Dotacje i realizowane projekty

Dotacje i realizowane projekty

Na tej stronie chcielibyśmy przedstawić wszystkim zainteresowanym, dotacje i realizowane projekty przez Stowarzyszenie

Polsko-Niemiecki projekt sieciowy

Spotkanie partnerów projektu wraz z elementami polskiej tradycji wigilijnej

Spotkanie inicjujące projekt odbyło się w grudniu, a jego podstawową treścią było poznanie projektu i osób odpowiedzialnych za jego realizację. Oprócz tego spotkanie miało charakter kulturalno-poznawczo-integracyjnym, dzięki temu była możliwość wzajemnego poznania tradycji związanych z wieczorem wigilijnym, zakorzenionej w polskiej tradycji bożonarodzeniowej, w tym łamanie się opłatkiem i wspólne śpiewanie kolęd.

znaczki_projektu

W dniu 17 grudnia 2010 r. w sali restauracyjnej firmy „Poraj” (Bermudy 67) miało miejsce wigilijne spotkanie rodziny hospicyjnej i jej przyjaciół. Rozpoczęcie zaplanowane na godzinę 16.00 z przyczyn określanych siłami natury uległo przesunięciu na godzinę 17.00, kiedy to dotarli ostatni goście z Niemiec i z Kostrzyna nad Odrą. Warunki pogodowe były fatalne; padający obficie śnieg zasypywał drogi dojazdowe do Gorzowa, opóźniając przybycie oczekiwanych przyjaciół. Nie wszyscy zresztą dotarli do miejsca wieczerzy wigilijnej. Zabrakło między innymi kilku osób spod Myśliborza, czy kilku członków spod Drezna marxdorfskiego Stowarzyszenia Häusliche Kinderkrankenpflege Brandenburg. To Stowarzyszenie, podobnie jak i Miasto Kostrzyn, to partnerzy naszego Hospicjum w euroregionalnym projekcie sieciowym o dość długiej, ale wiele mówiącej nazwie:Interkulurowa współpraca placówek opieki długoterminowej i hospicyjnej Euregionu Pro Europa Viadrina”. Uroczysta Wigilia, to początek współpracy w ramach tego projektu. Wspomniane Stowarzyszenie reprezentowała miedzy innymi jego Prezes, pani Sabine Bandekow, a Miasto Kostrzyn – jego Burmistrz, Andrzej Kunt. Z Myśliborza dotarł do nas ksiądz Łukasz Szczygielski i pan Andrzej Wachowicz, kierownik zespołu „Septet Band”, który uświetnił hospicyjną galę w dniu 23 października 2010 r. Wspomniana gala miała miejsce w gorzowskim teatrze im. Juliusza Osterwy i dedykowana była wszystkim przyjaciołom Hospicjum Św. Kamila. Gośćmi grudniowego spotkania byli także reporterzy niemieckiej lokalnej stacji telewizyjnej RBB, pracujący nad reportażem z Wigilii, który został wyemitowany w Brandenburgii w dniu 23 grudnia.

Przy wigilijnym stole spotkali się też wolontariusze i pracownicy Hospicjum a także Członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila oraz Członek Honorowy Stowarzyszenia – Pan Władysław Komarnicki wraz z małżonką.

Wigilia we wspomnianym na wstępie miejscu mogła się odbyć dzięki właścicielom restauracji, Państwu Małgorzacie i Wawrzyńcowi Zielińskim, którzy zaprosili rodzinę hospicyjną pod dach swojego obiektu, który wysiłkiem i staraniem firmy „Poraj” został przygotowany tak, że „aż pierś zapierało” tym, którzy znaleźli się we wnętrzu, pozostającego jeszcze bez nazwy, lokalu.

 

Spotkanie rozpoczęło się od poświęcenia nowo powstałej restauracji przez księży, przyjaciół Gospodarzy miejsca: Henryka Wojnara i Władysława Tasiora, proboszcza parafii Wawrów, na terenie której znajduje się nowo otwarty obiekt gastronomiczny .

Tradycyjnie uczestnicy Wigilii połamali się opłatkiem, składając sobie nawzajem świąteczne życzenia. Powszechna nieznajomość języka niemieckiego przez Polaków i języka polskiego przez Niemców nie stanowiła przeszkody w wyrażaniu empatii i serdeczności zamkniętych w słowach ojczystych języków. Dobrze znana z domów rodzinnych atmosfera wigilijnego wieczoru wzrosła, gdy na stoły podano barszcz czerwony z uszkami i karpia z kapustą i leśnymi grzybami, własnoręcznie zebranymi przez pracowników i hospicyjnych wolontariuszy. Stoły wzbogacały też śledzie i ryba po grecku oraz mak z łazankami i dwa rodzaje pierogów (a jakże) z kapustą, grzybami i czerwonym barszczem. W sumie potraw było – zgodnie z tradycją – dwanaście, w tym obfity wybór ciast, upieczonych przez „nasze”, hospicyjne panie.

Tradycyjna Wigilia nie mogła się obejść bez śpiewu kolęd i… Mikołaja z prezentami. Prowadzenia śpiewu kolęd podjął się hospicyjny lekarz, pan Andrzej Galert, który grał na gitarze, a którego wspierała jego córka, Ola, akompaniując mu na elektronicznym pianinie. Goście niemieccy w śpiewie kolęd mieli także swój udział, wykonując kilka z ich rodzimego repertuaru przy muzyce akordeonowej w wykonaniu Anji Bindow.

