Dotacje i realizowane projekty

Na tej stronie chcielibyśmy przedstawić wszystkim zainteresowanym, dotacje i realizowane projekty przez Stowarzyszenie

Polsko-Niemiecki projekt sieciowy

Spotkanie partnerów projektu wraz z elementami polskiej tradycji wigilijnej

Spotkanie inicjujące projekt odbyło się w grudniu, a jego podstawową treścią było poznanie projektu i osób odpowiedzialnych za jego realizację. Oprócz tego spotkanie miało charakter kulturalno-poznawczo-integracyjnym, dzięki temu była możliwość wzajemnego poznania tradycji związanych z wieczorem wigilijnym, zakorzenionej w polskiej tradycji bożonarodzeniowej, w tym łamanie się opłatkiem i wspólne śpiewanie kolęd.

znaczki_projektu

W dniu 17 grudnia 2010 r. w sali restauracyjnej firmy „Poraj” (Bermudy 67) miało miejsce wigilijne spotkanie rodziny hospicyjnej i jej przyjaciół. Rozpoczęcie zaplanowane na godzinę 16.00 z przyczyn określanych siłami natury uległo przesunięciu na godzinę 17.00, kiedy to dotarli ostatni goście z Niemiec i z Kostrzyna nad Odrą. Warunki pogodowe były fatalne; padający obficie śnieg zasypywał drogi dojazdowe do Gorzowa, opóźniając przybycie oczekiwanych przyjaciół. Nie wszyscy zresztą dotarli do miejsca wieczerzy wigilijnej. Zabrakło między innymi kilku osób spod Myśliborza, czy kilku członków spod Drezna marxdorfskiego Stowarzyszenia Häusliche Kinderkrankenpflege Brandenburg. To Stowarzyszenie, podobnie jak i Miasto Kostrzyn, to partnerzy naszego Hospicjum w euroregionalnym projekcie sieciowym o dość długiej, ale wiele mówiącej nazwie:Interkulurowa współpraca placówek opieki długoterminowej i hospicyjnej Euregionu Pro Europa Viadrina”. Uroczysta Wigilia, to początek współpracy w ramach tego projektu. Wspomniane Stowarzyszenie reprezentowała miedzy innymi jego Prezes, pani Sabine Bandekow, a Miasto Kostrzyn – jego Burmistrz, Andrzej Kunt. Z Myśliborza dotarł do nas ksiądz Łukasz Szczygielski i pan Andrzej Wachowicz, kierownik zespołu „Septet Band”, który uświetnił hospicyjną galę w dniu 23 października 2010 r. Wspomniana gala miała miejsce w gorzowskim teatrze im. Juliusza Osterwy i dedykowana była wszystkim przyjaciołom Hospicjum Św. Kamila. Gośćmi grudniowego spotkania byli także reporterzy niemieckiej lokalnej stacji telewizyjnej RBB, pracujący nad reportażem z Wigilii, który został wyemitowany w Brandenburgii w dniu 23 grudnia.

Przy wigilijnym stole spotkali się też wolontariusze i pracownicy Hospicjum a także Członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila oraz Członek Honorowy Stowarzyszenia – Pan Władysław Komarnicki wraz z małżonką.

Wigilia we wspomnianym na wstępie miejscu mogła się odbyć dzięki właścicielom restauracji, Państwu Małgorzacie i Wawrzyńcowi Zielińskim, którzy zaprosili rodzinę hospicyjną pod dach swojego obiektu, który wysiłkiem i staraniem firmy „Poraj” został przygotowany tak, że „aż pierś zapierało” tym, którzy znaleźli się we wnętrzu, pozostającego jeszcze bez nazwy, lokalu.

 

Spotkanie rozpoczęło się od poświęcenia nowo powstałej restauracji przez księży, przyjaciół Gospodarzy miejsca: Henryka Wojnara i Władysława Tasiora, proboszcza parafii Wawrów, na terenie której znajduje się nowo otwarty obiekt gastronomiczny .

Tradycyjnie uczestnicy Wigilii połamali się opłatkiem, składając sobie nawzajem świąteczne życzenia. Powszechna nieznajomość języka niemieckiego przez Polaków i języka polskiego przez Niemców nie stanowiła przeszkody w wyrażaniu empatii i serdeczności zamkniętych w słowach ojczystych języków. Dobrze znana z domów rodzinnych atmosfera wigilijnego wieczoru wzrosła, gdy na stoły podano barszcz czerwony z uszkami i karpia z kapustą i leśnymi grzybami, własnoręcznie zebranymi przez pracowników i hospicyjnych wolontariuszy. Stoły wzbogacały też śledzie i ryba po grecku oraz mak z łazankami i dwa rodzaje pierogów (a jakże) z kapustą, grzybami i czerwonym barszczem. W sumie potraw było – zgodnie z tradycją – dwanaście, w tym obfity wybór ciast, upieczonych przez „nasze”, hospicyjne panie.

Tradycyjna Wigilia nie mogła się obejść bez śpiewu kolęd i… Mikołaja z prezentami. Prowadzenia śpiewu kolęd podjął się hospicyjny lekarz, pan Andrzej Galert, który grał na gitarze, a którego wspierała jego córka, Ola, akompaniując mu na elektronicznym pianinie. Goście niemieccy w śpiewie kolęd mieli także swój udział, wykonując kilka z ich rodzimego repertuaru przy muzyce akordeonowej w wykonaniu Anji Bindow.

W śpiew kolęd wplótł się wspomniany wątek ze świętym Mikołajem, który to święty obdarzył wszystkich uczestników wigilijnego spotkania skromnymi prezentami. Najbardziej skorzystały na tym nieobecne na Wigilii dzieci osierocone z przyhospicyjnej świetlicy „Jaskółka”, które obdarowane zostały przez naszych gości z Niemiec keyboardem z głośnikami, okablowaniem i mikrofonem, a przez Burmistrza Kostrzyna – słodyczami i grami, które będą wykorzystywane do zajęć świetlicowych. Nieobecny z racji obowiązków służbowych burmistrz Seelow, Jörg Schröder, przysłał na ręce dyrektora Marka Lewandowskiego, swój upominek książkowy – Biblię w języku niemieckim.

Ostatnim punktem programu była Msza święta, mająca przypominać, że polska tradycja wigilijna wywodzi się z nowotestamentalnego wydarzenia, jakim było narodzenie się Syna Bożego, Jezusa Chrystusa. Eucharystię sprawował duszpasterz Hospicjum, ksiądz Krzysztof Dulny.

Kiedy przed północą żegnali się z Gospodarzami miejsca i Dyrektorem Hospicjum ostatni goście, śnieg przestał padać, a piękno nocy rozjaśnianej światłami miasta, odbijającymi się od grubej warstwy śnieżnego puchu, wzmagało poczucie nie przemijania wzniosłego nastroju, jaki się udzielił tego wieczoru wszystkim uczestnikom hospicyjnej Wigilii.

Seminaria radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych

Cykl szkoleń w polsko-niemieckich grupach, które będą poświęcone wspólnej analizie trudnych sytuacji w pracy w kontakcie z pacjentem i jego rodzina, wypalenia zawodowego, nawiązanie więzi z pacjentem, porównanie systemy pracy po polskiej i niemieckiej stronie. Zajęcia prowadzone będą z udziałem renomowanych trenerów z zakresu opieki paliatywnej i pracy w rodzinach, oraz z tłumaczem posiadającym kompetencje medyczno-psychologiczne i doświadczenie w danej tematyce.

znaczki_projektu

Seminarium radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, to drugie działanie, jakie objęte jest polsko-niemieckim projektem sieciowym o nazwie „Interkulurowa współpraca placówek opieki długoterminowej i hospicyjnej Euregionu Pro Europa Viadrina". Seminarium to odbyło się w Marxdorfie, w siedzibie Häüsliche Kinderkrankenpflege Brandenburg e.V. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w Marxdorfie 17 maja 2011 roku.

