Hospicjum Św. Kamila świadczy holistyczną opiekę paliatywną, przez co rozumie się otaczanie opieką chorych w ich wszystkich sferach życia, w tym – poza ciałem, intelektem i psychiką – w sferze duchowej, a szczególnie w sferze relacji człowieka z Bogiem. W hospicyjnej kaplicy prawie codziennie odbywają się Msze św. transmitowane na sale chorych, z Komunią świętą podczas liturgii, w której biorą bezpośredni udział podopieczni głównie z Działu Pobytu Dziennego.
       W sferze wiary w Jedynego Boga nie ma pojęcia końca życia; ono nigdy się nie kończy. Dlatego dla momentu przejścia z życia ziemskiego do życia wiecznego niezwykle istotne jest, aby człowiek był pojednany z Bogiem; aby uznał w Nim swojego Pana i Boga i żałował za swoje grzechy. W Hospicjum Św. Kamila bardzo rzadko się zdarza, żeby ktoś na własne życzenie odmówił Bogu pojednania z Nim. Podczas każdej Mszy św. udzielany jest Sakrament Namaszczenia Chorych wraz z odpuszczeniem grzechów i odpustem zupełnym tym, którzy tego potrzebują i chcą.
          Zespół hospicyjny stara się otaczać pamięcią i modlitwą wszystkich chorych, ale i tych, którzy przeszli na drugą stronę życia przez ów swoisty ziemski czyściec, ale nadal potrzebują naszej modlitwy. Dlatego w każdy drugi poniedziałek miesiąca o godzinie 19.00 w kościele p.w. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim sprawowana jest Msza święta w intencji wszystkich zmarłych zarówno w Hospicjum Stacjonarnym, jak i w Hospicjum Domowym. Podczas tej Mszy św. z imienia i nazwiska wymieniani są tylko zmarli z poprzedniego miesiąca, ale intencja ogólna zaznaczona powyżej wytłuszczonym drukiem zawsze jest właśnie taka:
za wszystkich zmarłych zarówno w Hospicjum Stacjonarnym, jak i w Hospicjum Domowym.
Na te Msze święte zapraszamy wszystkich bliskich osobom zmarłym, którzy na przestrzeni 28 (już!) lat przeszli przez nasze Hospicjum.
Ks. Piotr Krzysztofiak – Kapelan Hospicjum
Marek Lewandowski – Dyrektor Hospicjum