W śpiew kolęd wplótł się wspomniany wątek ze świętym Mikołajem, który to święty obdarzył wszystkich uczestników wigilijnego spotkania skromnymi prezentami. Najbardziej skorzystały na tym nieobecne na Wigilii dzieci osierocone z przyhospicyjnej świetlicy „Jaskółka”, które obdarowane zostały przez naszych gości z Niemiec keyboardem z głośnikami, okablowaniem i mikrofonem, a przez Burmistrza Kostrzyna – słodyczami i grami, które będą wykorzystywane do zajęć świetlicowych. Nieobecny z racji obowiązków służbowych burmistrz Seelow, Jörg Schröder, przysłał na ręce dyrektora Marka Lewandowskiego, swój upominek książkowy – Biblię w języku niemieckim.

Ostatnim punktem programu była Msza święta, mająca przypominać, że polska tradycja wigilijna wywodzi się z nowotestamentalnego wydarzenia, jakim było narodzenie się Syna Bożego, Jezusa Chrystusa. Eucharystię sprawował duszpasterz Hospicjum, ksiądz Krzysztof Dulny.

Kiedy przed północą żegnali się z Gospodarzami miejsca i Dyrektorem Hospicjum ostatni goście, śnieg przestał padać, a piękno nocy rozjaśnianej światłami miasta, odbijającymi się od grubej warstwy śnieżnego puchu, wzmagało poczucie nie przemijania wzniosłego nastroju, jaki się udzielił tego wieczoru wszystkim uczestnikom hospicyjnej Wigilii.

Seminaria radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych

Cykl szkoleń w polsko-niemieckich grupach, które będą poświęcone wspólnej analizie trudnych sytuacji w pracy w kontakcie z pacjentem i jego rodzina, wypalenia zawodowego, nawiązanie więzi z pacjentem, porównanie systemy pracy po polskiej i niemieckiej stronie. Zajęcia prowadzone będą z udziałem renomowanych trenerów z zakresu opieki paliatywnej i pracy w rodzinach, oraz z tłumaczem posiadającym kompetencje medyczno-psychologiczne i doświadczenie w danej tematyce.

znaczki_projektu

Seminarium radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, to drugie działanie, jakie objęte jest polsko-niemieckim projektem sieciowym o nazwie „Interkulurowa współpraca placówek opieki długoterminowej i hospicyjnej Euregionu Pro Europa Viadrina". Seminarium to odbyło się w Marxdorfie, w siedzibie Häüsliche Kinderkrankenpflege Brandenburg e.V. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w Marxdorfie 17 maja 2011 roku.

W czasie szkolenia, prowadzonego w formie warsztatów, pod lupą uczestników znalazła się problematyka tworzenia zespołu i ustalania wspólnych celów. Tutaj okazało się, że pomimo różnic językowych i kulturowych po obu stronach Odry, pracę pielęgniarek cechuje podobna etyka zawodowa i podejście do pacjentów. Nawet na plakatach, jakie obie grupy miały namalować w ramach ćwiczenia, pojawiły się te same motywy pomocnych dłoni, co niesamowicie ucieszyło obie grupy. Współdziałanie zespołu pielęgniarek i ustalenie wspólnych celów jest bardzo ważne w pracy po niemieckiej stronie, ze względu na specyfikę pracy zespołowej w domu małego pacjenta; po polskiej stronie praca pielęgniarek jest bardziej indywidualna. Dyżur na oddziale oznacza pracę z przydzieloną na dyżur koleżanką, ale w ramach hospicjum domowego specyfika pracy pielęgniarki niewiele odbiega od tej, po stronie niemieckiej, skłaniając się w kierunku potrzeby indywidualnego radzenia sobie z zastanymi lub pojawiającymi się sytuacjami.

Polskie pielęgniarki chwaliły czas poświęcony na wspólne szkolenie w Marxdorfie, życząc sobie podobnej tematyki w kolejnym kwartale, kiedy to dojdzie do kolejnego szkolenia, tym razem w Hospicjum w Gorzowie.

Kliknij na zdjęcie, by przejść do Galerii.

DSC_0038

4 września 2011 r., w niedzielę, w naszym Hospicjum odbyło się kolejne Seminarium radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, przeprowadzone w ramach polsko-niemieckiego projektu sieciowego o nazwie Współpraca w opiece długoterminowej i hospicyjnej….

Seminarium przeprowadził dr nauk med. Zbigniew Bohdan z Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku. W seminarium uczestniczyły pielęgniarki ze Stowarzyszenia Häusliche Kinderkrankenpflege Brandenburg z Marxdorfu oraz lekarze, psycholodzy i pielęgniarki z Hospicjum Św. Kamila. W pierwszej części pod tytułem Przewlekła choroba – wezwanie do braterstwa poruszone zostały fundamentalne zagadnienia związane z personalistycznym traktowaniem człowieka chorego w jego środowisku rodzinnym i społecznym. W części warsztatowej określone zostały zagadnienia rozumienia chorego w jego werbalnej i pozawerbalnej komunikacji z personelem hospicyjnem. Z trzech podstawowych filarów, na jakich opiera się opieka paliatywna – leczenie objawowe, opieka socjalna oraz zespół hospicyjny – ten ostatni wywołał burzliwą dyskusję, zwłaszcza w kontekście podejścia do pacjenta poprzez pryzmat istoty pojęcia opieki paliatywnej.

Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem i krótką wizytą w… zwierzyńcu przy stacji PORAJ.

Kliknij na zdjęcie, by przejść do Galerii.