W czasie szkolenia, prowadzonego w formie warsztatów, pod lupą uczestników znalazła się problematyka tworzenia zespołu i ustalania wspólnych celów. Tutaj okazało się, że pomimo różnic językowych i kulturowych po obu stronach Odry, pracę pielęgniarek cechuje podobna etyka zawodowa i podejście do pacjentów. Nawet na plakatach, jakie obie grupy miały namalować w ramach ćwiczenia, pojawiły się te same motywy pomocnych dłoni, co niesamowicie ucieszyło obie grupy. Współdziałanie zespołu pielęgniarek i ustalenie wspólnych celów jest bardzo ważne w pracy po niemieckiej stronie, ze względu na specyfikę pracy zespołowej w domu małego pacjenta; po polskiej stronie praca pielęgniarek jest bardziej indywidualna. Dyżur na oddziale oznacza pracę z przydzieloną na dyżur koleżanką, ale w ramach hospicjum domowego specyfika pracy pielęgniarki niewiele odbiega od tej, po stronie niemieckiej, skłaniając się w kierunku potrzeby indywidualnego radzenia sobie z zastanymi lub pojawiającymi się sytuacjami.

Polskie pielęgniarki chwaliły czas poświęcony na wspólne szkolenie w Marxdorfie, życząc sobie podobnej tematyki w kolejnym kwartale, kiedy to dojdzie do kolejnego szkolenia, tym razem w Hospicjum w Gorzowie.

Kliknij na zdjęcie, by przejść do Galerii.

DSC_0038

4 września 2011 r., w niedzielę, w naszym Hospicjum odbyło się kolejne Seminarium radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, przeprowadzone w ramach polsko-niemieckiego projektu sieciowego o nazwie Współpraca w opiece długoterminowej i hospicyjnej….

Seminarium przeprowadził dr nauk med. Zbigniew Bohdan z Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku. W seminarium uczestniczyły pielęgniarki ze Stowarzyszenia Häusliche Kinderkrankenpflege Brandenburg z Marxdorfu oraz lekarze, psycholodzy i pielęgniarki z Hospicjum Św. Kamila. W pierwszej części pod tytułem Przewlekła choroba – wezwanie do braterstwa poruszone zostały fundamentalne zagadnienia związane z personalistycznym traktowaniem człowieka chorego w jego środowisku rodzinnym i społecznym. W części warsztatowej określone zostały zagadnienia rozumienia chorego w jego werbalnej i pozawerbalnej komunikacji z personelem hospicyjnem. Z trzech podstawowych filarów, na jakich opiera się opieka paliatywna – leczenie objawowe, opieka socjalna oraz zespół hospicyjny – ten ostatni wywołał burzliwą dyskusję, zwłaszcza w kontekście podejścia do pacjenta poprzez pryzmat istoty pojęcia opieki paliatywnej.

Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem i krótką wizytą w… zwierzyńcu przy stacji PORAJ.

Kliknij na zdjęcie, by przejść do Galerii.

DSC_0048_copy

W sobotę, 19 listopada, odbyło się drugie w tym roku – i ostatnie na terenie Hospicjum Św. Kamila – seminarium na temat radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Wykładowcami byli dr nauk med. Zbigniew Bohdan z Gdańska, na co dzień między innymi dyrektor Gdańskiego Hospicjum dla Dzieci, oraz pani Joanna Strzelecka, kierownik Poradni Psychologicznej, działającej przy tutejszym Hospicjum. Słuchaczami zaś były pielęgniarki z marxdorfskiego stowarzyszenia Häusliche Kinderkrankenpflege Brandenburg oraz wolontariusze i pielęgniarki gorzowskiej placówki.

Seminarium pozwoliło jego uczestnikom docenić między innymi walory samoakceptacji, jako niezbędnego elementu formacji człowieka, zdecydowanego na realizację przesłania miłości w formie zawodowego i wolontarystycznego towarzyszenia i opieki na rzecz chorych na choroby nowotworowe. Na przykładzie życia i działalności szwajcarskiej lekarki Elisabeth Kübner-Ross mieli okazję poznać i ocenić praktycznie nieograniczone możliwości ludzkiego działania i rozwoju w oparciu o samodyscyplinę i determinację w realizacji postawionych sobie celów. A wszystko to w jednym celu – aby lepiej i pełniej służyć człowiekowi cierpiącemu, często przykutemu chorobą do łóżka.

Poziomy współpracy w zespole hospicyjnym, budowanie prawidłowych relacji pomiędzy członkami zespołu, problemy wypalenia zawodowego i radzenia sobie w trudnych sytuacjach, z jakimi często mają do czynienia zespoły medyczne w relacjach z chorymi dziećmi i ich rodzinami pozostającymi pod opieką hospicyjną, to główne – choć nie jedyne –wątki, jakie były przedmiotem rozważań podczas części warsztatowej sobotniego seminarium, które było też kolejną okazją do zacieśniania współpracy z niemieckim stowarzyszeniem, zajmującym się opieką długoterminową nad ciężko chorymi dziećmi na terenie znacznej części Brandenburgii. Spotkanie było też kolejnym elementem budowania trwałych, pozytywnych relacji pomiędzy różnymi grupami pracowników i wolontariuszy Hospicjum Św. Kamila, co – jak uznali wykładowcy a o czym przekonani są wszyscy uczestnicy seminarium, ale i wszyscy pracownicy – w konsekwencji służy przede wszystkim pacjentom, choć przynosi także korzyść zaciągniętym w służbę chorym, o czym pięknie mówi Klemens Brentano: „Tylko miłość wie, jak to robić, aby dając innym, samemu się bogacić”.

Portal internetowy projektu

Strona internetowa i jej zakładki, mają na celu dokumentację wszystkich działań, a zarazem przekazywanie informacji, tworzenie galerii zdjęć i publikacji dotyczących projektu itp.

Prezentacja prac projektu oraz koncert

Prezentacja po III kwartałach prac projektu sieciowego dla szerokiej rzeszy odbiorców z terenu Euroregionu połączona z koncertem dla współpracowników, wolontariuszy i przyjaciół projektu, którzy udzielili wszelkiego rodzaju wsparcia. Spotkanie odbędzie się 22 października w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp.

znaczki_projektu

Dnia 22 października o godzinie 18.00 w Teatrze im. Juliusza Osterwy odbył się Koncert dla współpracowników, wolontariuszy i przyjaciół Hospicjum Św. Kamila. Uroczystość została rozpoczęta piosenką „Z sercem do ludzi idź” w wykonaniu Buziaków. Koncert prowadziła aktorka gorzowskiego Teatru Bożena Pomykała – Kukorowska.

Spotkanie było uroczystą formą podziękowania naszym przyjaciołom, a także prezentacją działań podejmowanych w ramach projektu sieciowego pod nazwą “Interkulturowa współpraca placówek opieki długoterminowej i hospicyjnej Euroregionu Pro Europa Viadrina", dofinansowanego przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu “Pro Europa Viadrina" w ramach Funduszu Małych Projektów i dla Projektów Sieciowych z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, w którym Häusliche Kinerkrankenpflege Branerburg e.V. z Marxdorfu oraz Miasto Kostrzyn nad Odrą są partnerami projektu gorzowskiego Hospicjum.

