Uroczystości z okazji 30-lecia Hospicjum Św.Kamila

21 września 2023 r.  był wyjątkowym dniem dla Hospicjum Św.Kamila w Gorzowie Wielkopolskim.

Obchody 30- lecia placówki rozpoczęły się o godz. 15:00 w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp.  mszą świętą dziękczynną pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego. Do zgromadzonych a w szczególności zarządu, pracowników i wolontariuszy hospicjum Biskup skierował słowa podziękowania i uznania a także złożył wyjątkowe życzenia.

O godzinie 17:00 rozpoczęła się gala w Teatrze im. J. Osterwy na którą przybyły władze województwa, powiatu i miasta, politycy, przedstawiciele komend policji i straży, członkowie  honorowi i zwyczajni stowarzyszenia, dyrektorzy,pracownicy i wolontariusze hospicjum, księża,osoby świeckie, dyrektorzy i nauczyciele zaangażowanych parafii, szkół i przedszkoli, darczyńcy indywidualni oraz przedsiębiorcy  a także niezawodni dziennikarze i reporterzy.

Teatr był tego wieczoru miejscem przepełnionym wdzięcznością, podniosłym nastrojem, pięknymi wspomnieniami, dobrymi słowami i muzyką.

Na początku był  dokument o Hospicjum. Radosław Rutkowski – wolontariusz reżyser – w kilkunastominutowym filmie pokazał ludzi hospicjum, pacjentów i sens idei hospicyjnej…

Galę  poprowadzili  ludzie kultury: pani Beata Chorążykiewicz i Jan Tomaszewicz. Aktorzy i muzycy gorzowskiego teatru pięknie i z wielkim zaangażowaniem wykonali piosenki ze spektaklu “Świecie nasz”, uniwersalne słowa Grechuty wypełniły salę i serca gości.

Uroczystość w Teatrze byłą najlepszą okazją do wręczenia odznaczeń i wypowiedzenia głośnego “dziękujemy za wspaniałą pracę na rzecz Hospicjum Św.Kamila”

Na mocy art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku oraz ustawy z dnia 16 października 1992 roku o orderach i odznaczeniach nadane zostały przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudę Odznaczenia Państwowe.

Postanowieniem z dnia 24 lipca 2023r. Srebrny Krzyż Zasługi otrzymały:

Pani Joanna Mikołajczak – w 1998 roku podjęła posługę jako wolontariusz w charakterze pielęgniarki gorzowskim hospicjum. Od grudnia 1999 roku jest pracownikiem Hospicjum i jak sama mówi będzie pielęgniarką dopóki wystarczy jej sił. Posługuje chorym z pełnym oddaniem, mimo przejścia na emeryturę. Sumienna, empatyczna profesjonalistka, której postawa wobec drugiego człowieka zdobywa uznanie i wdzięczność od pacjentów, rodzin chorych i załogi.
Pani Hanna Rudzińska jest członkiem Stowarzyszenia od 2010 rok, z zawodu jest pedagogiem, jest wolontariuszką – wychowawcą w działającej przy Hospicjum świetlicy Jaskółka dla dzieci osieroconych i dzieci, których rodzeństwo jest pod opieką Hospicjum Domowego dla Dzieci. Podczas spotkań w świetlicy jako pedagog pomaga dzieciom przy nauce – odrabianiu lekcji. Jest bardzo oddana dzieciom. Swoim warsztatem pracy, a także ciepłem i empatią wspiera podopiecznych w trudnym procesie żałoby.

Postanowieniem z dnia 24 lipca 2023r. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymały:

Pani Lucyna Brzezińska od 1997 roku jest członkiem Stowarzyszenia Hospicjum św. Kamila, najpierw usługiwała przy łóżku chorym w ramach wolontariatu. Od 2010 roku wybrana do Zarządu Stowarzyszenia, uczestniczy we wszystkich inicjatywach hospicyjnych. W 2014 roku przewodniczy komisji rewizyjnej w stowarzyszeniu. Już 26 lat jest związana z hospicyjnym dziełem i jak często mówi choremu człowiekowi zawsze trzeba pomóc.
Pani Małgorzata Kasperska od 2008 roku jako wolontariuszka posługuje w Hospicjum św. Kamila przy chorych na oddziale stacjonarnym. Niemalże
codziennie pojawia się w hospicyjnych progach, by służyć chorym – towarzyszeniem, rozmową, karmieniem pacjentów, modlitwą za chorych i konających. Służy również radą dla rodzin pacjentów, słowami otuchy i pocieszenia po stracie najbliższej dla nich osoby. Jeżeli doświadczenie chorych, czy osób z ich
rodzin, zamyka się słowami- a często tak się zdarza – „jesteście aniołami” lub „tu jest jak w niebie”, to niewątpliwie ogromny w tym udział pani Małgorzaty.