DSC_0048_copy

W sobotę, 19 listopada, odbyło się drugie w tym roku – i ostatnie na terenie Hospicjum Św. Kamila – seminarium na temat radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Wykładowcami byli dr nauk med. Zbigniew Bohdan z Gdańska, na co dzień między innymi dyrektor Gdańskiego Hospicjum dla Dzieci, oraz pani Joanna Strzelecka, kierownik Poradni Psychologicznej, działającej przy tutejszym Hospicjum. Słuchaczami zaś były pielęgniarki z marxdorfskiego stowarzyszenia Häusliche Kinderkrankenpflege Brandenburg oraz wolontariusze i pielęgniarki gorzowskiej placówki.

Seminarium pozwoliło jego uczestnikom docenić między innymi walory samoakceptacji, jako niezbędnego elementu formacji człowieka, zdecydowanego na realizację przesłania miłości w formie zawodowego i wolontarystycznego towarzyszenia i opieki na rzecz chorych na choroby nowotworowe. Na przykładzie życia i działalności szwajcarskiej lekarki Elisabeth Kübner-Ross mieli okazję poznać i ocenić praktycznie nieograniczone możliwości ludzkiego działania i rozwoju w oparciu o samodyscyplinę i determinację w realizacji postawionych sobie celów. A wszystko to w jednym celu – aby lepiej i pełniej służyć człowiekowi cierpiącemu, często przykutemu chorobą do łóżka.

Poziomy współpracy w zespole hospicyjnym, budowanie prawidłowych relacji pomiędzy członkami zespołu, problemy wypalenia zawodowego i radzenia sobie w trudnych sytuacjach, z jakimi często mają do czynienia zespoły medyczne w relacjach z chorymi dziećmi i ich rodzinami pozostającymi pod opieką hospicyjną, to główne – choć nie jedyne –wątki, jakie były przedmiotem rozważań podczas części warsztatowej sobotniego seminarium, które było też kolejną okazją do zacieśniania współpracy z niemieckim stowarzyszeniem, zajmującym się opieką długoterminową nad ciężko chorymi dziećmi na terenie znacznej części Brandenburgii. Spotkanie było też kolejnym elementem budowania trwałych, pozytywnych relacji pomiędzy różnymi grupami pracowników i wolontariuszy Hospicjum Św. Kamila, co – jak uznali wykładowcy a o czym przekonani są wszyscy uczestnicy seminarium, ale i wszyscy pracownicy – w konsekwencji służy przede wszystkim pacjentom, choć przynosi także korzyść zaciągniętym w służbę chorym, o czym pięknie mówi Klemens Brentano: „Tylko miłość wie, jak to robić, aby dając innym, samemu się bogacić”.

Portal internetowy projektu

Strona internetowa i jej zakładki, mają na celu dokumentację wszystkich działań, a zarazem przekazywanie informacji, tworzenie galerii zdjęć i publikacji dotyczących projektu itp.

Prezentacja prac projektu oraz koncert

Prezentacja po III kwartałach prac projektu sieciowego dla szerokiej rzeszy odbiorców z terenu Euroregionu połączona z koncertem dla współpracowników, wolontariuszy i przyjaciół projektu, którzy udzielili wszelkiego rodzaju wsparcia. Spotkanie odbędzie się 22 października w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp.

znaczki_projektu

Dnia 22 października o godzinie 18.00 w Teatrze im. Juliusza Osterwy odbył się Koncert dla współpracowników, wolontariuszy i przyjaciół Hospicjum Św. Kamila. Uroczystość została rozpoczęta piosenką „Z sercem do ludzi idź” w wykonaniu Buziaków. Koncert prowadziła aktorka gorzowskiego Teatru Bożena Pomykała – Kukorowska.

Spotkanie było uroczystą formą podziękowania naszym przyjaciołom, a także prezentacją działań podejmowanych w ramach projektu sieciowego pod nazwą “Interkulturowa współpraca placówek opieki długoterminowej i hospicyjnej Euroregionu Pro Europa Viadrina", dofinansowanego przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu “Pro Europa Viadrina" w ramach Funduszu Małych Projektów i dla Projektów Sieciowych z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, w którym Häusliche Kinerkrankenpflege Branerburg e.V. z Marxdorfu oraz Miasto Kostrzyn nad Odrą są partnerami projektu gorzowskiego Hospicjum.

Po uroczystym przywitaniu przez dyrektora Hospicjum Marka Lewandowskiego miało miejsce wręczanie wyróżnień dla Przyjaciół naszego Hospicjum – wolontariuszy, darczyńców indywidualnych i firm, za ich wkład w życie Hospicjum. W gronie wyróżnionych było także 10 Parafii z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, które w ostatnich latach współpracowały z organizatorem podczas akcji Pola Nadziei, oraz dla Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oddział Zwierzyn, który poza włączaniem się w tą akację organizuje festyny i inne działania dla najmłodszych, zapraszając także dzieci osierocone z Projektu „Jaskółka”, będące pod opieką Hospicjum. Podczas uroczystości Prezes Stowarzyszenia, Tadeusz Iżykowski, wręczył certyfikaty dla Honorowych Członków Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila którymi – na mocy uchwały Walnego Zgromadzenia – zostali pan Jan Kos i Spółdzielnia Mieszkaniowa „Włókno”, którą reprezentował pan Jan Zielewicz.

