W Polsce z niewydolnością serca żyje ok. 1,2 mln osób. Większość z nich do lekarza zgłasza się z już zaawansowaną postacią tej choroby, co powoduje przedwczesną śmiertelność. Dlatego w ramach kampanii „Za głosem serca” z okazji obchodzonego w dniach 17-23 kwietnia Tygodnia dla Serca, przypominamy o objawach choroby i zachęcamy do zadbania o swoje zdrowie i regularne wykonywanie badań.

Choroby układu sercowo-naczyniowego są jednym z największych problemów zdrowotnych i główną przyczyna zgonów zarówno w Polsce, jak i całej Europie. Krańcowym stadium wielu z nich jest właśnie niewydolność serca – schorzenie, w którym serce nie jest w stanie przepompować ilości krwi wystarczającej do zaspokojenia potrzeb organizmu. W praktyce oznacza to problemy z krążeniem i niedotlenieniem z powodu mniejszej ilości tlenu dostarczanego do tkanek i narządów.

Objawy niewydolności serca

Najczęstsze objawy niewydolności serca to:

  • duszność,
  • osłabienie
  • zwiększona męczliwość.

Symptomy mogą nasilać się stopniowo, dlatego pacjenci czasem postrzegają je jako związane z wiekiem. Z czasem chorzy skarżą się na trudności w wykonywaniu najprostszych czynności życiowych. Dużym wyzwaniem bywają dla nich codzienne obowiązki, takie jak zrobienie prania czy zakupów. Kolejnym symptomem mogą być też obrzęki dolnych partii nóg czy kostki i przyrost masy ciała w wyniku zatrzymywania płynów w organizmie, oraz utrata apetytu, będąca wynikiem przewodnienia. Poza problemami zdrowia fizycznego mogą wystąpić również problemy zdrowia psychicznego, takie jak niestabilność emocjonalna, agresja, depresja, stany lękowe, strach i stres związany z koniecznością coraz częstszych hospitalizacji w zaostrzeniach choroby.

Zróbcie coś dla siebie i swojego serca.

  1. Rzućcie palenie!
  2. Dbajcie o dietę!
  3. Bądźcie aktywni!
  4. Dbajcie o prawidłową masę ciała!
  5. Badajcie się regularnie!
  6. Niedobory ważnych składników w diecie uzupełniajcie tylko po konsultacji z lekarzem!
źródła:
https://publicystyka.ngo.pl/tydzien-dla-serca-2023-podazaj-za-glosem-serca
https://www.nzozrevita.pl/blog/7-dobrych-rzeczy-dla-twojego-serca