Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą jest obchodzony 27 czerwca, dla upamiętnienia odkrycia insuliny – leku, dzięki któremu cukrzyca z choroby nieuleczalnej stała się chorobą przewlekłą. Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia nie mają wątpliwości: łatwiej cukrzycy uniknąć, niż ją leczyć, krytyczne znaczenie ma nasz styl życia, w szczególności dieta i aktywność fizyczna. Zmiana stylu życia może zmniejszyć ryzyko cukrzycy o prawie 60 procent.

Zgodnie z opublikowanym przez WHO Światowym raportem na temat cukrzycy do 2030 r. będzie ona 7. z najczęstszych przyczyn zgonów.

W Polsce już co najmniej 3 mln Polaków choruje na cukrzycę, ale nawet 1 mln spośród nich nie zdaje sobie z tego sprawy, bo wciąż nie ma wykrytej choroby. Z uwagi na powszechność występowania tej choroby cukrzyca nazywana jest chorobą społeczną i cywilizacyjną.

Obchody Dnia Walki z Cukrzycą mają na celu podniesienie świadomości ludzi oraz okazanie wsparcia osobom chorym.

Profilaktyka  cukrzycy

  • regularna kontrola poziomu glukozy we krwi oraz ciśnienia,
  • redukcja masy ciała,
  • regularna aktywność fizyczna dostosowana do wieku i możliwości,
  • odpowiednia dieta, tj. produkty bogate w błonnik o odpowiednim indeksie glikemicznym,
  • czytanie etykiet w poszukiwaniu ukrytego cukru, który kryje się w produktach przetworzonych, m.in. w skoncentrowanych produktach owocowych lub warzywnych, np. sokach owocowych, dżemach, sosach pomidorowych, keczupach.

Zachęcamy Państwa do wykonania profilaktycznego badania poziomu glikemii (cukru) we krwi. Należy pamiętać, że cukrzycę wywołują nie tylko skłonności genetyczne, ale również brak ruchu, nadwaga, zła dieta oraz nieregularne spożywanie posiłków.

Konsultacja lekarska, zmiana trybu życia może zapobiec lub opóźnić rozwój choroby.

źródła:

https://www.gov.pl/web/psse-opatow/27-czerwca-w-rocznice-odkrycia-insuliny-obchodzimy-swiatowy-dzien-walki-z-cukrzyca
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/cukrzyca/27-czerwca-swiatowy-dzien-walki-z-cukrzyca-aa-Nct2-gEfJ-A8ph.html