Wszystkim wyróżnionym – także osobom fizycznym i prawnym – dedykowano utwory wykonywane przez Stanisława Deję – gdańskiego muzyka i kompozytora, który urzekał grą na fortepianie. Na deskach teatru wystąpił także pan Maciej Wróblewski, wokalista i kompozytor oraz zespół Buziaki, kierowany przez panią Izę Szafrańską, którego pełen życia i energii występ oczarował wszystkich bez wyjątku widzów.

Po koncercie Goście zaproszeni zostali na poczęstunek przygotowany przez restaurację KOMODA.

Scenę teatru zdobiły m. in. papierowe żonkile wykonane przez pensjonariuszy Działu Pobytu Dziennego oraz przez wolontariuszy Hospicjum. Przypominały one o nadziei, której są symbolem, a zarazem o tym, co niosą ze sobą Hospicjum i jego Przyjaciele dla chorych pacjentów i ich rodzin, będących pod opieką gorzowskiej placówki.

Akcja promocyjna projektu w Gorzowie

Działania mające na celu promocję projektu, współpracy polsko-niemieckiej i idei wspierania ludzi chorych oraz ich rodzin, która odbędzie się we wrześniu 2011 roku w Gorzowie Wlkp. Planuje się stworzenie wystawy o tematyce związanej z projektem, która będzie w pierwszym etapie prezentowana w Gorzowie, a następnie przewieziona do niemieckich parterów.

znaczki_projektu

W sobotę, 17 września, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się impreza promująca wrażliwość, solidarność z osobami cierpiącymi, w tym chorymi na choroby nowotworowe, oraz ideę hospicyjną, rozumianą jako otoczenie chorego i jego rodziny – w trudnym okresie zmagania się z chorobą i jej konsekwencjami – wielodyscyplinarną opieką, w której zawarty jest humanitaryzm, w ujęciu biblijnym określany pojęciem miłości miłosiernej. W imprezie uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszenia Häusliche Kinderkrankenpflege Brandenburg e. V. z Marxdorfu, które to stowarzyszenie zajmuje się na terenie Brandenburgii opieką (o charakterze hospicyjnym) nad dziećmi i które współpracuje z Hospicjum Św. Kamila zarówno w obszarze działań merytorycznych (szkolenia, wymiana doświadczeń, konferencje), jak i kulturalnym, czego opisywana impreza stanowi doskonały przykład.

Na imprezę składała się wystawa fotograficzna Sławomira Sajkowskiego i Marka Lewandowskiego a także prace plastyczne dzieci z gorzowskich przedszkoli i pierwszych klas szkół podstawowych, które to prace powstały w ubiegłym roku w ramach ogólnopolskiej kampanii „Hospicjum to też życie” (wystawę można w dalszym ciągu oglądać w WiMBP przy ul Kosynierów Gdyńskich). Także strona niemiecka przywiozła z sobą trzy tablice z fotografiami obrazującymi działania swojego stowarzyszenia.

Oprócz tego, istotnym punktem programu było zaangażowanie znanych w gorzowskim świecie osób z życia społecznego, politycznego i artystycznego w malowanie obrazów o tematyce nawiązujących między innymi do tematyki hospicyjnej (wrażliwość, empatia). W powstawaniu dzieł wiekopomnych brali udział: pani Helena Hatka, Wojewoda Lubuski, pan Jan Świrepo, Wicewojewoda, pan Maciej Szykuła, Wicemarszałek Województwa Lubuskiego, pani Krystyna Sibińska, Przewodnicząca Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, pan Jan Tomaszewicz, dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie, pan Augustyn Wiernicki, Prezes Stowarzyszenia Brata Krystyna, pan Władysław Komarnicki, Członek Honorowy Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila i Prezes Klubu Sportowego STAL Gorzów, pan Tomasz Gollob, żużlowy mistrz świata z roku 2010, pan Wojciech Plust, pan Juliusz Piechocki oraz pani Zofia Bilińska – gorzowscy artyści, przy cy pani Z. Bilińska pełniła rolę zarówno dobrego ducha, recenzenta, jak i Weny artystów biorących udział w przedsięwzięciu.

Pobyt gości uświetniał Septet Band z Myśliborza pod kierunkiem pana Andrzeja Wachowicza oraz pan Michał Wróblewski, grający na fortepianie muzykę jazzową.

W imprezę w sposób szczególny wpisała się Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, której pracownicy, wraz z z jej dyrektorem, panem Edwardem Jaworskim, zaangażowali się w przygotowanie imprezy w roli współorganizatora. W sposób szczególny należy w tym miejscu podziękować pani Monice Szadkowskiej, która w naszą imprezę włożyła i czas, i serce, i profesjonalizm.

We wspomnianą sobotę był też z nami w WiMBP pan Jan Grzegorczyk, autor książki „Niebo dla akrobaty”, w której w zbeletryzowanej formie przedstawił historie kilku postaci – Gorzowian – którzy w drodze do wieczności „zahaczyli” o gorzowskie Hospicjum.

Całość prowadziła pani Bożena Pomykała-Kukorowska, aktorka Gorzowskiego Teatru.

W sumie działanie o roboczej nazwie „Akcja promocyjna projektu w Gorzowie” (nazwa pochodzi z polsko-niemieckiego projektu sieciowego : „Interkulurowa współpraca placówek opieki długoterminowej i hospicyjnej Euregionu Pro Europa Viadrina”) było działaniem interesującym, potrzebnym, obfitującym w wiele elementów, będących nośnikiem przesłania, które legło u podstaw podjęcia i podołania wyzwaniu, jakim była sobotnia impreza.