Po uroczystym przywitaniu przez dyrektora Hospicjum Marka Lewandowskiego miało miejsce wręczanie wyróżnień dla Przyjaciół naszego Hospicjum – wolontariuszy, darczyńców indywidualnych i firm, za ich wkład w życie Hospicjum. W gronie wyróżnionych było także 10 Parafii z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, które w ostatnich latach współpracowały z organizatorem podczas akcji Pola Nadziei, oraz dla Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oddział Zwierzyn, który poza włączaniem się w tą akację organizuje festyny i inne działania dla najmłodszych, zapraszając także dzieci osierocone z Projektu „Jaskółka”, będące pod opieką Hospicjum. Podczas uroczystości Prezes Stowarzyszenia, Tadeusz Iżykowski, wręczył certyfikaty dla Honorowych Członków Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila którymi – na mocy uchwały Walnego Zgromadzenia – zostali pan Jan Kos i Spółdzielnia Mieszkaniowa „Włókno”, którą reprezentował pan Jan Zielewicz.

Wszystkim wyróżnionym – także osobom fizycznym i prawnym – dedykowano utwory wykonywane przez Stanisława Deję – gdańskiego muzyka i kompozytora, który urzekał grą na fortepianie. Na deskach teatru wystąpił także pan Maciej Wróblewski, wokalista i kompozytor oraz zespół Buziaki, kierowany przez panią Izę Szafrańską, którego pełen życia i energii występ oczarował wszystkich bez wyjątku widzów.

Po koncercie Goście zaproszeni zostali na poczęstunek przygotowany przez restaurację KOMODA.

Scenę teatru zdobiły m. in. papierowe żonkile wykonane przez pensjonariuszy Działu Pobytu Dziennego oraz przez wolontariuszy Hospicjum. Przypominały one o nadziei, której są symbolem, a zarazem o tym, co niosą ze sobą Hospicjum i jego Przyjaciele dla chorych pacjentów i ich rodzin, będących pod opieką gorzowskiej placówki.

Akcja promocyjna projektu w Gorzowie

Działania mające na celu promocję projektu, współpracy polsko-niemieckiej i idei wspierania ludzi chorych oraz ich rodzin, która odbędzie się we wrześniu 2011 roku w Gorzowie Wlkp. Planuje się stworzenie wystawy o tematyce związanej z projektem, która będzie w pierwszym etapie prezentowana w Gorzowie, a następnie przewieziona do niemieckich parterów.

znaczki_projektu

W sobotę, 17 września, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się impreza promująca wrażliwość, solidarność z osobami cierpiącymi, w tym chorymi na choroby nowotworowe, oraz ideę hospicyjną, rozumianą jako otoczenie chorego i jego rodziny – w trudnym okresie zmagania się z chorobą i jej konsekwencjami – wielodyscyplinarną opieką, w której zawarty jest humanitaryzm, w ujęciu biblijnym określany pojęciem miłości miłosiernej. W imprezie uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszenia Häusliche Kinderkrankenpflege Brandenburg e. V. z Marxdorfu, które to stowarzyszenie zajmuje się na terenie Brandenburgii opieką (o charakterze hospicyjnym) nad dziećmi i które współpracuje z Hospicjum Św. Kamila zarówno w obszarze działań merytorycznych (szkolenia, wymiana doświadczeń, konferencje), jak i kulturalnym, czego opisywana impreza stanowi doskonały przykład.

Na imprezę składała się wystawa fotograficzna Sławomira Sajkowskiego i Marka Lewandowskiego a także prace plastyczne dzieci z gorzowskich przedszkoli i pierwszych klas szkół podstawowych, które to prace powstały w ubiegłym roku w ramach ogólnopolskiej kampanii „Hospicjum to też życie” (wystawę można w dalszym ciągu oglądać w WiMBP przy ul Kosynierów Gdyńskich). Także strona niemiecka przywiozła z sobą trzy tablice z fotografiami obrazującymi działania swojego stowarzyszenia.

Oprócz tego, istotnym punktem programu było zaangażowanie znanych w gorzowskim świecie osób z życia społecznego, politycznego i artystycznego w malowanie obrazów o tematyce nawiązujących między innymi do tematyki hospicyjnej (wrażliwość, empatia). W powstawaniu dzieł wiekopomnych brali udział: pani Helena Hatka, Wojewoda Lubuski, pan Jan Świrepo, Wicewojewoda, pan Maciej Szykuła, Wicemarszałek Województwa Lubuskiego, pani Krystyna Sibińska, Przewodnicząca Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, pan Jan Tomaszewicz, dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie, pan Augustyn Wiernicki, Prezes Stowarzyszenia Brata Krystyna, pan Władysław Komarnicki, Członek Honorowy Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila i Prezes Klubu Sportowego STAL Gorzów, pan Tomasz Gollob, żużlowy mistrz świata z roku 2010, pan Wojciech Plust, pan Juliusz Piechocki oraz pani Zofia Bilińska – gorzowscy artyści, przy cy pani Z. Bilińska pełniła rolę zarówno dobrego ducha, recenzenta, jak i Weny artystów biorących udział w przedsięwzięciu.

Pobyt gości uświetniał Septet Band z Myśliborza pod kierunkiem pana Andrzeja Wachowicza oraz pan Michał Wróblewski, grający na fortepianie muzykę jazzową.

W imprezę w sposób szczególny wpisała się Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, której pracownicy, wraz z z jej dyrektorem, panem Edwardem Jaworskim, zaangażowali się w przygotowanie imprezy w roli współorganizatora. W sposób szczególny należy w tym miejscu podziękować pani Monice Szadkowskiej, która w naszą imprezę włożyła i czas, i serce, i profesjonalizm.

We wspomnianą sobotę był też z nami w WiMBP pan Jan Grzegorczyk, autor książki „Niebo dla akrobaty”, w której w zbeletryzowanej formie przedstawił historie kilku postaci – Gorzowian – którzy w drodze do wieczności „zahaczyli” o gorzowskie Hospicjum.

Całość prowadziła pani Bożena Pomykała-Kukorowska, aktorka Gorzowskiego Teatru.

W sumie działanie o roboczej nazwie „Akcja promocyjna projektu w Gorzowie” (nazwa pochodzi z polsko-niemieckiego projektu sieciowego : „Interkulurowa współpraca placówek opieki długoterminowej i hospicyjnej Euregionu Pro Europa Viadrina”) było działaniem interesującym, potrzebnym, obfitującym w wiele elementów, będących nośnikiem przesłania, które legło u podstaw podjęcia i podołania wyzwaniu, jakim była sobotnia impreza.

