącym głosem wyrażają swoją wdzięczność za to, że tak wielu dobrych ludzi, małych i dużych, o nich pamięta.

Dobre słowo

Tak wielu z Was przyniosło pod nasz dach dobre słowo, dobrą nowinę. Przedszkolaki przygotowały kartki z życzeniami, które otrzymał każdy nasz pacjent z Hospicjum Stacjonarnego i Działu Pobytu Dziennego. Przez kilka dni po salach i korytarzach niosła się kolęda. To uczniowie gorzowskich szkół licznie przybyli do nas i swoim śpiewem przypominali o tym, jak radosny to czas – czas Świąt Bożego Narodzenia, a zdolne przedszkolaki od króla Maciusia I uradowały nas mistrzowskimi Jasełkami.

Wyjątkowym darem była dla nas wszystkich wizyta zuchów i harcerzy, którzy przynieśli do Hospicjum Betlejemskie Światło Pokoju. Ufamy, że nadzieja którą to światło daje i zapowiada, będzie obecna w życiu wszystkich naszych pacjentów, pracowników, gości i darczyńców.

 

Lista darczyńców jest długa. Każda wymieniona poniżej osoba, instytucja czy firma wie, czym obdarowała podopiecznych Hospicjum Św. Kamila.

Pracownicy i Wolontariusze Hospicjum, , uczestnicy i organizatorzy I i II Degustacyjnej Kolacji Charytatywnej , firma Activcom, pani Anna Mieczkowska, AEK Design, firma SARRIS DARM, Stowarzyszenie „Paczka Dla Bohatera”, pani Ola ze Stilonowej, Delikatesy Centrum Witnica, pani Monika Rackiewicz, ZUS Oddział w Gorzowie, Elżbieta Kostyra, pan Marek „od chleba”, pani Anna Borysowska, Hurtownia kwiatów i ozdób TIM SC, Nadleśnictwo Kłodawa, pan Tomasz Repelewicz, pan Piotr Gontarczyk, SP 9 (IVa, VIII B z nauczycielkami Joanna Górecką i Anną Piątkowską) , Szkoła Podstawowa im. Pierwszych Osadników w Górkach Noteckich, Niepubliczne Przedszkole „Leśne Skrzaty” w Górkach Noteckich, Szkoła Podstawowa w Deszcznie, Centrum Kształcenia Zawodowego w Gorzowie Wielkopolskim, Szkoła Podstawowa w Baczynie, Szkoła Podstawowa nr 5, Szkoła Podstawowa nr 16, Przedszkole Miejskie nr 25, anonimowy darczyńca z Rzeszowa, pani Paulina Budkowska ze współpracownikami z drogerii Rossman, Przedszkole Miejskie nr 32, kadra i zuchy z 112 Gromady zuchowej „Mali Ratownicy”.

Jola G., Tomasz G., Aga W. i Robert S., Ola O., , Karolina K., Anna O., Marcin O., Alina W-K i anonimowi darczyńcy, którzy niemalże codziennie zaskakiwali nas podarunkami zostawianymi w holu budynku hospicyjnego.

Bóg zapłać za Waszą wrażliwość, hojność i obecność.

Niech dobro uczynione tym najbiedniejszym z biednych wróci do Was w czwórnasób!

Anna Kobyłka

Marek Lewandowski