Warsztaty jesienne dla pracowników i pacjentów

Warsztaty poświęcone będą rozwojowi umiejętności manualnych podopiecznych ośrodków z Polski i z Niemiec. Połączone będą z festynem jesiennym. Festyn ten jest cykliczną imprezą polsko-niemiecka organizowana dla podopiecznych oraz wszystkich przyjaciół ośrodka z Polski i Niemiec. Jest to forma podziękowania za ofiarną współpracę i zaangażowanie w rozwój kontaktów polsko-niemieckich.

znaczki_projektu

1 października, w sobotę, blisko 50 osób – pracowników z rodzinami i wolontariusze – udali się na jesienny festyn do Marxdorfu, gdzie gospodarz miejsca – Häusliche Kinderkrankenpflege Brandenburg e. V. – przygotował wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Były więc przejażdżki konne, konkursy dla dzieci, jesienne zabawy przy wyklejaniu ozdób i stroików, urządzenia pneumatyczne do zabaw dla maluchów, małe coś niecoś dla dorosłych, połączone ze śpiewem i ogromna ilością wypieków, które przygotowali współpracownicy i przyjaciele niemieckiego hospicjum dla dzieci. Była i kuchnia polowa z pysznymi zupami, w tym z zupą dyniową, którą jadłem pierwszy raz w życiu. A do tego było słońce, dobre humory i wolność od problemów domowych i zawodowych.

Za dalszy komentarz do wydarzenia, które wpisane zostało do wspólnych działań w ramach polsko-niemieckiego projektu sieciowego finansowanego ze środków unijnych poprzez Euroregion Pro Europa Viadrina, niech posłuży załączona galeria zdjęć.

Polsko-niemiecki model pilotażowego otwarcia rynku niemieckiego dla polskich pielęgniarek

Model obejmować będzie kompleksową analizę sytuacji prawnej możliwości podejmowania pracy przez polskie pielęgniarki na niemieckim rynku pracy. Aktualnie jest to bardzo problematyczna i niejasna sytuacja dla obu stron.

Dlatego też w ramach opracowania zostanie opracowany praktyczny przewodnik dla poszukujących pracy w niemieckiej służbie zdrowa obejmujący również wymagane dokumenty, które są niezbędne do złożenia aplikacji o pracę. Będzie to swoiste kompendium wiedzy dla pielęgniarek.

Konferencja podsumowująca projekt

Zaplanowano organizację polsko-niemieckiego spotkania podsumowującego cały projekt, którego gospodarzem będzie miasto Kostrzyn nad Odrą. Podczas spotkania zaplanowano ocenę projektu, jego mocnych stron, wskazania elementów, które należy udoskonalić, aby współpraca partnerów rozwijała się efektywniej w przyszłości.

W spotkaniu uczestniczyć będą pracownicy wszystkich instytucji zaangażowanych w realizację projektu . Miejsce realizacji działań: Kostrzyn – Polska.

znaczki_projektu

więcej:

DSC_0137W dniu 28 grudnia (już minionego 2011 roku) w kostrzyńskiej restauracji „Kregielnia” odbyła się konferencja podsumowująca polsko-niemiecki projekt sieciowy Interkulurowa współpraca placówek opieki długoterminowej i hospicyjnej Euregionu Pro Europa Viadrina, którego inauguracja miała miejsce w Gorzowie w dniu 17 grudnia 2010 r., kiedy to wszystkie strony projektu – Häusliche Kinderkrankenpflege Brandenburg e. V. z Marxdorfu, Urząd Miasta w Kostrzynie nad Odrą i Hospicjum Św. Kamila – spotkały się na tradycyjnej polskiej Wigilii. Po drodze było kilka spotkań o różnym charakterze – od seminariów poprzez festyn, akcję promującą projekt czy koncert w gorzowskim teatrze – które w swej istocie określały wielowymiarowy charakter działań hospicyjnych, ukierunkowanych na podnoszenie kwalifikacji pracowników placówek służby zdrowia po obu stronach Odry, ale i na działania prospołeczne, przybliżające ideę hospicyjną mieszkańcom Gorzowa i Regionu.

Podczas konferencji podsumowującej projekt padły słowa podkreślające potrzebę takich działań i trafność decyzji, co do ich podjęcia. Dzięki projektowi doszło do zacieśnienia współpracy pomiędzy placówkami hospicyjnymi zarówno na płaszczyźnie zawodowej jak i towarzyskiej, zwłaszcza w kontekście poznawania zwyczajów i tradycji narodowych, mających wpływ na lepsze poznawanie i rozumienie dwóch sąsiadujących ze sobą nacji, ale i na w miarę dobre wzajemne poznanie dwóch różnych systemów funkcjonujących w służbie zdrowia w Polsce i w Niemczech.

Uczestnicy konferencji podkreślali przydatność seminariów radzenia sobie w trudnych sytuacjach, bo te ostatnie, to przecież chleb powszedni występujący w obu placówkach, wpływające między innymi na wypalenie zawodowe. Za istotne uznano również przywoływanie idei hospicyjnej, jako elementu scalającego zespoły hospicyjne, ale i budującego właściwe relacje pacjent – zespół medyczny.

Strona polska akcentowała bardzo udane warsztaty jesienne dla pracowników i pacjentów hospicjum oraz ośrodka w Marxdorf, które odbyły się po stronie niemieckiej i które pokazały, jak – przy pomocy skromnych środków technicznych (i zapewne finansowych) – zorganizować warsztaty służące integracji osób chorych (zwłaszcza dzieci) i zdrowych, głównie poprzez zabawę.