Warsztaty jesienne dla pracowników i pacjentów

Warsztaty poświęcone będą rozwojowi umiejętności manualnych podopiecznych ośrodków z Polski i z Niemiec. Połączone będą z festynem jesiennym. Festyn ten jest cykliczną imprezą polsko-niemiecka organizowana dla podopiecznych oraz wszystkich przyjaciół ośrodka z Polski i Niemiec. Jest to forma podziękowania za ofiarną współpracę i zaangażowanie w rozwój kontaktów polsko-niemieckich.

znaczki_projektu

1 października, w sobotę, blisko 50 osób – pracowników z rodzinami i wolontariusze – udali się na jesienny festyn do Marxdorfu, gdzie gospodarz miejsca – Häusliche Kinderkrankenpflege Brandenburg e. V. – przygotował wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Były więc przejażdżki konne, konkursy dla dzieci, jesienne zabawy przy wyklejaniu ozdób i stroików, urządzenia pneumatyczne do zabaw dla maluchów, małe coś niecoś dla dorosłych, połączone ze śpiewem i ogromna ilością wypieków, które przygotowali współpracownicy i przyjaciele niemieckiego hospicjum dla dzieci. Była i kuchnia polowa z pysznymi zupami, w tym z zupą dyniową, którą jadłem pierwszy raz w życiu. A do tego było słońce, dobre humory i wolność od problemów domowych i zawodowych.

Za dalszy komentarz do wydarzenia, które wpisane zostało do wspólnych działań w ramach polsko-niemieckiego projektu sieciowego finansowanego ze środków unijnych poprzez Euroregion Pro Europa Viadrina, niech posłuży załączona galeria zdjęć.

Polsko-niemiecki model pilotażowego otwarcia rynku niemieckiego dla polskich pielęgniarek

Model obejmować będzie kompleksową analizę sytuacji prawnej możliwości podejmowania pracy przez polskie pielęgniarki na niemieckim rynku pracy. Aktualnie jest to bardzo problematyczna i niejasna sytuacja dla obu stron.

Dlatego też w ramach opracowania zostanie opracowany praktyczny przewodnik dla poszukujących pracy w niemieckiej służbie zdrowa obejmujący również wymagane dokumenty, które są niezbędne do złożenia aplikacji o pracę. Będzie to swoiste kompendium wiedzy dla pielęgniarek.

Konferencja podsumowująca projekt

Zaplanowano organizację polsko-niemieckiego spotkania podsumowującego cały projekt, którego gospodarzem będzie miasto Kostrzyn nad Odrą. Podczas spotkania zaplanowano ocenę projektu, jego mocnych stron, wskazania elementów, które należy udoskonalić, aby współpraca partnerów rozwijała się efektywniej w przyszłości.

W spotkaniu uczestniczyć będą pracownicy wszystkich instytucji zaangażowanych w realizację projektu . Miejsce realizacji działań: Kostrzyn – Polska.

znaczki_projektu

więcej:

DSC_0137W dniu 28 grudnia (już minionego 2011 roku) w kostrzyńskiej restauracji „Kregielnia” odbyła się konferencja podsumowująca polsko-niemiecki projekt sieciowy Interkulurowa współpraca placówek opieki długoterminowej i hospicyjnej Euregionu Pro Europa Viadrina, którego inauguracja miała miejsce w Gorzowie w dniu 17 grudnia 2010 r., kiedy to wszystkie strony projektu – Häusliche Kinderkrankenpflege Brandenburg e. V. z Marxdorfu, Urząd Miasta w Kostrzynie nad Odrą i Hospicjum Św. Kamila – spotkały się na tradycyjnej polskiej Wigilii. Po drodze było kilka spotkań o różnym charakterze – od seminariów poprzez festyn, akcję promującą projekt czy koncert w gorzowskim teatrze – które w swej istocie określały wielowymiarowy charakter działań hospicyjnych, ukierunkowanych na podnoszenie kwalifikacji pracowników placówek służby zdrowia po obu stronach Odry, ale i na działania prospołeczne, przybliżające ideę hospicyjną mieszkańcom Gorzowa i Regionu.

Podczas konferencji podsumowującej projekt padły słowa podkreślające potrzebę takich działań i trafność decyzji, co do ich podjęcia. Dzięki projektowi doszło do zacieśnienia współpracy pomiędzy placówkami hospicyjnymi zarówno na płaszczyźnie zawodowej jak i towarzyskiej, zwłaszcza w kontekście poznawania zwyczajów i tradycji narodowych, mających wpływ na lepsze poznawanie i rozumienie dwóch sąsiadujących ze sobą nacji, ale i na w miarę dobre wzajemne poznanie dwóch różnych systemów funkcjonujących w służbie zdrowia w Polsce i w Niemczech.

Uczestnicy konferencji podkreślali przydatność seminariów radzenia sobie w trudnych sytuacjach, bo te ostatnie, to przecież chleb powszedni występujący w obu placówkach, wpływające między innymi na wypalenie zawodowe. Za istotne uznano również przywoływanie idei hospicyjnej, jako elementu scalającego zespoły hospicyjne, ale i budującego właściwe relacje pacjent – zespół medyczny.

Strona polska akcentowała bardzo udane warsztaty jesienne dla pracowników i pacjentów hospicjum oraz ośrodka w Marxdorf, które odbyły się po stronie niemieckiej i które pokazały, jak – przy pomocy skromnych środków technicznych (i zapewne finansowych) – zorganizować warsztaty służące integracji osób chorych (zwłaszcza dzieci) i zdrowych, głównie poprzez zabawę.

Nie byłoby podsumowania działań, gdyby nie było podkreślenia udziału wielu osób w projektowych przedsięwzięciach. Marek Lewandowski, dyrektor Hospicjum, i pan Tadeusz Iżykowski, prezes Zarządu Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, wręczyli uczestnikom projektu, dzięki którym polsko-niemieckie przedsięwzięcie zostało zrealizowane, upominki książkowe. Wyjątkiem był upominek dla pani Sabine Bandekow, która otrzymała porcelanowego anioła wraz z życzeniami, by jej anioł stróż czuwał nad nią w prowadzeniu niełatwego przedsięwzięcia, którego jest praktycznie jednoosobową spiritus movens, napotykając przy tym na niemałe i różnorodne problemy. Pozostałe upominki otrzymali: pan Andrzej Kunt, Burmistrz Miasta Kostrzyn nad Odrą – za to, że chciało (i chce) mu się chcieć wspomagać działania gorzowskiej placówki hospicyjnej, w tym w ramach projektu sieciowego; pani Agnieszka Żurawska-Tatała – kierownik Biura Integracji Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej – za aktywna pomoc w opracowaniu projektu i współdziałaniu podczas jego realizacji; pani Monika Koropczuk – za największy wkład w realizacje poszczególnych działań; pani Joanna Strzelecka – za zaangażowanie i pomoc w przeprowadzeniu seminariów radzenia sobie w trudnych sytuacjach; pani Teresa Hornicka – za czuwanie nad strona finansowa przedsięwzięcia; pani Irena Spała – za pomoc w realizacji poszczególnych działań oraz pani Agnieszka Bollmann – za profesjonalne i nieocenione w powszechnym odczuciu, dokonywanie tłumaczeń podczas wszystkich spotkań w ramach projektu.

Istotnym elementem spotkania była też (smaczna) obiado-kolacja a także ubogacenie spotkania przez duet wokalno-instrumentalny panów Romana i Marka Konarskich, przy muzyce którego zabawa taneczna trwała aż do północy.

Był ongiś (grudzień 2010) czas początku i był czas końca (grudzień 2011), bo „wszystko ma swój czas” (Księga Koheleta 3,2).

Więcej ...

