Hospicyjne obchody Światowego Dnia Chorego rozpoczęły się Mszą św. koncelebrowaną, której przewodniczył ks. Kan. Andrzej Piela, który wraz z kapelanem Hospicjum, ks. Piotrem Krysztofiakiem, podczas liturgii udzielił chorym Sakramentu namaszczenia chorych. Wraz z ks. A. Pielą przybył z Babimostu ks. Paweł Opłatkowski. We Mszy św. uczestniczył także kleryk Seweryn Szczotko z WSDDZ-G w Gościkowie-Paradyżu, który w roku 2016 odbywał w tut. Hospicjum praktykę, jako alumn po I roku studiów. We Mszy św. i w uroczystościach uczestniczyli także: pan Władysław Dajczak – Wojewoda Lubuski, pani Sylwia Krasińska – Wydział Spraw Społecznych UM w Gorzowie, a także podopieczni Działu Pobytu Dziennego, wolontariusze, członkowie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila oraz dziewczęta z koła Caritas przy Szkole Podstawowej Nr 13.Po Mszy św. wszyscy chorzy otrzymali życzenia składane przez hospicyjnych gości wraz z tradycyjnym już kwiatem prymuli, symbolem trwającego życia i dowodem solidarności i wyrazem empatii z chorymi.

Wojewoda Władysław Dajczak, udzielając wywiadu mediom „zaapelował do mieszkańców Gorzowa o finansowe wspieranie paliatywnych placówek, poprzez uczestniczenie w zbiórkach, przekazanie podatku z rozliczenia dochodu oraz wolontariat. Wskazywał również na to, że w hospicjach widać wyraźnie jak ważna jest praca wykonywana przez lekarzy, pielęgniarki i wolontariuszy.Światowy Dzień Chorego każe się zatrzymać nad naszym życiem, uświadamia jego kruchość. Hospicjum jest czymś więcej niż placówką medyczną. Tutaj dokonuje się przekraczanie granic, nie tylko poprzez profesjonalną opiekę nad chorym. To miejsce, które tętni miłością, a bez miłości nie ma hospicjów – podkreślał Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, dodając – W centrum uwagi jest człowiek i jego godność, dlatego te miejsca są tak ważne i powinniśmy je ze wszech miar wspierać.” (Za KAI)

Na koniec miało miejsce spotkanie władz Hospicjum z gośćmi, podczas którego była okazja do wymiany informacji związanych z funkcjonowaniem placówki.

Marek Lewandowski

Informacje Lubuskie – materiał o Hospicjum Św. Kamila w Światowym Dniu Chorego