Przystąpienie do projektu współfinansowanego z EFS
Stowarzyszenie od 1 października 2024 do 30 września 2026 roku realizuje projekt pt. „Usługi opiekuńcze w Hospicjum Św. Kamila” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach: Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021 – 2027 w ramach: Priorytetu 6. Fundusze Europejskie na wsparcie obywateli Działania 6.13 Usługi społeczne i zdrowotne.
Celem głównym projektu jest rozwój (z zachowaniem zasady deinstytucjonalizacji) usług opiekuńczych świadczonych w społeczności lokalnej na rzecz 50 (35K i 15M) os. potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu poprzez wprowadzenie usług stacjonarnych w formie Dziennego Domu Pomocy dla 20 UP (15K i 5M), oraz świadczonych w miejscu zamieszkania dla 30 UP (20K i 10M).
Przez osobę potrzebującą wsparcia w codziennym funkcjonowaniu rozumie się osobę, która ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymaga opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego
Grupę docelową projektu stanowią mieszkańcy woj. lubuskiego (ocena 0/1), osoby starsze, chore, posiadające trudność z wykonywaniem co najmniej jednej z czynności w codziennym funkcjonowaniu na podstawie formularza pomiaru niezależności funkcjonalnej zw. FIM (ocena 0/1).
Uczestnicy projektu z terenu Gorzowa Wlkp.i ościennych gmin otrzymają wsparcie w ramach usług społecznych i zdrowotnych prowadzonych w formie DDP dla 20 os. oraz w miejscu zamieszkania 30 os. Łącznie 50 os.
Zadanie 1: Usługi opiekuńcze w Dziennym Domu Pomocy
Dzienny Dom Pomocy jest odpowiedzią na jedno z większych wyzwań współczesności, głównie z powodu dynamicznego wzrostu osób mających problem z samodzielnym funkcjonowaniu.
Prowadzenie takiej placówki w Gorzowie Wlkp. umożliwi objęcie usługami opiekuńczymi 20 osób. Oprócz podtrzymywania kontaktów społecznych DDP zapewnia całodzienne od poniedziałku do piątku usługi opiekuńcze, które będą realizowane przez 2 os. kadrę etatową oraz wolontariuszy realizujący usługi na rzecz uczestników projektu:
– socjalne,- edukacyjne,- kulturalno-oświatowe,- aktywności ruchowej,- sportowo-rekreacyjne,- aktywizujące społecznie (w tym wolontariat międzypokoleniowy),
– terapii zajęciowej.
Każdemu UP zostanie zagwarantowana podmiotowość, w tym respektowane prawo do poszanowania i ochrony godności, intymności, w szczególności w przypadku czynności o charakterze opieki higienicznej i pielęgnacji oraz poczucia bezpieczeństwa i ochrony dóbr osobistych. Poczucie wolność oraz bezpieczeństwa uczestników niezależnie od wyznania, poglądów politycznych lub płci.
Szczegółowy opis funkcjonowania DDP w Gorzowie Wlkp. przy ul. Stilonowa 21 :
- Rekrutacja docelowo 20 UP potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
- DDP czynne przez cały rok, we wszystkie dni robocze, co najmniej 8 h dziennie, w godzinach dostosowanych do potrzeb UP i ich rodzin (w kosztorysie uwzględniono koszty stałe).
- Zapewnienie 2 posiłków, w tym 1 gorącego
- Zapewnienie usług wspomagających aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej oraz
społecznej. - DDP będzie dostosowany do potrzeb osób korzystających z usług.
Działalność DDP umożliwi UP przebywanie w swoim gronie, zazwyczaj we wspólnej sali, wsparcie w odkrywaniu i rozwijaniu indywidualnych pasji i zainteresowań a poprzez prowadzenie różnych zajęć w tym z wykorzystaniem materiałów podtrzyma ich sprawność ruchową jak i umysłową. Hospicjum dysponuje odpowiednim zapleczem lokalowym, umożliwiając tym samym komfort dla odbiorców wsparcia Działu Stowarzyszenia.
Na potrzeby świadczenia usług wysokiej jakości na rzecz osób wymagających pomocy w codziennym funkcjonowaniu, zostaną zatrudnieni 2 opiekunowie do DDP oraz zostaną zaangażowani wolontariusze wspierając tym samym uczestników w codziennym funkcjonowaniu.
Zadanie 2: Usługi opiekuńcze świadczone w miejscu zamieszkania
Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania skierowane zostaną do 30 UP obejmują pomoc w podstawowych czynnościach dnia codziennego, niezbędnych do aktywnego funkcjonowania społecznego (np. wsparcie w przemieszczaniu się m.in. do lekarza, do punktów usługowych i innych miejsc publicznych oraz asysta w tych miejscach, spędzanie czasu wolnego, w tym wsparcie podczas zajęć kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych, zawodowego (np. wsparcie w przemieszczaniu się do pracy, urzędów pracy, podmiotów aktywizujących zawodowo oraz asysta w tych miejscach i zajęciach), edukacyjnego (np. wsparcie w przemieszczaniu się do szkół i placówek oświatowych oraz na ich terenie, wsparcie podczas zajęć edukacyjnych i w procesie uczenia: gromadzenie materiałów, korzystanie z biblioteki).
Usługa będzie prowadzona przez 7 dni w tygodniu, po ustaleniu z odbiorcami godzin oraz zleconego wymiaru i zakresu usług świadczona przez wykwalifikowaną kadrę Stowarzyszenia.
Stowarzyszenia usługę świadczoną w miejscu zamieszkania kieruje do 30 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, a nie mogą skorzystać ze stacjonarnej formy wsparcia.
Będzie również zachowana zasada równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zrównoważonym rozwojem, w szczególności dbałość o środowisko a wszystko w poszanowania i ochrony godności i intymności.
Całość wsparcia oferowanego w ramach projektu świadczone jest w formie bezpłatnej. Dokumenty związane z udziałem w projekcie dostępne są w siedzibie Hospicjum.