W dniu 17 grudnia 2010 r. w sali restauracyjnej firmy „Poraj” (Bermudy 67) miało miejsce wigilijne spotkanie rodziny hospicyjnej i jej przyjaciół. Rozpoczęcie zaplanowane na godzinę 16.00 z przyczyn określanych siłami natury uległo przesunięciu na godzinę 17.00, kiedy to dotarli ostatni goście z Niemiec i z Kostrzyna nad Odrą. Warunki pogodowe były fatalne; padający obficie śnieg zasypywał drogi dojazdowe do Gorzowa, opóźniając przybycie oczekiwanych przyjaciół. Nie wszyscy zresztą dotarli do miejsca wieczerzy wigilijnej. Zabrakło między innymi kilku osób spod Myśliborza, czy kilku członków spod Drezna marxdorfskiego Stowarzyszenia Häusliche Kinderkrankenpflege Brandenburg. To Stowarzyszenie, podobnie jak i Miasto Kostrzyn, to partnerzy naszego Hospicjum w euroregionalnym projekcie sieciowym o dość długiej, ale wiele mówiącej nazwie:Interkulurowa współpraca placówek opieki długoterminowej i hospicyjnej Euregionu Pro Europa Viadrina”. Uroczysta Wigilia, to początek współpracy w ramach tego projektu. Wspomniane Stowarzyszenie reprezentowała miedzy innymi jego Prezes, pani Sabine Bandekow, a Miasto Kostrzyn – jego Burmistrz, Andrzej Kunt. Z Myśliborza dotarł do nas ksiądz Łukasz Szczygielski i pan Andrzej Wachowicz, kierownik zespołu „Septet Band”, który uświetnił hospicyjną galę w dniu 23 października 2010 r. Wspomniana gala miała miejsce w gorzowskim teatrze im. Juliusza Osterwy i dedykowana była wszystkim przyjaciołom Hospicjum Św. Kamila. Gośćmi grudniowego spotkania byli także reporterzy niemieckiej lokalnej stacji telewizyjnej RBB, pracujący nad reportażem z Wigilii, który został wyemitowany w Brandenburgii w dniu 23 grudnia.

Przy wigilijnym stole spotkali się też wolontariusze i pracownicy Hospicjum a także Członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila oraz Członek Honorowy Stowarzyszenia – Pan Władysław Komarnicki wraz z małżonką.

Wigilia we wspomnianym na wstępie miejscu mogła się odbyć dzięki właścicielom restauracji, Państwu Małgorzacie i Wawrzyńcowi Zielińskim, którzy zaprosili rodzinę hospicyjną pod dach swojego obiektu, który wysiłkiem i staraniem firmy „Poraj” został przygotowany tak, że „aż pierś zapierało” tym, którzy znaleźli się we wnętrzu, pozostającego jeszcze bez nazwy, lokalu.

Spotkanie rozpoczęło się od poświęcenia nowo powstałej restauracji przez księży, przyjaciół Gospodarzy miejsca: Henryka Wojnara i Władysława Tasiora, proboszcza parafii Wawrów, na terenie której znajduje się nowo otwarty obiekt gastronomiczny .

Tradycyjnie uczestnicy Wigilii połamali się opłatkiem, składając sobie nawzajem świąteczne życzenia. Powszechna nieznajomość języka niemieckiego przez Polaków i języka polskiego przez Niemców nie stanowiła przeszkody w wyrażaniu empatii i serdeczności zamkniętych w słowach ojczystych języków. Dobrze znana z domów rodzinnych atmosfera wigilijnego wieczoru wzrosła, gdy na stoły podano barszcz czerwony z uszkami i karpia z kapustą i leśnymi grzybami, własnoręcznie zebranymi przez pracowników i hospicyjnych wolontariuszy. Stoły wzbogacały też śledzie i ryba po grecku oraz mak z łazankami i dwa rodzaje pierogów (a jakże) z kapustą, grzybami i czerwonym barszczem. W sumie potraw było – zgodnie z tradycją – dwanaście, w tym obfity wybór ciast, upieczonych przez „nasze”, hospicyjne panie.

Tradycyjna Wigilia nie mogła się obejść bez śpiewu kolęd i… Mikołaja z prezentami. Prowadzenia śpiewu kolęd podjął się hospicyjny lekarz, pan Andrzej Galert, który grał na gitarze, a którego wspierała jego córka, Ola, akompaniując mu na elektronicznym pianinie. Goście niemieccy w śpiewie kolęd mieli także swój udział, wykonując kilka z ich rodzimego repertuaru przy muzyce akordeonowej w wykonaniu Anji Bindow.

W śpiew kolęd wplótł się wspomniany wątek ze świętym Mikołajem, który to święty obdarzył wszystkich uczestników wigilijnego spotkania skromnymi prezentami. Najbardziej skorzystały na tym nieobecne na Wigilii dzieci osierocone z przyhospicyjnej świetlicy „Jaskółka”, które obdarowane zostały przez naszych gości z Niemiec keyboardem z głośnikami, okablowaniem i mikrofonem, a przez Burmistrza Kostrzyna – słodyczami i grami, które będą wykorzystywane do zajęć świetlicowych. Nieobecny z racji obowiązków służbowych burmistrz Seelow, Jörg Schröder, przysłał na ręce dyrektora Marka Lewandowskiego, swój upominek książkowy – Biblię w języku niemieckim.

Ostatnim punktem programu była Msza święta, mająca przypominać, że polska tradycja wigilijna wywodzi się z nowotestamentalnego wydarzenia, jakim było narodzenie się Syna Bożego, Jezusa Chrystusa. Eucharystię sprawował duszpasterz Hospicjum, ksiądz Krzysztof Dulny.

Kiedy przed północą żegnali się z Gospodarzami miejsca i Dyrektorem Hospicjum ostatni goście, śnieg przestał padać, a piękno nocy rozjaśnianej światłami miasta, odbijającymi się od grubej warstwy śnieżnego puchu, wzmagało poczucie nie przemijania wzniosłego nastroju, jaki się udzielił tego wieczoru wszystkim uczestnikom hospicyjnej Wigilii.

Fundusze Europejskie Rozbudowa Hospicjum

Poprawa jakości i dostępności usług zdrowotnych poprzez rozbudowę Hospicjum św. Kamila

PROJEKT: Poprawa jakości i dostępności usług zdrowotnych poprzez rozbudowę Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wlkp. woj.lubuskie

1.Opis projektu: Realizacja projektu polega na rozbudowie istniejącego budynku Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wlkp. oraz nadbudowie skrzydła południowo-wschodniego budynku nad całym istniejącym tarasem. Projekt ma na celu poprawę jakości i dostępu dla osób chorych na choroby nowotworowe, przyczyniając się do przeciwdziałania problemom społecznym m. in. ograniczenia ubóstwa i wykluczenia społecznego poprzez zwiększenie ilości miejsc w Hospicjum oraz utworzenie Poradni Paliatywnej. Grupą docelową są osoby chore na choroby nowotworowe oraz osoby wymagające opieki paliatywnej z Gorzowa Wlkp. oraz regionu województwa lubuskiego, a także z regionów sąsiadujących z województwa zachodniopomorskiego. W ramach projektu zostaną przeprowadzone prace budowlane polegające na dobudowie skrzydła w części parterowej, zabudowie istniejącego tarasu, modernizacji jednej sali chorych oraz wykonaniem nowego tarasu. Dzięki tym pracom adaptacyjnym i budowlanym powstaną dwa dodatkowe pomieszczenia tj. gabinet lekarski oraz rejestracja chorych. Ponadto powstaną dwie sale chorych co spowoduje zwiększenie ilości miejsc o 4 łóżka. Dzięki pracom adaptacyjnym powstanie nowy taras z funkcją wypoczynkową oraz ewakuacyjną dla chorych. W ramach projektu zostanie zakupiona i zamontowana instalacja energii ze źródeł odnawialnych oraz wymienione zostanie oświetlenie i przeprowadzona termomodernizacja budynku. Sale chorych i gabinet lekarski zostaną wyposażone w niezbędny sprzęt oraz urządzenia medyczne dla chorych na choroby nowotworowe w terminalnym ich stanie. Zostanie zwiększone zatrudnienie o 1 osobę. Projekt przyczyni się do obniżenia kosztów zużycia energii elektrycznej poprzez zastosowanie ogniw fotowoltaicznych. Zrealizowanie projektu w założonym kształcie zamknie proces standaryzacji budynku hospicyjnego oraz pozwoli sprostać ilościowym wyzwaniom wynikającym ze wzrostu zachorowalności na choroby nowotworowe a także umożliwi pozyskanie powierzchni pod usytuowanie poradni medycyny paliatywnej. W wyniku realizacji projektu powstanie nowa usługa tj. usługi w Poradni Paliatywnej oraz zwiększy się liczba osób objętych usługami medycznymi.