Nie byłoby podsumowania działań, gdyby nie było podkreślenia udziału wielu osób w projektowych przedsięwzięciach. Marek Lewandowski, dyrektor Hospicjum, i pan Tadeusz Iżykowski, prezes Zarządu Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, wręczyli uczestnikom projektu, dzięki którym polsko-niemieckie przedsięwzięcie zostało zrealizowane, upominki książkowe. Wyjątkiem był upominek dla pani Sabine Bandekow, która otrzymała porcelanowego anioła wraz z życzeniami, by jej anioł stróż czuwał nad nią w prowadzeniu niełatwego przedsięwzięcia, którego jest praktycznie jednoosobową spiritus movens, napotykając przy tym na niemałe i różnorodne problemy. Pozostałe upominki otrzymali: pan Andrzej Kunt, Burmistrz Miasta Kostrzyn nad Odrą – za to, że chciało (i chce) mu się chcieć wspomagać działania gorzowskiej placówki hospicyjnej, w tym w ramach projektu sieciowego; pani Agnieszka Żurawska-Tatała – kierownik Biura Integracji Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej – za aktywna pomoc w opracowaniu projektu i współdziałaniu podczas jego realizacji; pani Monika Koropczuk – za największy wkład w realizacje poszczególnych działań; pani Joanna Strzelecka – za zaangażowanie i pomoc w przeprowadzeniu seminariów radzenia sobie w trudnych sytuacjach; pani Teresa Hornicka – za czuwanie nad strona finansowa przedsięwzięcia; pani Irena Spała – za pomoc w realizacji poszczególnych działań oraz pani Agnieszka Bollmann – za profesjonalne i nieocenione w powszechnym odczuciu, dokonywanie tłumaczeń podczas wszystkich spotkań w ramach projektu.

Istotnym elementem spotkania była też (smaczna) obiado-kolacja a także ubogacenie spotkania przez duet wokalno-instrumentalny panów Romana i Marka Konarskich, przy muzyce którego zabawa taneczna trwała aż do północy.

Był ongiś (grudzień 2010) czas początku i był czas końca (grudzień 2011), bo „wszystko ma swój czas” (Księga Koheleta 3,2).

Więcej ...

W dniu 17 grudnia 2010 r. w sali restauracyjnej firmy „Poraj” (Bermudy 67) miało miejsce wigilijne spotkanie rodziny hospicyjnej i jej przyjaciół. Rozpoczęcie zaplanowane na godzinę 16.00 z przyczyn określanych siłami natury uległo przesunięciu na godzinę 17.00, kiedy to dotarli ostatni goście z Niemiec i z Kostrzyna nad Odrą. Warunki pogodowe były fatalne; padający obficie śnieg zasypywał drogi dojazdowe do Gorzowa, opóźniając przybycie oczekiwanych przyjaciół. Nie wszyscy zresztą dotarli do miejsca wieczerzy wigilijnej. Zabrakło między innymi kilku osób spod Myśliborza, czy kilku członków spod Drezna marxdorfskiego Stowarzyszenia Häusliche Kinderkrankenpflege Brandenburg. To Stowarzyszenie, podobnie jak i Miasto Kostrzyn, to partnerzy naszego Hospicjum w euroregionalnym projekcie sieciowym o dość długiej, ale wiele mówiącej nazwie:Interkulurowa współpraca placówek opieki długoterminowej i hospicyjnej Euregionu Pro Europa Viadrina”. Uroczysta Wigilia, to początek współpracy w ramach tego projektu. Wspomniane Stowarzyszenie reprezentowała miedzy innymi jego Prezes, pani Sabine Bandekow, a Miasto Kostrzyn – jego Burmistrz, Andrzej Kunt. Z Myśliborza dotarł do nas ksiądz Łukasz Szczygielski i pan Andrzej Wachowicz, kierownik zespołu „Septet Band”, który uświetnił hospicyjną galę w dniu 23 października 2010 r. Wspomniana gala miała miejsce w gorzowskim teatrze im. Juliusza Osterwy i dedykowana była wszystkim przyjaciołom Hospicjum Św. Kamila. Gośćmi grudniowego spotkania byli także reporterzy niemieckiej lokalnej stacji telewizyjnej RBB, pracujący nad reportażem z Wigilii, który został wyemitowany w Brandenburgii w dniu 23 grudnia.

Przy wigilijnym stole spotkali się też wolontariusze i pracownicy Hospicjum a także Członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila oraz Członek Honorowy Stowarzyszenia – Pan Władysław Komarnicki wraz z małżonką.

Wigilia we wspomnianym na wstępie miejscu mogła się odbyć dzięki właścicielom restauracji, Państwu Małgorzacie i Wawrzyńcowi Zielińskim, którzy zaprosili rodzinę hospicyjną pod dach swojego obiektu, który wysiłkiem i staraniem firmy „Poraj” został przygotowany tak, że „aż pierś zapierało” tym, którzy znaleźli się we wnętrzu, pozostającego jeszcze bez nazwy, lokalu.

Spotkanie rozpoczęło się od poświęcenia nowo powstałej restauracji przez księży, przyjaciół Gospodarzy miejsca: Henryka Wojnara i Władysława Tasiora, proboszcza parafii Wawrów, na terenie której znajduje się nowo otwarty obiekt gastronomiczny .

