Świetlica "Jaskółka"

Hospicjum Św. Kamila pomaga osobom z chorobą nowotworową, a po ich odejściu wspiera także ich rodziny w trudnym okresie żałoby. Od 2009 roku w ramach prowadzonej świetlicy „Jaskółka” podejmowane są działania na rzecz dzieci osieroconych.
Celem priorytetowym świetlicy „Jaskółka” jest pomoc w opracowaniu traumy po śmierci bliskiej osoby, na przykład mamy, taty, brata, siostry. Udzielamy dzieciom pomocy psychologicznej, umożliwiamy odreagowanie trudnych emocji, wspieramy je w rozwoju psychospołecznym. Zależy nam na tym, aby dzieci miały zagwarantowane poczucie bezpieczeństwa, by mogły rozwijać swoje talenty, by nie czuły się osamotnione. Dzięki podejmowanym przez nas działaniom dzieci mogą wrócić do równowagi psychicznej po traumatycznych doświadczeniach. Łatwiej im wtedy odnaleźć swoje miejsce w świecie. Intencją naszą jest także dawanie dzieciom pozytywnych doświadczeń. Tak, by mogły odczuwać radość, by na ich twarzach po okresie smutku, żalu i tęsknoty zagościł uśmiech. Organizujemy dla dzieci kolonie, ferie zimowe, festyny, wyjścia do kina i parku rozrywki czy warsztaty artystyczne.

Spotkania w świetlicy „Jaskółka” organizowane są od września do czerwca w każdą środę w godzinach od 16.00 do 19.00 w świetlicy w Hospicjum świętego Kamila przy ulicy Stilonowej 21 w Gorzowie Wlkp. Świetlica mieści się na pierwszym piętrze, sala numer 86.
Wiele z form naszej działalność w ramach świetlicy „Jaskółka” może zaistnieć tylko dzięki hojności darczyńców. Dlatego prosimy o wspieranie naszych działań.
Wpłat można dokonywać na konto nr 49 1020 1967 0000 8602 0002 8290 w tytule przelewu: „Jaskółka” lub osobiście do kasy Hospicjum świętego Kamila przy ul. Stilonowej 21 w Gorzowie Wlkp. (pokój nr 32)
Będziemy wdzięczni za każdą formę wsparcia podopiecznych świetlicy „Jaskółka”.

Wolontariusze "Jaskółki"

Działania naszej świetlicy byłyby raczej niemożliwe bez pomocy wolontariuszy, którzy poświęcają naszym podopiecznym swój czas, ale także przekazują im zapał i dobrą energie. W tym miejscu chcielibyśmy przedstawić ich sylwetki.

Świetlica Jaskółka – kadra rok szkolny 2020/2021

Agnieszka – jestem psychologiem i psychoterapeutą, ze świetlicą „Jaskółka” jestem związana od 10 lat. Lubię ludzi, staram się przekazywać im swoją wiedzę i umiejętności. Ważne są dla mnie relacje rodzinne i przyjacielskie. Uwielbiam górskie wycieczki, zachwycam się przyrodą, relaksuję się w towarzystwie psa i dwóch kotów.

Ania– absolwentka UKSW. W Jaskółce od kilku lat… Lubię dużo rzeczy.. Podróże, zabawy, dobrą muzykę i kuchnię (zwłaszcza w dobrym towarzystwie). Pasjonuje mnie florystyka i aranżacja wnętrz. Uważam, że w naszym życiu nie ma przypadków. Wszyscy ludzie, których spotykamy i sytuacje, w których się znajdujemy, są po coś. COŚ, co daje poczucie szczęścia i bezpieczeństwa.

Ola-współpracę z ,,Jaskółką” rozpoczęłam 2,5 roku temu podczas stażu, a następnie w ramach praktyk zawodowych. Teraz jako psycholog pracuję w hospicjum i jestem jedną z wychowawczyń w świetlicy. W wolnym czasie lubię medytować, ćwiczyć jogę oraz chodzić na spacery do lasu z psem.