2. Wartość projektu:  615 201,18 zł.

3. Wkład Funduszy Europejskich:  423 653,80 zł.

PROJEKT- OPIS DZIAŁAŃ na bieżąco

24.04.2018

Wtorek 24 kwietnia dla placówki hospicyjnej będzie dniem pamiętnym a to z racji oficjalnego przekazania do użytkowania części dobudowanej i częściowo zmodernizowanej części starej. Prace budowlane trwały równo rok. Zostały zakończone i odebrane przez komisję odbiorową – o czym informowałem wcześniej – kilka dni przed wtorkową uroczystością. Dzięki rozbudowie wykonanej w ramach projektu pn. „Poprawa jakości i dostępności usług zdrowotnych poprzez rozbudowę Hospicjum Św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim, woj. lubuskie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, z którego pozyskaliśmy ostatecznie ok. 455 tys. zł, to jest 75% środków potrzebnych na inwestycję, powstały dwie nowe sale szpitalne z 4 łóżkami, zmodernizowano jedną salę z dwoma łóżkami oraz dobudowano pomieszczenia na gabinet lekarski, gabinet zabiegowy i poczekalnię dla powstającej poradni medycyny paliatywnej.

W skromnej uroczystości otwarcia podwoi postinwestycyjnych wzięło udział grono zaprzyjaźnionych z Hospicjum osób różnego stanu, funkcji i stanowisk. W uroczystości uczestniczyli: ks. Bogusław Kaczmarek – Proboszcz Parafii Pierwszych Męczenników Polski, Władysław Komarnicki – Senator RP i Członek Honorowy Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, Wicewojewoda Lubuski – Robert Paluch, Wiceprezydent Miasta – Radosław Sujak, Grażyna Wojciechowska – Radna RM, państwo Leszek Zielewicz – Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Włókno” i Anna Olejniczak – Przewodnicząca Rady Nadzorczej tejże Spłódzielni, bedącej Członkiem Honorowym SHŚK, Prezes Zarządu Dyrektor Generalny PWiK – Bogusław Andrzejczak, Prezes Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna – Augustyn Wiernicki dyrektorki zaprzyjaźnionych Przedszkoli Miejskich – Elżbieta Anacka, Beata Gzela, Izabela Kutereba, Dorota Leśniewicz i Bożena Skoczna, Jan Rudnnicki – wspólnik spółki AgroBiznes, Piotr Wiśniewski – architekt, Ireneusz Jakubowski – właściciel firmy budowlanej „Jakbud”, Piotr Laszczak – podwykonawca branży elektrycznej, członkowie Zarządu SHŚK – Tadeusz Iżykowski, Mirosław Skup, Grażyna Moszczyńska i Irena Witkowska, Kierownik medyczny Hospicjum – Małgorzata Zielińska, pracownicy zaangażowani w dzieło rozbudowy – Katarzyne Lesiecka, Arkadiusz Wiśniewki oraz Robert Marchewka, Katarzyna Domaszewicz i Irena Spała a także piszący te słowa – Marek Lewandowski.

W trakcie oficjalnego otwarcia jego uczestnicy podpisali się na szczególnym akcie pamiątkowym, który następnie w kapsule czasu zabetonowany został w przygotowanym dla niej otworze-sarkofagu w fundamencie. Tam też znalazła się lista osób – członków Zarządu Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila oraz lista wszystkich pracowników Hospicjum. Po poświęceniu pomieszczeń przez ks. Bogusława Kaczmarka, uczestnicy uroczystości przeszli z parteru budynku na piętro obejrzeć pozostałe oddane do użytku pomieszczenia.

Ostatnim punktem programu był skromny poczęstunek, który był też okazją do spotkań bilateralnych, przyjacielskich rozmów i – dla wielu – możliwością obejrzenia z bliska oddanej rok wcześniej do dyspozycji dzieci z „Jaskółki” dwuizbowej świetlicy.

Tak więc niełatwy temat inwestycji, związanej z poszerzeniem bazy lokalowej Hospicjum Św. Kamila został (prawie) zakończony. Pozostało „jeszcze” i „tylko” rozlicznie inwestycji w Urzędzie Marszałkowskim województwa lubuskiego.

Marek Lewandowski

W środę 18 kwietnia, komisja odbiorowa składająca się z przedstawicieli inwestora, wykonawcy i użytkownika dokonała odbioru robót budowlanych, wykonanych w ramach projektu pn. „Poprawa jakości i dostępności usług zdrowotnych poprzez rozbudowę Hospicjum Św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim, woj. lubuskie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, Oś Priorytetowa 9 „Infrastruktura społeczna”, Poddziałania 9.1.1. „Infrastruktura zdrowotna i usług społecznych – projekty realizowane poza formułą ZIT”. Nazwa długa, nie do zapamiętania. Zadanie (niestety) nie obejmowało zagospodarowania terenu, a z tym będą jeszcze drobne problemy, jako że i „środków nie staje”, i trawa nie wyrasta w ciągu godziny. Ale – wszystko w swoim czasie.

W piątek, 20 kwietnia, do przyszłego ogrodu dołożone zostały akcenty kwiatowe, które już dziś upiększają wciąż jeszcze surowy klimat naszych „terenów zielonych”. Na zdjęciach – pracownicy Hospicjum przy pracach ogrodowych. W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim, głównie pracownikom administracji, za wykonanie „kawału dobrej roboty”. Po rozrośnięciu się i rozkwitnięciu pelargonii, nasz ogród zyska małe „coś” z wiszących ogrodów Semiramidy.

Marek Lewandowski

06.12.2018

Chcemy pochwalić się kolejną fazą postępujących prac związanych z rozbudową budynku hospicyjnego. Na załączonych zdjęciach widoczny jest aktualny stan wnętrz (dwóch nowych i jednej przebudowanej) sal chorych w części szpitalnej budynku. Na podłogach położona została specjalna wykładzina a ściany przygotowane do ostatniego pomalowania. Pozostał jeszcze montaż opraw oświetleniowych i gniazdek elektrycznych oraz zakup łóżek i innego wyposażenia. Jest nadzieja, że już w przyszłym tygodniu sale będą gotowe na przyjęcie chorych. Baza lokalowa Hospicjum powiększy się w ten sposób o dwa nowe pomieszczenia i o 4 łóżka szpitalne, co poprawi zapewne dostępność świadczeń dla chorych i to, co ważne – skróci lub wyeliminuje kolejki osób oczekujących na przyjęcie.