Aktu dekoracji dokonał Wojewoda Lubuski Pan Władysław Dajczak.

Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Hospicjum św. Kamila nadało Siostrze Michaeli  Rak  i księdzu Władysławowi  Pawlikowi tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila – jako wyraz uznania za wkład w tworzenie Hospicjum Św. Kamila, wieloletnie kierowaniem Zarządem Stowarzyszenia i wieloletnie kierowaniem Hospicjum Św. Kamila.

Certyfikaty oraz kolejne odznaczenia wręczyli Jolanta Gintowt -Dyrektor Hospicjum oraz Tadeusz Iżykowski- Prezes Zarządu Stowarzyszenia.

Zarząd Stowarzyszenia Św. Kamila wyróżnił w tym dniu medalem Przyjaciel Hospicjum szereg osób, przedsiębiorstw i instytucji, które,na przestrzeni nie tylko ostatnich lat wspierały i wspierają nadal gorzowską placówkę hospicyjną różnorodnymi namacalnymi formami szczodrobliwości-darami rzeczowymi, finansowymi, swoim czasem czy konkretnymi czynnościami podnoszącymi standard świadczonych przez Hospicjum usług.

Oto grupa nagrodzonych, którzy dołączyli do grona 142 osób i instytucji wyróżnionych w ubiegłych latach medalem AMICISSIMUS – Przyjaciel Hospicjum.

Iga Borowska – Krajnik,

Jan Dwojewski,
Jan Grzegorczyk,
Tadeusz Jankiewicz,

Agnieszka Łukasiewicz,
Władysława Pyziak,
Piotr Radko,
Agnieszka Waraksa,
Piotr Wiśniewski,
Cezary Żołyński.

Centrum Ogrodnicze „ DAJA”,
„Eldo”Sp.j. Lenart – Kania,
Gorzowskie Bułeczki z pieczarkami,
Hanke TISSUE Sp. z o.o. Kostrzyn n. Odrą,
I.M.C. Engineering Poland Sp. z o.o,
Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wlkp
Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp,
LEKS Sp. z.o.o Sulęcin
Koło Caritas przy Parafii pw. Św. Stanisława Kostki w Różankach
Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzowie Wlkp,
Parafia pw. Św. Jadwigi w Krośnie Odrzańskim.
Zespół Szkół Gastronomicznych im. Febronii Gajewskiej – Karamać w Gorzowie Wlkp,
Zespół Placówek Oświatowych im. Ks. Andrzeja Przybyły w Barnówku,

Zespół Szkół Odzieżowych im. Krzysztofa Kieślowskiego w Gorzowie Wlkp,
Wolontariusze z Państwowej Szkoły Muzycznej w Myśliborzu,
Salon Toyota Stolarz Sp.z o.o,
Szkolny klub Wolontariatu „Bądźmy Razem” z SP 3 w Myśliborzu,

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. J.Kusocińskiego w Przytocznej,
Szkoła Podstawowa nr.2 im. Szarych Szeregów w Międzyrzeczu,
Sołectwo Zwierzyn II,
Pogotowie Kanalizacyjne VENA,
PPPH Lamix.

Wyróżnienie  „Szef od zadań specjalnych” za inicjatywę i wspaniałe przygotowanie czterech charytatywnych kolacji degustacyjnych, z których całkowity zysk został przeznaczony na pomoc dzieciom  i dorosłym z hospicjum domowego oraz podopiecznym świetlicy Jaskółka otrzymali:

Angelika Swatkowska, Bartosz Ludniewski, Borys Sikorski, Tomasz Szymański, Bartłomiej Pawlikowski, Francisco Javier Muro Martinez, Łukasz Gerłowicz, Paweł Salamon , Dawid Szkudlarek, Piotr Sosnowski, Wojciech Mazur, Tomasz Sowiński

Był też czas pięknych przemówień i szczodrych życzeń ze strony Gości. Za każde dobre słowo, kwiaty i prezenty ogromnie jesteśmy wdzięczni. Czujemy, że mamy wielkie wsparcie mieszkańców Gorzowa i województwa lubuskiego.

Najpiękniejszym prezentem dla  Hospicjum – była obecność szanownych Gości . Móc uścisnąć dłoń naszym Przyjaciołom, zrobić sobie wspólne zdjęcie, czy porozmawiać przy wspólnym stole lub w  kuluarach o życiu, sukcesach i problemach – to był zaszczyt i wielki dar.

Życzymy wszystkim zdrowia !!!

Uroczystości objęte były honorowym patronatem Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka

Galę zorganizowaliśmy w ramach zadania publicznego,  dofinansowanego z budżetu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

Autorem zdjęć z gali jest Paweł Kamrad 🙂 – dziękujemy