Grażyna – ze świetlicą „Jaskółka” jestem związana od kilku lat. Prowadzę zajęcia dotyczące profilaktyki oraz wszelkie zajęcia sportowe. Uwielbiam oglądać filmy (szczególnie w kinie), czytać książki detektywistyczne, oglądać gwiazdy nocą, gotować, piec i jeść. Ostatnio zapałałam miłością do pieszych wędrówek – po naszym pięknym Gorzowie i okolicach – ale też wędruję po górach, plażach i dolinach. Jestem również aktywną rowerzystką i czerpię z tego wiele radości. Jestem osobą otwartą, kochającą życie, która ma w sobie dużo energii.  

  Marta – do Jaskółki przychodzę od wiosny 2020 roku, od kiedy chciałam poprowadzić zajęcia z dziećmi – wykonać z nimi filcowe ozdoby wielkanocne, ale wybuchła „epidemia”… W międzyczasie wiele wydarzyło się w „Jaskółce”, również z moim udziałem, a filcowe ozdoby zrobiliśmy wspólnie – rok później. Swój wolny czas poświęcam spacerom z psiakiem, lubię spędzać czas z moją rodziną i przyjaciółmi. Relaksuję się dbając o rośliny – sieję je, pikuję, przesadzam oraz rozmnażam. Często zdarza się tak, że robiąc zakupy w sklepie, wychodzę z nową rośliną w doniczce. Uwielbiam mój warzywny ogródek oraz górskie wędrówki.

Młodzieżowi wolontariusze:

Gabrysia – inaczej Gabi. Uwielbiam piec – szczególnie drożdżowe słodkości. Interesuję się zdrowym odżywianiem i sportem. W gimnazjum trenowałam kajakarstwo. Moim ulubionym przedmiotem w szkole jest biologia, a swoją przyszłość wiążę z medycyną. Lubię słuchać muzyki i śpiewać, ale jedynie przed lustrem. Jestem miła i wrażliwa, płaczę na każdym smutnym filmie. Pomaganie innym to jedna z moich zalet.

Amelia ze świetlicą ,,Jaskółka” jestem związana od 2017 roku. Moją pasją jest język polski i angielski, a w wolnym czasie lubię chodzić na spacery i spędzać czas ze znajomymi. W pracy wolontariusza charakteryzuje mnie cierpliwość, otwartość i poczucie humoru, którym zarażam wszystkich dookoła.

Natalia – chodzę do 1 klasy liceum. Ze świetlicą ,,Jaskółka” jestem związana od 2018 roku. Interesuję się geografią. W wolnym czasie lubię jeździć na rowerze, słuchać muzyki oraz spędzać czas ze znajomymi. Uwielbiam pomagać i poznawać nowe osoby.

Julia – chodzę do 2 klasy liceum. Jestem osobą otwartą i towarzyską. Lubię spędzać czas z ludźmi. Interesuję się podróżami i muzyką. Do „Jaskółki” chodzę od 2 lat. Staram się przekazać podopiecznym dużo pozytywnej energii.

Asia – chodzę do 2 klasy liceum na Puszkina i jestem wolontariuszką od 2018 roku. Interesuję się ogólnie pojętą sztuką, a najbardziej kinem, malarstwem i muzyką, której lubię słuchać, a także tworzyć grając na flecie i gitarze.

Ola – w świetlicy Jaskółka działam już prawie 5 lat. Jaskółka jest dla mnie jak drugi dom. Moją pasją jest gotowanie i śpiew. Lubię także rozwijać swoje umiejętności w każdej przestrzeni. W najbliższym czasie mam zamiar związać się na stałe z pracą z dziećmi.

Basia – jestem osobą towarzyską, lubię pracować z drugim człowiekiem. Moim hobby jest czytanie książek, z których czerpię inspiracje. Wolny czas spędzam z przyjaciółmi. Ważnymi wartościami, którymi kieruję się w życiu, są dobro i szacunek. Uważam, że warto spełniać marzenia i pomagać innym.

Przekaż swoje 1% podatku

Decydując się na przekazanie 1% naszej organizacji pomagasz osobom chorym przebywającym w Hospicjum Stacjonarnym, Hospicjum Domowym, Hospicjum Domowym dla Dzieci oraz Dziale Pobytu Dziennego.
KRS: 0000026814