Tadeusz Iżykowski

Marek Lewandowski

31.08.2017

Właśnie zakończył się kolejny etap rozbudowy budynku hospicyjnego. Zgodnie z harmonogramem przykryto dachem nowo powstałą część budynku od strony południowo-wschodniej oraz wykonano z żelbetonu taras zewnętrzny na poziomie I piętra, gdzie zlokalizowane są sale chorych. Co prawda szalunek i podpory będą – jeszcze przez trzy tygodnie – skutecznie zniekształcać obraz miejsca przyszłego dziennego wypoczynku hospicyjnych podopiecznych, ale nic już nie zmieni faktu, że taras powstał. Pozostały prace wykończeniowe, które mają swoje miejsce w przywołanym wyżej harmonogramie w terminie późniejszym.

Teraz przed ekipą budowlaną dużo robót ziemnych, jako że trzeba wykonać między innymi nowy kolektor – wraz z trzema – studzienkami odprowadzający ścieki z nowych pomieszczeń. Ale o tym… następnym razem.

Marek Lewandowski

08.08.2017

Jak wspominałem w poprzedniej relacji opisującej postępy na placu budowy, brygada budowlana przystąpiła do budowy tarasu zewnętrznego na poziomie I pietra. Będzie on pełnił podwójną rolę. Pierwszą z nich jest możliwość korzystania przez naszych chorych z delektowania się świeżym powietrzem i widokami otaczającej nas zieleni. Jak zauważyliśmy, podopieczni Hospicjum lubią takie „wyprawy”, tym bardziej, że część szpitalna budynku znajduje się na pierwszym piętrze. Drugą jest funkcja ewakuacyjna na wypadek zdarzeń losowych, które wymagałyby ewakuacji chorych poza budynek. Zakończenie dobudowy tarasu przewidziane jest na koniec sierpnia, podobnie jak położenie dachu nad częścią dobudowaną.

Marek Lewandowski

W ramach rozbudowy budynku głównego, w lipcu bieżącego roku zakończyły się jej dwa – praktycznie niewidoczne z zewnątrz, zapisane w projekcie i w harmonogramie – etapy. Pierwszym z nich była wymiana istniejących starych, nieekonomicznych i mało efektywnych pod względem jasności światła, opraw oświetleniowych. Drugim było zainstalowanie ogniw fotowoltaicznych, które – podobnie jak i nowe światło ledowe – pozwala zaoszczędzić środki przeznaczane na energię elektryczną pochodzącą ze źródeł zewnętrznych, i to nawet do 80% w ciągu doby, co uzależnione jest od pogody.

Instalacja fotowoltaiczna wymusiła, nie przewidywaną wcześniej, wymianę całej instalacji odgromowej budynku. Ta część inwestycji sfinansowana została – w odróżnieniu od wspomnianych wyżej dwóch etapów projektu „unijnego” – w całości ze środków własnych.

Dzięki zakończonym i opisanym wyżej pracom polepsza się infrastruktura techniczna budynku głównego, a przy okazji pojawia się perspektywa przyszłych oszczędności, co dla gorzowskiej placówki nie jest bez znaczenia. Wartością dodaną tej części przedsięwzięcia jest jej ekologiczność, bowiem ogniwa fotowoltaiczne należą do odnawialnych źródeł energii (OZE). Brygada budowlana przystąpiła już do wykonania kolejnego kroku zmierzającego do osiągnięcia finalnego celu, a mianowicie do budowy tarasu zewnętrznego na poziomie pierwszego piętra, który latem będzie służył chorym, pełniąc jednocześnie funkcję ewakuacyjną na wypadek takiej potrzeby.

Marek Lewandowski

Dziś, 14 lipca 2017 r., zamknięty został rozdział pt. „stawianie murów” i – co widać na zdjęciach – „dobudówka” uzyskała postać „stanu surowego otwartego”. Oznacza to, że jesteśmy… bliżej finału naszej hospicyjnej inwestycji, tym bardziej, że w przyszłym tygodniu zamknięte zostaną rozdziały pt. montaż instalacji fotowoltaicznej oraz wymiana opraw oświetleniowych w istniejącej części budynku z tradycyjnych na „nowoczesne”, energooszczędne.

O kolejnych krokach przybliżających Hospicjum do finału działania inwestycyjnego będziemy wszystkich naszych sympatyków i okazjonalnych czytelników informować.

Marek Lewandowski

Tadeusz Iżykowski

19.06.2017

Już nie wirtualnie, ale realnie ruszyliśmy z budową. Efekty widać na załączonych obrazkach. Mamy już mury i podwaliny pod podłogę oraz taras.

12.05.2017

Podpisanie umowy na wykonanie drugiej części inwestycji, czyli rozbudowy budynku hospicyjnego pod potrzeby chorych, było symbolicznym naciśnięciem guzika zapalającego zielone światło dla wykonawcy generalnego i podwykonawców. Za kilka lub kilkanaście dni nastąpi – również symboliczne – wkopanie przysłowiowej łopaty, co da początek rozbudowie. Hospicyjnych Przyjaciół będziemy informować o postępach robót, aby z nami mogli cieszyć się z realizacji dawnych planów, które właśnie się materializują.

Marek Lewandowski

Tadeusz Iżykowski

 

Z dniem 8 marca 2017 r. roku ogłasza wszczęcie procedury wyboru najkorzystniejszej oferty dotyczącej wykonania robót budowlanych i instalacyjnych (kod CPV: 45215140-0) istniejącego budynku Hospicjum św. Kamila Gorzowie Wlkp

Dziś, 04 stycznia 2017 r., w zielonogórskiej siedzibie Urzędu Marszałkowskiego odbyło się podpisanie ważnej dla Hospicjum Św. Kamila umowy o dofinansowanie ze środków UE rozbudowy naszej gorzowskiej placówki. Ze strony Zarządu Województwa Lubuskiego umowę podpisała pani Alicja Makarska, członek Zarządu, a ze strony hospicyjnego Stowarzyszenia – Prezes i Wiceprezes Stowarzyszenia, panowie Tadeusz Iżykowski i Mirosław Skup.

W ten sposób zamknięty został wieloaspektowy rozdział przygotowań do rozbudowy budynku hospicyjnego, otwierający jednocześnie etap przygotowań do przetargu. A potem zostanie już tylko wykonawstwo, które powinno zakończyć się na przełomie tego i przyszłego roku.

Przed nami zatem trudny rok, ale wchodzimy w niego z nieukrywanym optymizmem, bo od końcowego sukcesu przedsięwzięcia zależy miedzy innymi jakość posługi hospicyjnej. Zapewne skrócą się kolejki osób oczekujących, jako że powstaną dwie nowe sale z 4 łóżkami dla chorych. Pojawi się też możliwość poszerzenia naszych usług o działalność poradni opieki paliatywnej. Budynek zostanie wyposażony w ogniwa fotowoltaiczne, co zapewne obniży koszty energii elektrycznej. Podniesie się też jakość zabezpieczeń przeciwpożarowych (instalacja SAP już została wykonana) a w obiekcie wymienione zostaną wszystkie oprawy oświetleniowe ustandardawiające jakość oraz podnoszące komfort płynący z podniesionej jakości oświetlenia.

Nowy rok zaczął się pomyślnie, teraz trzeba dołożyć starań i wysiłku, by tak samo się zakończył. Zależy to od Zarządu Stowarzyszenia, Dyrektora i pracowników Hospicjum, współpracujących z Zarządem w obszarze wykonawczym.