Tradycyjnie uczestnicy Wigilii połamali się opłatkiem, składając sobie nawzajem świąteczne życzenia. Powszechna nieznajomość języka niemieckiego przez Polaków i języka polskiego przez Niemców nie stanowiła przeszkody w wyrażaniu empatii i serdeczności zamkniętych w słowach ojczystych języków. Dobrze znana z domów rodzinnych atmosfera wigilijnego wieczoru wzrosła, gdy na stoły podano barszcz czerwony z uszkami i karpia z kapustą i leśnymi grzybami, własnoręcznie zebranymi przez pracowników i hospicyjnych wolontariuszy. Stoły wzbogacały też śledzie i ryba po grecku oraz mak z łazankami i dwa rodzaje pierogów (a jakże) z kapustą, grzybami i czerwonym barszczem. W sumie potraw było – zgodnie z tradycją – dwanaście, w tym obfity wybór ciast, upieczonych przez „nasze”, hospicyjne panie.

Tradycyjna Wigilia nie mogła się obejść bez śpiewu kolęd i… Mikołaja z prezentami. Prowadzenia śpiewu kolęd podjął się hospicyjny lekarz, pan Andrzej Galert, który grał na gitarze, a którego wspierała jego córka, Ola, akompaniując mu na elektronicznym pianinie. Goście niemieccy w śpiewie kolęd mieli także swój udział, wykonując kilka z ich rodzimego repertuaru przy muzyce akordeonowej w wykonaniu Anji Bindow.

W śpiew kolęd wplótł się wspomniany wątek ze świętym Mikołajem, który to święty obdarzył wszystkich uczestników wigilijnego spotkania skromnymi prezentami. Najbardziej skorzystały na tym nieobecne na Wigilii dzieci osierocone z przyhospicyjnej świetlicy „Jaskółka”, które obdarowane zostały przez naszych gości z Niemiec keyboardem z głośnikami, okablowaniem i mikrofonem, a przez Burmistrza Kostrzyna – słodyczami i grami, które będą wykorzystywane do zajęć świetlicowych. Nieobecny z racji obowiązków służbowych burmistrz Seelow, Jörg Schröder, przysłał na ręce dyrektora Marka Lewandowskiego, swój upominek książkowy – Biblię w języku niemieckim.

Ostatnim punktem programu była Msza święta, mająca przypominać, że polska tradycja wigilijna wywodzi się z nowotestamentalnego wydarzenia, jakim było narodzenie się Syna Bożego, Jezusa Chrystusa. Eucharystię sprawował duszpasterz Hospicjum, ksiądz Krzysztof Dulny.

Kiedy przed północą żegnali się z Gospodarzami miejsca i Dyrektorem Hospicjum ostatni goście, śnieg przestał padać, a piękno nocy rozjaśnianej światłami miasta, odbijającymi się od grubej warstwy śnieżnego puchu, wzmagało poczucie nie przemijania wzniosłego nastroju, jaki się udzielił tego wieczoru wszystkim uczestnikom hospicyjnej Wigilii.

Dotacje i realizowane projekty

Dotacje i realizowane projekty w 2016 roku

Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila realizuje w 2016 roku następujące projekty

(dotujący, nazwa zadania):

Miasto Gorzów Wlkp.

“Udzielanie pomocy osobom z chorobą nowotworową i sprawowanie nad nimi opieki"

Miasto Gorzów Wlkp.

“Wspieranie dzieci i ich rodzin przed wykluczeniem społecznym, zagrożeniem alkoholizmem i patologią społeczną"

Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. dofinansowanie DPD

“Formy wypoczynku uwzględniające wiek i schorzenia podopiecznych Działu Pobytu Dziennego w Hospicjum Św. Kamila"

PGE Energia z serca

“Pokrycie kosztów ogrzewania obiektów hospicjum"

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp.

“Zakup łóżek dla chorych"

Dotacje i realizowane projekty w 2015 roku

Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila realizuje w 2015 roku następujące projekty (dotujący, nazwa zadania):

Miasto Gorzów Wlkp.:

“Udzielanie pomocy osobom z chorobą nowotworową i sprawowanie nad nimi opieki"

Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonej Górze:

“Podnoszenie standardów opieki nad osobami starszymi przebywającymi w Dziale Pobytu Dziennego Hospicjum Św. Kamila"

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

“Pokrycie kosztów ogrzewania obiektów hospicjum"

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp.

“Zakup sprzętu sanitarnego dla chorych"

SE Bordnetze Polska Sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp.

“Darowizna na cele statutowe"

Dotacje i realizowane projekty w 2014 roku

Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila realizuje w 2014 roku następujące projekty (dotujący, nazwa zadania):

Miasto Gorzów Wlkp

“Udzielanie pomocy osobom z chorobą nowotworową i sprawowanie nad nimi opieki"

PFRON przy udziale Samorządu Województwa Lubuskiego

" Modernizacja pomieszczeń oraz rozbudowa rehabilitacji pod kątem przystosowania dla osób niepełnosprawnych."

Województwo Lubuskie – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze

“Aktywizacja osób starszych – podopiecznych Hospicjum Św. Kamila"

Fundacja Babci Aliny

“Zakup sprzętu medycznego dla  Hospicjum Św. Kamila"

Fundacja AMICIS z siedzibą we Wronkach

“Zakup wyposażenia i sprzętu medycznego."

 Wydawnictwo Podatkowe Gofin w Gorzowie Wlkp.

“Zakup sprzętu medycznego do Hospicjum Św. Kamila."

Fundacja PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza w Warszawie

 “Zakup leków, jednorazowych środków medycznych, środków do pielęgnacji i dezynfekcji w celu wykonywania czynności opiekuńczo – medycznych nad osobami chorymi, przebywającymi w Hospicjum Stacjonarnym."

