Kilka słów o Hospicjum

„Kilka słów o Hospicjum…"

Stowarzyszenie Hospicjum Świętego Kamila powstało w 1993 roku. Początkowo za parawanem tej nazwy kryło się kilkoro zapaleńców, którzy zdecydowali się na utworzenie placówki obejmującej pomocą osoby chore na choroby nowotworowe. Były to jedynie wyjazdy, w ramach których zespół medyczny (ksiądz, lekarz, pielęgniarka i wolontariusz) docierał do domów chorych potrzebujących pomocy w swoim cierpieniu.

W miarę upływu lat Hospicjum się rozrastało, wzbogacając się w podarowany przez władze miasta budynek byłego żłobka.

Dziś – poza administracją – jest pięć hospicyjnych działów:

1) Hospicjum Stacjonarne z 17 łóżkami,

2) Hospicjum Domowe, obejmujące co miesiąc opieką ok. 60 chorych,

3) Hospicjum Domowe dla Dzieci “Oskara i Róży",

4) Dział Fizjoterapii,

5) Dział Pobytu Dziennego z około 20 pensjonariuszami każdego dnia.

Oznacza to, że chorzy objęci są kompleksową opieką lekarską, pielęgniarską, rehabilitacyjną, psychologiczną, duchową (poprzez osobę kapelana i siostry), a także – gdy trzeba – socjalną.

Podobną opieką objęte są rodziny osób chorych i to nie tylko w terminalnej fazie choroby ich bliskich, ale często także po ich śmierci. Przykładem ciągłości działań, zmierzających do wypełniania tej części hospicyjnej misji, jest projekt „Jaskółka”, obejmujący dzieci osierocone przez któregoś z rodziców, których szlak ziemskiej wędrówki w końcowej jej fazie wiódł przez Hospicjum. W 2009 roku została otwarta – właśnie w ramach tego programu – świetlica dla wspomnianych dzieci. W świetlicy tej spotykają się one kilka razy w tygodniu.

Różnorodność form opieki nad chorym i jego rodziną, to misja Hospicjum Św. Kamila. Jest ona realizowana  w oparciu o koncepcję osobowego traktowania każdego człowieka, bez względu na jego przekonania, światopogląd czy wyznanie, a świadczone usługi dla ich beneficjentów są całkowicie nieodpłatne.

781

Wolontariuszy

Zaangażowanych w niesieniu pomocy.

86

Akcji i zbiórek

W ramach różnych przedsięwzięć.

137

Zrealizowanych projektów

Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila.

Świetlica "Jaskółka"

Hospicjum Św. Kamila pomaga osobom z chorobą nowotworową, a po ich odejściu wspiera także ich rodziny w trudnym okresie żałoby. Od 2009 roku w ramach prowadzonej świetlicy „Jaskółka” podejmowane są działania na rzecz dzieci osieroconych.

Celem priorytetowym świetlicy „Jaskółka” jest pomoc w opracowaniu traumy po śmierci bliskiej osoby, na przykład mamy, taty, brata, siostry. Udzielamy dzieciom pomocy psychologicznej, umożliwiamy odreagowanie trudnych emocji, wspieramy je w rozwoju psychospołecznym. Zależy nam na tym, aby dzieci miały zagwarantowane poczucie bezpieczeństwa, by mogły rozwijać swoje talenty, by nie czuły się osamotnione. Dzięki podejmowanym przez nas działaniom dzieci mogą wrócić do równowagi psychicznej po traumatycznych doświadczeniach. Łatwiej im wtedy odnaleźć swoje miejsce w świecie. Intencją naszą jest także dawanie dzieciom pozytywnych doświadczeń. Tak, by mogły odczuwać radość, by na ich twarzach po okresie smutku, żalu i tęsknoty zagościł uśmiech. Organizujemy dla dzieci kolonie, ferie zimowe, festyny, wyjścia do kina i parku rozrywki czy warsztaty artystyczne.

Spotkania w świetlicy „Jaskółka” organizowane są od września do czerwca w każdą środę w godzinach od 16.00 do 19.00 w świetlicy w Hospicjum świętego Kamila przy ulicy Stilonowej 21 w Gorzowie Wlkp. Świetlica mieści się na pierwszym piętrze, sala numer 86.

Wiele z form naszej działalność w ramach świetlicy „Jaskółka” może zaistnieć tylko dzięki hojności darczyńców. Dlatego prosimy o wspieranie naszych działań.

Wpłat można dokonywać na konto nr 49 1020 1967 0000 8602 0002 8290 w tytule przelewu: „Jaskółka” lub osobiście do kasy Hospicjum świętego Kamila przy ul. Stilonowej 21 w Gorzowie Wlkp. (pokój nr 32)

Będziemy wdzięczni za każdą formę wsparcia podopiecznych świetlicy „Jaskółka”.

Przekaż swoje 1,5% podatku

Decydując się na przekazanie 1,5% naszej organizacji pomagasz osobom chorym przebywającym w Hospicjum Stacjonarnym, Hospicjum Domowym, Hospicjum Domowym dla Dzieci oraz Dziale Pobytu Dziennego.
KRS: 0000026814