Marek Lewandowski Tadeusz Iżykowski

Dotacje i realizowane projekty

Dotacje i realizowane projekty w 2020 roku

Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila realizuje w 2020 roku następujące projekty:

(dotujący, nazwa zadania)

Departament Ekonomii Społ.i  Solidarnej MRPiPS        

Priorytet IV Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu młodzieży.

Tytuł: „Wykluczeni być nie chcemy! Rozwoju i wsparcia potrzebujemy!”

Miasto Gorzów Wlkp.  dla Świetlicy “Jaskółka"                                             

„Narkotyków brać nie chcemy! Rozwoju potrzebujemy!”                         

Miasto Gorzów Wlkp.  dla Świetlicy “Jaskółka"             

„Po alkohol nie sięgamy. Inne plany i marzenia mamy!”

Miasto Gorzów Wlkp.                 

„Udzielanie pomocy osobom z chorobą nowotworową i sprawowanie nad nimi opieki”

Miasto Gorzów Wlkp.

Mały Grant „Jaskółeczki alkoholowi mówią NIE!„             

Urząd Marszałkowski

Lubuskie Obywatelskie Inicjatywy Młodzieżowe “Jaskółka"   

„Jaskółki poznają, promują i chronią Ziemię Lubuską”  

Urząd Marszałkowski

 ROPS Grant  “EGIDA"  

udzielanie grantów w ramach projektu „EGIDA”                                                            

PGE Energia z serca                      

„Dofinansowanie kosztów funkcjonowania hospicjum”

Dotacje i realizowane projekty w 2016 roku

Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila realizuje w 2016 roku następujące projekty

(dotujący, nazwa zadania):

Miasto Gorzów Wlkp.

“Udzielanie pomocy osobom z chorobą nowotworową i sprawowanie nad nimi opieki"

Miasto Gorzów Wlkp.

“Wspieranie dzieci i ich rodzin przed wykluczeniem społecznym, zagrożeniem alkoholizmem i patologią społeczną"

Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. dofinansowanie DPD

“Formy wypoczynku uwzględniające wiek i schorzenia podopiecznych Działu Pobytu Dziennego w Hospicjum Św. Kamila"

PGE Energia z serca

“Pokrycie kosztów ogrzewania obiektów hospicjum"

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp.

“Zakup łóżek dla chorych"

Dotacje i realizowane projekty w 2015 roku

Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila realizuje w 2015 roku następujące projekty (dotujący, nazwa zadania):

Miasto Gorzów Wlkp.:

“Udzielanie pomocy osobom z chorobą nowotworową i sprawowanie nad nimi opieki"

Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonej Górze:

“Podnoszenie standardów opieki nad osobami starszymi przebywającymi w Dziale Pobytu Dziennego Hospicjum Św. Kamila"

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

“Pokrycie kosztów ogrzewania obiektów hospicjum"

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp.

“Zakup sprzętu sanitarnego dla chorych"

SE Bordnetze Polska Sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp.

“Darowizna na cele statutowe"

Dotacje i realizowane projekty w 2014 roku

Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila realizuje w 2014 roku następujące projekty (dotujący, nazwa zadania):

Miasto Gorzów Wlkp

“Udzielanie pomocy osobom z chorobą nowotworową i sprawowanie nad nimi opieki"

PFRON przy udziale Samorządu Województwa Lubuskiego

“Modernizacja pomieszczeń oraz rozbudowa rehabilitacji pod kątem przystosowania dla osób niepełnosprawnych."

Województwo Lubuskie – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze

“Aktywizacja osób starszych – podopiecznych Hospicjum Św. Kamila"

Fundacja Babci Aliny

“Zakup sprzętu medycznego dla  Hospicjum Św. Kamila"

Fundacja AMICIS z siedzibą we Wronkach

“Zakup wyposażenia i sprzętu medycznego."

Wydawnictwo Podatkowe Gofin w Gorzowie Wlkp.

“Zakup sprzętu medycznego do Hospicjum Św. Kamila."

Fundacja PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza w Warszawie

“Zakup leków, jednorazowych środków medycznych, środków do pielęgnacji i dezynfekcji w celu wykonywania czynności opiekuńczo – medycznych nad osobami chorymi, przebywającymi w Hospicjum Stacjonarnym."

Dotacje i realizowane projekty w 2013 roku

Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila realizuje w 2013 r następujące projekty:

Wojewoda Lubuski

„Aktywizacja oraz integracja osób starszych ze środowiskiem lokalnym.”

Miasto Gorzów Wielkopolski

„Udzielanie pomocy osobom z chorobą nowotworową i sprawowanie nad nimi opieki.”

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna

„Pokrycie kosztów ogrzewania obiektów Hospicjum.”

Województwo Lubuskie – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze

„Udzielanie pomocy osobom z chorobą nowotworową i sprawowanie nad nimi opieki”.

Fundacja BRE BANK

„Dofinansowanie zakupu leków, artykułów medycznych i innego wyposażenia dla hospicjum”.

Wydawnictwo Podatkowe Gofin

„Zakup sprzętu medycznego do Hospicjum Św. Kamila”.

Komunikaty

Informacje i komunikaty dla Członków Stowarzyszenia

  • Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Zwyczajnych Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila – 1 października 2014 r.pdfnadzwyczajne__walne.pdf
  • Zwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia – 25 czerwca 2014 [ szczegóły… ]
  • Dzień Skupienia – 9 grudnia 2013 [ szczegóły… ]
  • Zaproszenie do włączenia się w ZBIÓRKĘ PUBLICZNĄ – 15 kwietnia 2013 [ szczegóły… ]
  •  Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Zwyczajnych Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila – 20 marca 2013 [ szczegóły… ]
  •  Światowy Dzień Chorego oraz spotkanie z Jego Ekscelencją biskupem Pawłem Sochą – 11 lutego 2013 [ szczegóły… ]
  •  Dzień Skupienia, spotkanie oraz obchody Miedzynarodowego Dnia Wolontariusza – 10 grudnia 2012 [ szczegóły… ]
  •  Zwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila – 25 czerwca 2012 [ szczegóły… ]
  •  Zaproszenie na Korowód Wrażliwości – 14 maja 2012 [ szczegóły… ]

Dzień skupienia 08.09.2014

Szanowni członkowie Stowarzyszenia, wolontariusze, pracownicy Hospicjum Św. Kamila.

Zapraszam na Dzień Skupienia w Hospicjum, który odbędzie się 08.09.2014 r. (poniedziałek) o godz. 18:00. Spotkanie rozpocznie się mszą św. w kaplicy hospicyjnej, następnie w sali Działu Pobytu Dziennego odbędzie się prelekcja pt. “Kodeks walki z rakiem".

Tadeusz Iżykowski

Prezes Zarządu Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila

Fundusze Europejskie

Dotacja z Ministerstwa RPiPS

Z wielką przyjemnością informujemy, że świetlica „Jaskółka” otrzymała dotację z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jej wysokość to aż 100.000 złotych. Dzięki tym środkom będziemy realizować zadania w ramach projektu „Wykluczeni być nie chcemy! Rozwoju i wsparcia potrzebujemy!”. Będą to między innymi zajęcia psychologiczne, zajęcia wspomagające rozwój różnych umiejętności i talentów, między innymi warsztaty kulinarne i artystyczne.

Przekaż swoje 1,5% podatku

Decydując się na przekazanie 1,5% naszej organizacji pomagasz osobom chorym przebywającym w Hospicjum Stacjonarnym, Hospicjum Domowym, Hospicjum Domowym dla Dzieci oraz Dziale Pobytu Dziennego.
KRS: 0000026814