Warning: Parameter 1 to kc_action_the_post() expected to be a reference, value given in /site_hospicjum/wp-includes/class-wp-hook.php on line 294
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Ogólnopolski Dzień Transplantacji

26 stycznia, 2023

Ogólnopolski Dzień Transplantacji obchodzony jest od 2005 r. w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce (w 1966 r.), który został przeprowadzony w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Celem tego dnia jest upowszechnienie idei transplantacji w społeczeństwie, pobudzenie i rozwijanie aktywności donacyjnej, a także podnoszenie świadomości społecznej w obszarze transplantacji.

O przeszczepie narządów

Przeszczepianie narządów jest metodą ratowania życia osoby chorej, która potrzebuje zdrowego narządu, aby żyć. Jest najskuteczniejszą i najczęściej jedyną metodą leczenia schyłkowej niewydolności narządów. Metoda ta polega na wszczepieniu biorcy narządu lub tkanek pochodzących od innego człowieka. Niektóre narządy (nerka, segment wątroby) lub tkanki (szpik kostny) można pobierać od osób żywych pod warunkiem, że dawca wyrazi na to zgodę, a jego życie nie będzie narażone na  niebezpieczeństwo. Dla osób ze skrajną niewydolnością serca, płuc czy wątroby, przeszczepienie narządu jest jedyną skuteczną metodą ratującą życie, podobnie jak przeszczep szpiku – w przypadku nieuleczalnych chorób szpiku. Większość narządów i tkanek do przeszczepienia pochodzi od osób zmarłych.

Dane statystyczne

Według danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” w  Polsce na koniec 2021 r. na różnego rodzaju przeszczepienie oczekuje w każdej chwili 4 841 chorych (1 779 osób oczekuje na przeszczepienie narządu unaczynionego, 3 046 na przeszczepienie rogówki, 16 kończyny górnej).

W  Polsce w 2021 r. dokonano 1.274 przeszczepień od zmarłych dawców, w tym 709 przeszczepień nerek, 277 wątroby, 200 serc, 20 trzustki i 68 płuc. Przeprowadzono również 44 przeszczepień nerki oraz 20 przeszczepień części wątroby od żywych dawców.

Jak zostać dawcą?

Według polskiego prawa każda osoba zmarła może być potencjalnym dawcą tkanek i narządów do przeszczepu, jeżeli za życia nie zgłosiła sprzeciwu do Centralnego Rejestru Sprzeciwów.

Niezależnie od przepisów prawnych wiele osób pragnie świadomie, za życia, wyrazić chęć niesienia pomocy chorym potrzebującym przeszczepów. Oświadczenie woli ma charakter jedynie informacyjny i nie trzeba go nigdzie zgłaszać ani rejestrować! Wypełnione oświadczenie woli należy nosić razem z dokumentami osobistymi (dowodem osobistym, prawem jazdy), a o swojej decyzji należy poinformować swoich bliskich.

Oświadczenie woli dostępne jest na stronie internetowej Poltransplant.

Centralny Rejestr Sprzeciwów

Osoby, które nie zgadzają się na oddanie  po śmierci narządów do transplantacji, powinny to zgłosić w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów wprowadzonym przez Poltransplant (można to zrobić osobiście, listownie lub przez formularz na stronie internetowej)

PAMIĘTAJ!

Przeszczepianie narządów jest skuteczną, bezpieczną i czasami jedyną metodą leczenia, a jeden dawca może ocalić życie kilku osobom, a kolejnym to życie wydłużyć.

Wszelkie dodatkowe informacje dotyczące m.in. idei transplantacji, przepisów prawnych, ośrodków transplantacyjnych znajdują się na stronie internetowej Poltransplant

źródło: https://www.gov.pl/web/uw-lubuski/26-stycznia—ogolnopolski-dzien-transplantacji2

Szczegóły

Data:
26 stycznia, 2023