Światowy Dzień Gruźlicy
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Gruźlicy. To święto, którego celem jest upamiętnienie odkrycia (w 1882 r.) przez Roberta Kocha bakterii, które wywołują gruźlicę. Gruźlica do dziś pozostaje jednym z najgroźniejszych zabójców wśród chorób zakaźnych na świecie. Według szacunków WHO na świecie każdego roku 10 mln osób choruje na gruźlicę. Prątkiem gruźlicy może być zakażony co czwarty mieszkaniec ziemi.
Gruźlica jest chorobą zakaźną, wywołaną przez prątki wchodzące w skład Mycobacterium tuberculosis complex. Zmiany gruźlicze mogą występować w różnych narządach ciała, ale najczęstszą postacią jest gruźlica płuc. Prątkujący chorzy na gruźlicę płuc stanowią źródło zakażenia dla osób ze swego otoczenia. Najważniejszym działaniem zapobiegającym transmisji zakażenia jest szybkie wykrywanie przypadków choroby i ich właściwe leczenie.
Szczepionka BCG przeciw gruźlicy jest jedną z najstarszych znanych szczepionek. Jest stosowana od 100 lat. Największą korzyścią ze szczepienia BCG jest znaczne zmniejszenie ryzyka najcięższych postaci gruźlicy (gruźlica rozsiana i gruźlicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych) i znaczne zmniejszenie ryzyka jakiegokolwiek zachorowania na tę chorobę u dzieci. Szczepionki nie stosuje się u dorosłych.
Celem WHO jest zmniejszenie do 2030 roku, w porównaniu z sytuacją z roku 2015, globalnej liczby zgonów z powodu gruźlicy o 90% i zapadalności na gruźlicę o 80% („End TB Strategy”).