Dotacje i realizowane projekty w 2013 roku

Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila realizuje w 2013 r następujące projekty:

Wojewoda Lubuski

„Aktywizacja oraz integracja osób starszych ze środowiskiem lokalnym.”

Miasto Gorzów Wielkopolski

„Udzielanie pomocy osobom z chorobą nowotworową i sprawowanie nad nimi opieki.”

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna

„Pokrycie kosztów ogrzewania obiektów Hospicjum.”

Województwo Lubuskie – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze

„Udzielanie pomocy osobom z chorobą nowotworową i sprawowanie nad nimi opieki”.

Fundacja BRE BANK

„Dofinansowanie zakupu leków, artykułów medycznych i innego wyposażenia dla hospicjum”.

Wydawnictwo Podatkowe Gofin

„Zakup sprzętu medycznego do Hospicjum Św. Kamila”.

Fundusze Europejskie

Fundusze Europejskie - opis

Krótki opis projektu.

1. Realizacja projektu polega na rozbudowie istniejącego budynku Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wlkp. oraz nadbudowie skrzydła południowo-wschodniego budynku nad całym istniejącym tarasem. Projekt ma na celu poprawę jakości i dostępu dla osób chorych na choroby nowotworowe, przyczyniając się do przeciwdziałania problemom społecznym m. in. ograniczenia ubóstwa i wykluczenia społecznego poprzez zwiększenie ilości miejsc w Hospicjum oraz utworzenie Poradni Paliatywnej. Grupą docelową są osoby chore na choroby nowotworowe oraz osoby wymagające opieki paliatywnej z Gorzowa Wlkp. oraz regionu województwa lubuskiego, a także z regionów sąsiadujących z województwa zachodniopomorskiego. W ramach projektu zostaną przeprowadzone prace budowlane polegające na dobudowie skrzydła w części parterowej, zabudowie istniejącego tarasu, modernizacji jednej sali chorych oraz wykonaniem nowego tarasu. Dzięki tym pracom adaptacyjnym i budowlanym powstaną dwa dodatkowe pomieszczenia tj. gabinet lekarski oraz rejestracja chorych. Ponadto powstaną dwie sale chorych co spowoduje zwiększenie ilości miejsc o 4 łóżka. Dzięki pracom adaptacyjnym powstanie nowy taras z funkcją wypoczynkową oraz ewakuacyjną dla chorych. W ramach projektu zostanie zakupiona i zamontowana instalacja energii ze źródeł odnawialnych oraz wymienione zostanie oświetlenie i przeprowadzona termomodernizacja budynku. Sale chorych i gabinet lekarski zostaną wyposażone w niezbędny sprzęt oraz urządzenia medyczne dla chorych na choroby nowotworowe w terminalnym ich stanie. Zostanie zwiększone zatrudnienie o 1 osobę. Projekt przyczyni się do obniżenia kosztów zużycia energii elektrycznej poprzez zastosowanie ogniw fotowoltaicznych. Zrealizowanie projektu w założonym kształcie zamknie proces standaryzacji budynku hospicyjnego oraz pozwoli sprostać ilościowym wyzwaniom wynikającym ze wzrostu zachorowalności na choroby nowotworowe a także umożliwi pozyskanie powierzchni pod usytuowanie poradni medycyny paliatywnej. W wyniku realizacji projektu powstanie nowa usługa tj. usługi w Poradni Paliatywnej oraz zwiększy się liczba osób objętych usługami medycznymi.

2. Wartość projektu:  604062,91 zł.

3. Wkład Funduszy Europejskich:  500523,13 zł.

Komunikaty

Informacje i komunikaty dla Członków Stowarzyszenia

  • Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Zwyczajnych Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila – 1 października 2014 r.pdfnadzwyczajne__walne.pdf
  • Zwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia – 25 czerwca 2014 [ szczegóły… ]
  • Dzień Skupienia – 9 grudnia 2013 [ szczegóły… ]
  • Zaproszenie do włączenia się w ZBIÓRKĘ PUBLICZNĄ – 15 kwietnia 2013 [ szczegóły… ]
  •  Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Zwyczajnych Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila – 20 marca 2013 [ szczegóły… ]
  •  Światowy Dzień Chorego oraz spotkanie z Jego Ekscelencją biskupem Pawłem Sochą – 11 lutego 2013 [ szczegóły… ]
  •  Dzień Skupienia, spotkanie oraz obchody Miedzynarodowego Dnia Wolontariusza – 10 grudnia 2012 [ szczegóły… ]
  •  Zwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila – 25 czerwca 2012 [ szczegóły… ]
  •  Zaproszenie na Korowód Wrażliwości – 14 maja 2012 [ szczegóły… ]

Dzień skupienia 08.09.2014

Szanowni członkowie Stowarzyszenia, wolontariusze, pracownicy Hospicjum Św. Kamila.

Zapraszam na Dzień Skupienia w Hospicjum, który odbędzie się 08.09.2014 r. (poniedziałek) o godz. 18:00. Spotkanie rozpocznie się mszą św. w kaplicy hospicyjnej, następnie w sali Działu Pobytu Dziennego odbędzie się prelekcja pt. “Kodeks walki z rakiem".

Tadeusz Iżykowski

Prezes Zarządu Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Przekaż swoje 1% podatku

Decydując się na przekazanie 1% naszej organizacji pomagasz osobom chorym przebywającym w Hospicjum Stacjonarnym, Hospicjum Domowym, Hospicjum Domowym dla Dzieci oraz Dziale Pobytu Dziennego.
KRS: 0000026814